Światowy Dzień Wody w Kędzierzynie-Koźlu. Naszą można pić prosto z kranu

20

Tradycyjnie już Kędzierzyn-Koźle włączył się w obchody Światowego Dnia Wody. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była piątkowa wizyta w Kędzierzynie-Koźlu Piotra Pogona – fundraisera i animatora sportowego, podróżnika i maratończyka oraz pierwszego na świecie człowieka z jednym płucem, który ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironmana.

Choć w kalendarzu Światowy Dzień Wody przypada na 22 marca, spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu już rozpoczęła świętowanie, organizując spotkania dla najmłodszych mieszkańców miasta, podczas których mogli oni dowiedzieć się, jak ważną rolę pełni woda w życiu człowieka i jak należy dbać o nasze środowisko.

Piątkowe spotkanie w kozielskim domu kultury otworzyła prezes MWIK Barbara Ermisch-Lipniacka. – Tysiąc litrów naszej wody kosztuje niewiele ponad 4 złote. Są kraje, w których nie ma dostępu do wody, jest ona tam towarem deficytowym. Szanujmy wodę, oszczędzajmy ją ze względu na ludzi, którzy nie mają do niej dostępu, ale też przez szacunek dla naszych przyszłych pokoleń – mówiła do młodzieży zgromadzonej w sali kina Twierdza.

Walory wody w Kędzierzynie-Koźlu podkreślała też prezydent miasta Sabina Nowosielska:– Mamy bardzo dobrą wodę. Jest zdrowa, nie ma żadnych bakterii, inne miasta mogą nam jej zazdrościć – zachwalała.

Symbolicznym otwarciem obchodów Światowego Dnia Wody był toast naszą kranówką wzniesiony przez obie panie i Piotra Pogona, pierwszego na świecie człowieka z jednym płucem, który ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironmana.

Znany fundraiser, podróżnik i maratończyk wygłosił inspirujący wykład, podczas którego opowiedział m.in. o swojej walce z chorobą nowotworową, problemach z dostępem do wody w Afryce oraz ciekawych ludziach, których poznał.

 

20 KOMENTARZE

 1. Skoro w KK kranówa jest taka świetna, to DLACZEGO urzędnicy NAWET w wodociągch, piją wodę kupowaną w butelkach plastikowych? TYSIĄC RAZY DROŻSZĄ!😕

  Czyżby w ramach POdnoszenia kosztów obsługi klienta?😕

 2. Mam zamontowany w kuchni filtr z odwróconą osmozą, po pół roku ten wstępny jest czarny. Ostatnio pękła rura pionu i musiałem czerpać wodę z łazienki po trzech dniach zaczął osądzać się kamień w czajniku. Taką mamy czystą wodą w Koźlu. Pozdrawiam i zapraszam panią Nowosielską.

 3. Zgadza się. Woda jest mega zakamieniona. Niszczy czajniki, baterie umywalkowe i pralki. Także i tak trzeba ją w domu przefiltrować przed wypiciem.

 4. Haha ludzie nie maja faktycznie pojecia czym jest twardość wody :) nasza woda jest idealna do picia, niestety do gotowania mniej, ale składniki mineralne zawarte w tej wodzie sa ok, sobie wlejcie wode butelkowaną mineralną to tak samo się wam kamień odłoży w czajniku :) mnie osobiście przed piciem powstrzymuje obawa przed np wtórnym zanieczyszczeniem, w pionie, w kranie, na wylewce, czy nawet w wodociagach podczas jakiejś awarii. Tak poza tym to woda smakowo i składnikowo jest super. Pozdrawiam.

 5. Zadziwiające, niektórzy bardziej kochają czajniki i pralki niż swoje zdrowie. Picie miękkiej wody jest szkodliwe dla zdrowia. Ludzie ogarnijcie się, ta wiedza jest na dwa kliknięcia od was.

 6. Jak podaje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.
  Zwrócił na to uwagę polski uczony, – prof. Julian Aleksandrowicz – pisząc w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. W związku z tym problemem władze fińskie zleciły opracowanie kompleksowego programu zaradczego. Tak powstał projekt profilaktyczny pod nazwą Nord Kareliia, w którym uwzględniono również m.in. suplementowanie wody składnikami mineralnym. W ciągu 25 lat trwania kampanii liczba zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych w Północnej Karelii zmniejszyła się o 75%. /Publikacja T.Wojtaszek –„Woda-strumień życia”czerwiec 2008/.

  • Wykorzystajmy to marketingowo i zasiedlmy na nowo koziołkowo, jak w latach ’70. Tym razem wabikiem będzie zdrowa woda i perspektywa zdrowia. O ile benzen nas nie wykończy.

 7. I ja się zgadzam z Wodnikiem. Woda do sieci jest czerpana z ujęć głębinowych. Najlepsza możliwa. Wystarczy ja napowietrzyć („natlenić”), aby nadmiar związków żelaza przyjął postać nierozpuszczalnego osadu i odfiltrować razem z pozostałości iłów, z których się ją wypompowuje. Nie wymaga chlorowania. Że ma dużą zawartość minerałów? To tylko służy zdrowiu! Pralkom ona rzeczywiście nie służy, ale i na to są sposoby, jak komuś bardzo zależy. Natomiast czajniki można odkamieniać zwykłym, spożywczym kwasem cytrynowym, który jest bezpieczny nawet jak się go nie dopłucze! Albo używać filtrów do zmniejszania twardości wody… Piję ją bez najmniejszych oporów, bo jak napisał wodnik: „ta woda smakowo i składnikowo jest super”. Oczywiście po zdarzających się awariach należy zachować przez parę dni ostrożność. Cieszcie się ludziska, że nie musicie na co dzień spożywać wody czerpanej z Odry, jak Wrocław… Czy Warszawa i Kraków z Wisły!
  Również pozdrawiam.

Skomentuj