„Superpasy” powstaną przy dwóch podstawówkach. Miasto inwestuje w bezpieczeństwo

5

W Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne inteligentne przejścia dla pieszych. Nowoczesne rozwiązania są planowane w sąsiedztwie szkół na osiedlu Piastów i w Blachowni. Tego rodzaju pasy zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko wypadków.

Pierwsze takie przejście pojawiło się kilka miesięcy temu przy ulicy Łukasiewicza. Testowane w Koźlu rozwiązanie zdało egzamin, dlatego jeszcze w tym roku podobne pojawią się w innych częściach miasta. Do modernizacji wytypowano pasy przy alei Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ulicą Mieszka I oraz przy ulicy Szkolnej na wysokości schronu przeciwlotniczego.

Na alei Jana Pawła II ustawiona zostanie lampa doświetlająca „zebrę”. Obok niej pojawią się także pionowe sygnalizatory informujące o przechodzących pieszych. Z kolei na Blachowni dodatkowo boczne krawędzie pasów zostaną otoczone odblaskami. Tzw. „kocie oczka” zareagują na ruch dzięki zamontowanym czujnikom.

Na stworzenie dwóch kolejnych inteligentnych przejść dla pieszych gmina otrzymała dofinansowanie. Dotacja w wysokości 100 tys. złotych będzie pochodzić z rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Wniosek złożony przez nasz samorząd został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów. Na etapie wojewódzkim otrzymał 95 na 100 możliwych do zdobycia punktów. Ostatecznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinansowanie 104 projektom. Wniosków było blisko 320.

5 KOMENTARZE

  1. No jasne,a na wioskach dzieci nawet nie mają chodnika żeby bezpiecznie dojść do szkoły,robi się przykro że nadal są różnice.A wiemy że fundusze pochodzą także z wioski.

  2. Po prostu trzeba zainstalowac sygnalizację świetlną. Specjalny materiał skracający droge hamowania przy przejściu wręcz zachęca do szybkiej i niebezpiecznej jazdy bo ” w razie czego i tak sie zatrzymam”. Kolejny głupi i nieskuteczny pomysł

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj