Supermarkety w Kędzierzynie-Koźlu będą płacić wyższe podatki. Miasto wprowadza nowe stawki

14

Rada miasta Kędzierzyna-Koźla przyjęła uchwałę wprowadzającą nowe stawki podatku od nieruchomości, które będą obowiązywać od przyszłego roku. Dla większości właścicieli oznacza to podwyżkę, ale tylko o wskaźnik wynikający z inflacji. Jednocześnie miasto w większym stopniu obciąży duże obiekty handlowe.

Stawki podatkowe w Kędzierzynie-Koźlu są niższe niż stawki maksymalne i tak też pozostanie po wejściu w życie nowej uchwały.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług w pierwszym półroczu tego roku wzrosły o 1,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. O taką też wartość rząd podniósł maksymalne stawki podatku na przyszły rok. W większości są one niższe niż maksimum określone przez Ministerstwo Finansów. Jak określono w uzasadnieniu, jest to wyraz „łagodnej polityki podatkowej, która jednocześnie ma na celu
zapobieganie zachwianiu się wykonania budżetu Gminy na 2019 r.”.

Od przyszłego roku miasto w większym stopniu obciąży właścicieli dużych obiektów handlowych. To nowość. W 2019 r. zróżnicowano stawkę budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności handlowej powyżej 900 m2. Wyższa stawka podatkowa (23,47 zł) dotyczyć będzie jedynie każdego metra powyżej 900 m2 powierzchni użytkowej budynków, bez względu na wielkość całkowitą powierzchni użytkowej tych budynków.

Wprowadzenie wyższych stawek podatku dla obiektów dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych już rok temu proponował radny Witold Rusak.

– Niemalże wszystkie wielkie sieci nie należą do polskiego kapitału. Mają siedziby poza granicami naszego kraju. Wysokość podatku od nieruchomości jest jednym z ostatnich argumentów, którymi się kierują. Znacznie większą uwagę przykładają do analiz rynkowych, które pokazują, że będą osiągać takie, a nie inne zyski. Jednocześnie te podmioty nie ponoszą żadnych innych dodatkowych kosztów swojej działalności, transferując ogromne zyski do zagranicznych właścicieli. Nie ucierpią więc na zróżnicowaniu stawki podatku od nieruchomości. Za to miasto zyska – argumentował wówczas radny Witold Rusak.

Ze względu na konieczność uzyskania dla takiego kroku m.in. opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawę odłożono na kolejny okres podatkowy. Stawka dla supermarketów została ustalona na najwyższym możliwym poziomie. Dla budżetu miasta oznacza to dodatkowe wpływu rzędu około 350 tys. zł.

Podczas ostatniej sesji rady miasta rady Witold Rusak poszedł za ciosem i zaproponował, by w przyszłości rozważyć wprowadzenie wyższych stawek podatku także m.in. dla banków i stacji paliw. Nie wszyscy jednak patrzą na różnicowanie stawek podatkowych z równym optymizmem.

– To wygląda trochę tak, że jak organ fiskalny zauważy, że ktoś gdzieś więcej ma, to od razu trzeba mu z tego troszeczkę zabrać. Miejmy nadzieję, że to nie przełoży się na koszty dla finalnych odbiorców czyli mieszkańców miasta, którzy robią zakupy w takich sklepach. Każdy kij ma dwa końce i trzeba o tym pamiętać – ocenił przewodniczący rady miasta Andrzej Kopeć.

Tak kształtują się stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać od 2019 r.:

 • Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu
  na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków: 0,82 zł.
 • Od pozostałych gruntów w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej
  działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 0,28 zł.
 • Od budynków mieszkalnych lub ich części: 0,56 zł.
 • Od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności
  gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych
  na prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej oraz w zakresie handlu
  na powierzchni do 900 m: 19,97 zł.
 • Od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności
  gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych
  na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu
  na powierzchni powyżej 900 m2 od 1 m powierzchni użytkowej powyżej 900 m2: 23,47 zł.

14 KOMENTARZE

 1. Supermarkety? A co z miejscowymi inwestorami, którzy dają pracę wielu ludziom i ledwo zipią w obecnych trudnych czasach? Zamordujmy rodzime firmy. Supermarkety obronią się

 2. Właśnie to jest polska, nic nie warty kraj. Tylko podatki w górę, produkty w sklepach do góry, wszystko drożeje A ludzie pracują za 2000 tyś miesięcznie. W Austrii w spar,Billa czy hofer już teraz są tańsze produkty niż w polsce.

 3. Supermarkety? One się obronią, ale co z rodzimym biznesem? Co z hurtowniami budowlanymi, sklepami z ceramiką, firanami, meblowymi itp. Zatrudniają wielu ludzi i ledwo zipią w obecnych, trudnych czasach. Zabijamy własnych przedsiębiorców😢. Gratulacje. Czemu nie uchwaliliscie tego przed wyborami?

 4. Skoro kapitał jest obcy to niech płacą podatki x10 a jak nie odpowiada to wypad… Przynajmniej wtedy miasto odżyje bo póki co to mamy wymarłe miasto. Kiedyś miasto było potęgą i interes się kręcił wszędzie w każdej części dzielnicy a teraz?? wszędzie kartki wiszą Sprzedam, Wynajmę.

  • Poczytaj wypowiedź wyżej od Kaśki.W taki sposób jak ty to tłumaczysz tego umarłego miasta nie ożywisz.
   Niech zgadnę te kartki wiszą w byłym centrum Kędzierzyna po tym wspaniałym remoncie ulic?
   Teraz centrum to można powiedzieć jest na Pogożelcu. Brawo urzędnicy,tylko tak dalej tym sposobem nikogo nie zwabicie do tego miasteczka.

 5. Ale wy naiwni jesteście. I co myślicie że sklepy tak o zapłacą sobie wyższy podatek? Wszyscy do niego dołożymy robiąc zakupy. Podniosą ceny o kilka groszy i już będzie na nowy podatek, a w głupcy będziecie się jeszcze cieszyć że duże sklepy zostały opodatkowane.

 6. A może Panie i Panowie radni obciążą swoje wynagrodzenie za „pracę społeczną” na rzecz lokalnej społeczności kilkoma procentami podatku ? Cudzymi pieniędzmi dysponuje się bardzo łatwo!!!
  Miasto umiera, przez ostatnie dwadzieścia kilka lat jak tu mieszkam ubyło ponad 20 tyś mieszkańców, wybudowano kilka bloków mieszkalnych a młodzi wyjeżdżający na studia już tu nie wracają !!!!
  I lekarstwem na to mają być podwyżki podatków? GENIALNE

  • A kto napisał że to ma być lekarstwo???
   Dobrze niech podnoszą im podatki podniosą cenny?? Super mniejsze firmy jak gama stokrotka groszek itp. na tym zyskają:) 20 lat temu głupcy się cieszyli jak wchodziły do nas markety jeden nawet w centrum Kędzierzyna ciekawe to było… dziś markety rządzą jak im się podatki podniesie to rzekomo maja podnieść cenny w sklepach hm zobaczymy.
   w E. leclerc i tak cenny nie sa małe.

   • Jakby to dotyczyło tylko marketów to bym się nie odzywał ale to dotyczy wszystkich działalności handlowo-usługowych powyżej 900 metrów kwadratowych: tzn rodzimych sklepów meblowych , hurtowni budowlanych itp A to uderza w rodzimych ciężko pracujących ludzi którzy tu płacą podatki i zatrudniają ludzi !!!!

Skomentuj