Strażacy zdobywają patenty sternika i szkolą się z technik otwierania drzwi. Projekt OSP Dziergowice

1

Ochotnicza Straż Pożarna w Dziergowicach realizuje zadanie pn. „Profesjonalny ratownik = bezpieczny mieszkaniec” w ramach Europejskiego Budżetu Marszałkowskiego organizowanego rzez Samorząd Województwa Opolskiego.

W ramach tego zadania poniesione zostaną kompetencje i kwalifikacje 80 osób z terenu województwa opolskiego, w tym przede wszystkim strażaków OSP i PSP.

Cały projekt został podzielony na 2 szkolenia: pierwsze to szkolenie sternika motorowodnego, gdzie 50 osób uzyskało patent zezwalający na prowadzenie łodzi na wodach śródlądowych w 3 organizowanych turnusach szkoleniowych. Zaś drugie to warsztaty otwierania drzwi i pomieszczeń zamkniętych prowadzone przez najlepszych specjalistów w kraju w tej dziedzinie dla 30 ratowników.

Szkolenie na sternika motorowodnego było odpowiedzią na głosy strażaków w lokalnym środowisku, gdzie od lat tego typu szkoleń nie było, a potrzeby stały się ogromne. Sprzęt był, lecz nie posiadano odpowiednich kwalifikacji aby go wykorzystać, pewne zaniechania sprawiły problemy, które dziś udało się zażegnać i tak wzrosło bezpieczeństwo nad akwenami i szlakami wodnymi.

Warsztaty z otwierania drzwi i pomieszczeń zamkniętych to z kolei odpowiedz na potrzeby dzisiejszych czasów. Izolacja, starzenie się społeczeństwa, coraz większe zabezpieczenia przed włamywaczami, problemy zdrowotne. Strażacy coraz częściej muszą otwierać drzwi mieszkania, aby udzielić pomocy potrzebującym, to szkolenie pozwoliło, aby pokonać taką barierę szybko, sprawnie oraz jak najmniej inwazyjnie, czyli z jak najmniejszymi szkodami. Kursanci nauczyli się nowych technik, niejednokrotnie przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi oraz porównali sprzęt wykorzystywany do tego typu działań. Sprawdzili się praktycznie co z pewności pozwoli na sprawne i bezpieczne działanie – a tych wezwań dziś jest sporo.

Te szkolenia były możliwe tylko i wyłącznie dzięki głosom mieszkańców, którzy poparli nasz projekt w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego uznając, że są one potrzebne i ważne, za co bardzo dziękujemy. Profesjonalnie wyszkolony ratownik to poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców, którzy wiedza ze gdy zajdzie potrzeba fachowcy przybędą z pomocą.

Inicjatywa Samorządu Województwa Opolskiego jest bardzo słuszna, iż tego typu projekty mogą być realizowane dzięki ich dofinansowaniu. Szkolenia szczególnie dla ratowników bardzo potrzebne, a to przenosi się na mieszkańców całego regionu.

1 KOMENTARZ

  1. To ja się pytam kto pływał tymi łódkami po kanale i odrze w czasie ostatnich zanieczyszczeń wody?czyzby dochodziło do nagminnego łamania prawa. To samo tyczy się otwierania drzwi, wystarczy trochę pomyśleć często wystarczy dobra wiertarka i nie trzeba taranowac wejścia.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj