Strażacy z Kędzierzyna-Koźla na akcji w Sosnowcu. Monitorowali toksyczną chmurę

6
Foto: UM Sosnowiec

W środę (16 września) około godziny 17:20 do strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze wysypiska śmieci w Sosnowcu w okolicy ul. Radocha. Już po dotarciu pierwszych sił gaśniczych, okazało się, że ogień będzie trudny do opanowania.

W akcji gaśniczej brało udział blisko 100 zastępów strażaków z całego województwa. W czwartek rano poinformowano o opanowaniu pożaru. Jak wskazywali strażacy, na wysypisku znajdowały się różne substancje, spłonęła również część 160-metrowej hali m.in. z nieokreślonymi pojazdami. Strażacy podejrzewają, że palące się materiały to elementy ropopochodne. Na miejsce skierowano specjalistyczne grupy chemiczne straży pożarnej, także z Kędzierzyna-Koźla, które monitorowały jakość powietrza.

– Otrzymaliśmy dyspozycję wyjazdu do Sosnowca. Chmura dymu była toksyczna. Zadaniem kędzierzyńskich strażaków było mierzenie dokąd ta chmura sięga oraz jakie stanowi zagrożenie dla mieszkańców – relacjonuje Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Od wczoraj na miejscu jest specjalistyczna grupa chemiczna straży pożarnej, która na bieżąco monitoruje jakość powietrza. Nie ma żadnych obaw co do jego jakości. Na naszą prośbę jednostka chemiczna zbadała jakość powietrza w najbliższych placówkach edukacyjnych. Powietrze jest w normie i nie ma obaw o nasze pociechy – przekazał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

6 KOMENTARZE

  1. Drodzy sosnowiczanie, powietsze jest w normie i nie ma obaw! Potwierdzili to pszeciesz strażacy z kościerzyna, a pszeciesz wiadomo że w kościerzyniu powiecze jest czyste jak kryształ, więc jak muwią strażacy kościerzyńscy i jeszcze potwierdza ich pięknie uśmiechnienta prezydęta, to niech skonam, że tym benzenem to my tylko neutralizowali tą naszą niebespieczną chmure, to fszysko prawda!

  2. Moze nasi kochani KK strazacy by pomierzyli jaki smrod jest na osiedlu Piastow, jak w tamtym tygodniu w nocy, oddychac sie nie da. Ludzie co mieszkaja w wiezowcach na ostatnich pietrach to czuja. Zreszta truja Nas w tym miescie od zawsze. Nie maja miernikow stricte benzenu? Czy celowo nie mierza? Po co jada do Sosnowca jak u nas jest duzo pomiarow do wykonania?! Straz na Slasku sobie poradzi bo ma caly arsenal do takich zadan. Lepiej nazwac ten wyjazd – przejazdzka lokalnych strazakow tam i spowrotem w ramach ladnej pogody. Czy ktos wkoncu ujawni jakie smrody sa puszczane po cichu w Kedzierzynie???!!! Czy bedzie to calyczas ukrywane???

  3. Czy jest ta emisja benzenu, większa czy mniejsza, w tym stężeniu żaden nos nie jest w stanie go wyczuć! I gdyby nie WIOŚ-owski monitoring, nikt postronny nie wiedział by jaka ona faktycznie jest.

    Najbardziej dokuczliwe i trujące są wyziewy ze spalanych nielegalnie odpadów zawierających tworzywa sztuczne różnego rodzaju. Warto może czasami poczytać co-nieco na ten temat? Np. na stronie poniżej:

    http://www.osp.ruda.rozaniecka.internetdsl.pl/index_pliki/spalanie.htm

    http://warter.pl/pl-PL/produkty_spalania.html

Skomentuj