Sukces uczniów „dziewiętnastki”! Szkoła z klasami wielojęzycznymi kształci prawdziwych poliglotów

1

Dwoje uczniów klasy dwujęzycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu odniosło sukces na etapie miejskim w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego i jako jedyni przedstawiciele naszego miasta zaprezentują się już 17 lutego w Opolu, walcząc o tytuł finalisty lub laureata.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu stawia na umiejętności językowe i swoim uczniom oferuje oddziały, dzięki którym mogą uczyć się rozszerzonego angielskiego.

Oddziały z rozszerzonym angielskim są już tradycją w naszej szkole, gdyż działają od kilku lat, a nasi nauczyciele to wykwalifikowana kadra posiadająca ogromne doświadczenie w tym zakresie. Zespołem nauczycieli języków obcych kieruje pani Danuta Niedźwiecka-Banasik, nauczyciel pełen pasji i kreatywnych pomysłów. Klasa dwujęzyczna w oddziałach klas 7-8 istnieje już drugi rok. Jej głównym celem jest wyposażenie uczniów w umiejętność swobodnego posługiwania się językiem obcym oraz opanowania różnorodnego słownictwa. Uczniowie klasy 7, którzy wybierają klasę dwujęzyczną, mają zwiększoną liczbę godzin zajęć języka angielskiego do 5 w tygodniu w zakresie rozszerzonym oraz przedmioty takie jak matematyka, WOS, WF i geografia prowadzone w języku polskim z elementami języka angielskiego – mówi Bożena Łotecka, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu.

Program klasy dwujęzycznej wzbogacony jest o udział w warsztatach językowych, zajęcia z native speakerem, nawiązanie współpracy z placówkami międzynarodowymi (np. ambasada) oraz poznawanie filmów i książek w języku angielskim, a także spotkania z absolwentami naszej szkoły, którzy odnieśli sukcesy związane z nauką angielskiego. Dodatkowo wprowadzane są innowacje multijęzykowe pozwalające poznać kulturę krajów, których języków nauczamy w naszej szkole.

Podczas nauki zdalnej uczniowie chętnie odwiedzają zainteresowane klasy młodsze na zajęciach online promując naukę języków. Pomagają w nauce języka angielskiego poprzez gry i zabawy językowe własnego autorstwa. Oprócz języka angielskiego promują również inne nauczane w tej klasie języki. Do wyboru są aż cztery: włoski, francuski, niemiecki i rosyjski.

Uczniowie nagrywają również filmiki o różnorodnej tematyce, które publikowane są na Facebooku szkoły, dzięki czemu doskonalą umiejętności z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Przyszłam tutaj w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, poznania nowych ludzi, zmniejszenia swojej bariery językowej, a także aby bardziej zagłębić się w kulturę Anglików jak i również Amerykanów, nie zawiodłam się – mówi Magda, uczennica szkoły.

Lekcje w klasie językowej są trochę bardziej wymagające, mamy matematykę po angielsku, lekcje konwersacji i więcej godzin języka angielskiego w tygodniu. Na zajęciach jest podawane i tłumaczone nowe słownictwo, jeśli nie znamy znaczenia danego wyrazu możemy się zapytać. Osobiście najbardziej lubię lekcje konwersacji. Na takich zajęciach oglądamy filmiki, a następnie dyskutujemy na ciekawe tematy. Podobają mi się lekcje o kulturze, poznajemy zwyczaje, humor i smakołyki amerykańskie, brytyjskie i nie tylko. Klasę dwujęzyczną polecam tym, którzy chcą sprawnie posługiwać się językiem angielskim, lubią dyskutować i poznawać obce kultury – dodaje Karolina, uczennica szkoły.

Jak zaznacza dyrektor placówki Bożena Łotecka, bez wątpienia klasa dwujęzyczna pomaga w poszerzeniu znajomości języka angielskiego i daje szersze perspektywy nauki w szkołach średnich z międzynarodową maturą oraz ułatwia dostanie się na uczelnie z wykładowym językiem angielskim. Współczesny rynek pracy stawia dzisiaj na dwujęzyczność, zatem perspektywa ciekawej pracy z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz innego języka (francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy włoskiego) stoi w przyszłości otworem przed uczniami klas dwujęzycznych.

1 KOMENTARZ

Skomentuj