Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 12:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja

Strefy spotkań z bioróżnorodnością – ekoedukacja i integracja
Od wielu lat działalność człowieka oparta jest na niekontrolowanym pozyskiwaniu zasobów przyrodniczych, co doprowadziło do degradacji środowiska i wymarcia wielu gatunków. Nasze codzienne postępowanie też wpływa na utratę bioróżnorodności.

Dlaczego np. zaśmiecamy środowisko, wypalamy łąki i ścierniska? Czemu z ogrodów usuwamy sterty opadłych liści, w których zwierzęta zdążyły już sobie przygotować zimowe kryjówki? Tak naprawdę u podstaw zagrożeń różnorodności biologicznej często stoi nasz brak wiedzy i wrażliwości przyrodniczej.



Wobec powyższego, Związek Międzygminny „Czysty Region”, w ramach realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, zorganizował konkurs dotyczący utworzenia „Stref spotkań z bioróżnorodnością” na terenie gmin związkowych. W jego ramach wyłoniono najlepsze projekty „zielonych” miejsc do wypoczynku i edukacji ekologicznej. Pod koniec września w 10 gminach zorganizowano warsztaty, podczas których zaadaptowano wytypowane lokalizacje na małe, ekologiczne skwery. W miejscach tych powstały kwietniki m.in. z rodzimych gatunków roślin, przyjazne zapylaczom. A ponieważ skwery te mają pełnić funkcję wypoczynkową, to w ramach warsztatów jego uczestnicy wykonywali meble z palet i skrzynek oraz poduszki z motywami roślinnymi, a także domki dla owadów. Poza celami edukacyjnymi w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej, promowania idei recyklingu (powtórnego wykorzystania surowców) i upcyklingu (nadawania nowej funkcji zużytym przedmiotom), realizacja warsztatów miała na celu budowanie więzi społecznych dla ochrony bioróżnorodności, rozwijanie wyobraźni twórczej i uzdolnień artystycznych w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną. Uczestnikami warsztatów była młodzież i dorośli. W każdym z nich uczestniczyło kilkanaście osób. W gminach wiejskich naszego powiatu „Eko-Strefy” powstały przy Klubie Malucha „Stacyjkowo” w Reńskiej Wsi, na terenie Gminnego Przedszkola w Łanach, przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach oraz na terenach zieleni pod zamkiem w Polskiej Cerekwi. W Kędzierzynie-Koźlu strefa przyjazna bioróżnorodności powstała w trzech lokalizacjach: w Koźlu na ul. Skarbowej przy siedzibie koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w Kędzierzynie na ul. Grunwaldzkiej przy siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Brzdąc” oraz na ul. Kościuszki w ogródku Domu Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom”.

Strefa spotkań z bioróżnorodnością przy Klubie Malucha "Stacyjkowo" w Reńskiej Wsi


Pamiętajmy, że poprzez swoje postępowanie wywieramy wpływ na środowisko. Dlatego twórzmy wokół siebie własne strefy spotkań z bioróżnorodnością – w ogrodach, na działkach czy balkonach. Warto w tych miejscach sadzić rośliny, które są przystosowane do naszej strefy klimatycznej, unikając monokultur. Dobrym pomyłem jest założenie kwietnej łąki, rabat z miododajnych bylin lub posadzenie roślin zadarniających. Zachęcamy do tego i liczymy, że powstałe w ramach projektu strefy będą „pączkowały” i pojawią się kolejne, tym razem już własne, lokalne inicjatywy, sprzyjające różnorodności biologicznej, a przy okazji integrujące mieszkańców.



Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Material partnera

RPOOPEFRR-1-1

RPOOPEFRR-1-1

logo-Czysty-region-300x101

logo-Czysty-region-300x101

do_artykułu

do_artykułu

Strefa spotkań z bioróżnorodnością przy Klubie Malucha Stacyjkowo w Reńskiej Wsi

Strefa spotkań z bioróżnorodnością przy Klubie Malucha Stacyjkowo w Reńskiej Wsi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kierowca 25.10.2022 23:01
Widzę że Pan/Pani ,,rowerzysta,, w samochodzie siedział/a tylko jako pasażer/ka i to na tylnym siedzeniu. Wyjaśnię.. po pierwsze dla mnie ogromną głupota są te przejazdy dla rowerzystów. Niejednokrotnie rozpędzony wariat na rowerze śmigną mi przed maska ,,no bo przecież miał prawo-pierwszenstwo ,, .Po drugie w samochodzie istnieje coś takiego jak ,,martwe pole,, które nie raz zasłania człowieka dochodzącego, dojeżdżającego do pasów. Oczywiście to nie wytłumaczenie bo ostrożność trzeba zachować ale to dotyczy oby stron uważam że na drodze powinna panować zasada ograniczonego zaufania ! Co za problem stanąć przy tych pasach na minutkę złapać kontakt wzrokowy z kierowcą i przejść spokojnie, to samo rowerzyści... Zejdź z tego roweru i go przeprowadź nogi nikomu nie odpadną.

Zygfrydas 15.10.2022 08:54
Raczej myśleli, że to Szczur Ryżego.

Kalkulator 15.10.2022 08:48
To jest całe Pierdziszewo. W tym mieście nikt nie myśli z rządzących. Zamist sadzić krzewy na osiedlach pod blokami, gdzie wycinają co się da, to oni ładują te krzaki koło głównych dróg, że nic nie widać jak się dojeżdża do przejść dla pieszych. Ciekawe co za matoł to wymyślił? Tak samo od kosmosu wzdłuż drogi. Same chaszcze. Zamiast to powycinać żeby kierowcy mieli jak najlepszą widoczność to nasadzili tego dziadostwa obok ulic różnej maści.

suweren 13.10.2022 12:18
Bo rowerzysta nie ma pierwszeństwa nawet 10 cm poza śluzą.

W.G. 13.10.2022 11:42
Nie miała. Gdyby była na śluzie przed samochodem nie zostałaby potrącona tylko przejechana.

Alan 13.10.2022 11:30
A na przejeździe dla rowerów tuż przed hotelem Solidaris czujniki wykrywające rowerzystę zapalają się w momencie jego wjazdu na jezdnię zamiast jakieś 3-4 metry wcześniej. Tam niedługo dojdzie do tragedii.

Andreas 13.10.2022 10:33
Uderzyła w bok auta...

Andreas 13.10.2022 10:32
Z innego portalu - Kobieta wymusiła pierwszeństwo...

Realista 13.10.2022 08:35
A najlepsze są zdjęcia radiowozów i stojących klakierow, przypuszczam że jak by wybiegli z Komendy nie odpalając wozów byli by szybciej tym bardziej że jak widać nie pomagali rannej tylko zablokowali całe skrzyżowanie. Katastrofa.

Andreas 13.10.2022 05:36
Myśleli, że to Kot Jarosława..

Tadeo-69 12.10.2022 22:05
Cytat - Wtargnięcie roweru na przejeżdżający samochód przez oznakowany przejazd dla rowerów jest wykroczeniem spowodowanym przez rowerzystę. Zamiast pouczać innych, zajmij się swoją edukacją - ignorancie.

Iwanna 12.10.2022 17:44
Ja tego nie rozumiem !!! Też jeżdżę na rowerze i nie wjeżdżam na jezdnię dopóki nie widzę że auto zwalnia aby się zatrzymać !!! Jeszcze mi życie miłe. Może i jestem denerwująca dla kierowców ale nie ryzykuję nawet jak mam namalowane na jezdni że mogę przez nią przejechać na rowerze!!!

Ryba 12.10.2022 14:33
Ilość panów imponująca.

Usia 12.10.2022 13:10
Ponad 10-ciu funkcjonariuszy do wypadku rowerowego? Co się dzieje w tym mieście ? Wygląda na to że służby mundurowe śmiertelnie się nudzą . Za to pogotowie niewydolne,stare karetki i braki kadrowe . Brawo rządzący z PO i Nowosielska.

Phoenix 12.10.2022 12:57
Rowerzyści zapominają lub nie wiedzą, że na przejeździe dla rowerów prostopadłym do głównej drogi, którą poruszają się pojazdy samochodowe - nie mają pierwszeństwa przejazdu, chyba, że na nim już się znajdują. Wtargnięcie roweru na przejeżdżający samochód przez oznakowany przejazd dla rowerów jest wykroczeniem spowodowanym przez rowerzystę. Niestety święte krowy na rowerach nie znają przepisów i kierowcy na wszelki wypadek starają się ustępować pierwszeństwa rowerzystom, chociaż nie muszą. Żeby nie było... jestem zarówno kierowcą jak i rowerzystą. :-)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ