Światowy Dzień Wody w Kędzierzynie-Koźlu i wizyta w stacji uzdatniania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji

1

To już tradycja, że 22 marca Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. świętują Światowy Dzień Wody. W związku z obchodami podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek” odwiedzili nowoczesny zakład uzdatniania przy ulicy Xawerego Dunikowskiego i wzięli udział w konferencji.

Światowy Dzień Wody to coroczne wydarzenie obchodzone 22 marca, które ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie wody i jej ochronę. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Woda jest podstawowym elementem życia na Ziemi i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmów. Niestety, zanieczyszczenie wody oraz nadmierne wykorzystywanie jej zasobów stają się coraz większym problemem na całym świecie.

Dlatego Światowy Dzień Wody ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony zasobów wodnych i promowanie działań na rzecz poprawy jakości wody. W ramach obchodów tego dnia organizowane są różnego rodzaju działania edukacyjne i akcje społeczne mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemów związanych z wodą i sposobów ich rozwiązania.

Tradycyjnie już Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu Sp. z o.o. świętują ten niezwykle ważny dla nas wszystkich dzień. Tegoroczne hasło przewodnie to „Zdążyć przed zmianami”.

Chcemy wyprzedzić zmiany, które dzieją się na skutek działań człowieka. Pokazujemy młodym ludziom, że wodę należy oszczędzać i to jest nasz obowiązek. Niestety, zasoby wody pitnej się kończą i trzeba o tym pamiętać. Dlatego właśnie już od poniedziałku aż do piątku świętujemy Światowy Dzień Wody, prowadzimy spotkania edukacyjne dla dzieci, bo uważamy, że pokazanie im od środka, jak wygląda stacja uzdatniania wody, jest najlepszą forma edukacji – mówi Barbara Ermisch-Lipniacka, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Podczas wizyty „Promyczków” przedstawiono krótką prezentację dotyczącą problemu, który w tym roku jest poruszany. Głos zabrał również Hubert Białous, kierownik projektu PROTE Technologie dla Środowiska. Na obiekcie Zakładu Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych osiem małży z gatunku skójka zaostrzona, maja one kontrolować jakość wody. Jak to robią?

Małże grupowo strzegą jakości wody, ponieważ gdy osiem osobników zamknie się w niedługim okresie czasu, to wtedy wiemy, że w wodzie jest jakaś substancja, która im szkodzi. Jeśli im szkodzi, to również nam ludziom – mówi Hubert Białous.

W wydarzeniu wzięła udział również prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Woda jest traktowana nieco po macoszemu, nie doceniamy jak ważna jest jakość wody i sam fakt, że ją mamy. Właśnie taki dzień jak ten uświadamia nam, jak ważne jest dbanie o wodę. Zużywamy wodę w nierozsądny sposób i zapominamy, że ona ma swój limit. O wodę musimy dbać – mówi Sabina Nowosielska.

1 KOMENTARZ

  1. Zgadzam się z tym że wodę należy oszczędzać ale nie osiągnie się tego przyprowadzając na spotkania osoby intelektualnie zależne od innych.Tam powinny dziennie przez cały ROK być organizowane wycieczki dla dzieci i młodzieży bo to one muszą zrozumieć czym jest woda.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj