Strajk nauczycieli. Miasto organizuje zajęcia i opiekę animatorów dla uczniów

44

Nauczyciele szykują się do strajku, przedszkola i szkoły, nie mogąc zapewnić dzieciom opieki, mogą zostać zamknięte. To ogromny problem dla rodziców. Dlatego gmina Kędzierzyn-Koźle zorganizowała dla dzieci całą serię zajęć, również połączonych z opieką animatorów.

Strajk może rozpocząć się w poniedziałek – nadal nic nie wiadomo na pewno, rozmowy rządu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych wciąż się toczą. Bez względu na dalszy rozwój wypadków, miasto postanowiło zareagować, aby w jak największym stopniu zminimalizować uciążliwości wynikające z protestu.

– Postanowiliśmy przygotować się na tę trudną sytuację, organizując dla dzieci zajęcia poza szkołami. Zależy nam na tym, aby ta informacja dotarła do jak największej liczby rodziców. Może się zdarzyć, że w poniedziałek placówka nie przyjmie dziecka – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

Zajęcia organizują gminne jednostki: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Zajęcia są bardzo zróżnicowane, rodzice, którzy podpiszą stosowne oświadczenie, mogą również pozostawić dziecko pod opieką animatorów w filiach naszej biblioteki oraz w muzeum – dodaje wiceprezydent Wojciech Jagiełło.

W Kędzierzynie-Koźlu będą strajkować wszystkie podstawówki i gimnazja. Do protestu nie przystąpią jedynie Publiczne Przedszkola 15 i 17, gdzie referenda były nieskuteczne. W pozostałych placówkach prawdopodobnie obecni będą jedynie dyrektorzy, a więc placówki nie będą w stanie zapewnić opieki dla dzieci. Decyzja związkowców w sprawie strajku ma zapaść jeszcze dzisiaj. Zajęcia będą organizowane do czasu zakończenia strajku. Do przedszkoli i szkół podlegających gminie Kędzierzyn-Koźle uczęszcza około 6 tys. dzieci.

Urząd miasta przypomina również, że w przypadku zamknięcia placówki oświatowej rodzice i opiekunowie dzieci do lat 8 mogą korzystać z tak zwanej opieki, występując z wnioskiem do pracodawcy lub ZUS w przypadku osób prowadzących firmy – zasady są podobne jak w przypadku zwolnienia chorobowego.

Do pobrania: Harmonogram zajęć, oświadczenie MBP, oświadczenie MZK

44 KOMENTARZE

 1. Za dni strajku nauczyciele nie powinni mieć płacone wynagrodzenia.
  Zasada jest prosta a nazywa się to w szkolnictwie WAGARY.
  Pracodawca płaci za wykonywaną pracę a nie za strajk.
  Dlaczego nie strajkujecie w lipcu i sierpniu?
  Sprawa jest prosta. Miasto organizuje zajęcia i opiekę animatorów dla uczniów a zapłata idzie z wypłat nauczycieli.
  Jest tyle zawodów więc jeżeli Komuś nie podoba się to zapraszamy do pośredniaka.
  A przepraszam ale w innych zawodach jest 40h pracy i tylko 26dni urlopu.
  I też trzeba mieć wykształcenie wyższe.
  Potem narzekanie, że uczeń słaby. Nie można zdążyć w przekazaniem materiału itp itd.

  ps. każdy by chciał dostać 1000zł podwyżki ale zejdźmy na ziemię.

  • To trzeba było zostać nauczycielem. Oni za dni strajku nie będą mieli zapłacone. Materiał całoroczny nie jest przygotowywany przez nauczycieli, nawet ich uwagi w tym temacie nie są brane pod uwagę.

  • wielokropku, piszesz o wagarach z wielką obrzydliwością a chyba z języka polskiego zwiewałeś, bo od „byków” aż się roi w twoim komentarzu. Widać nauczyciele słabo cię wyedukowali. Może stąd ta nienawiść do nauczycieli. Oj pisiorku, pisiorku, innych za strajki chyba nie potępiasz?

    • Widzę, że nie douczony. Nauczyciel za strajk nie dostaje wynagrodzenia, jak policjanci strajkowali na płatnym L4 to było ok. Jeśli uważasz, że to taka wspaniała praca to zapraszam do MEN.

 2. A praca nauczyciela to nie tylko godziny spędzone w szkole !!! Wiele godzin „ukradzionych” rodzinie popoludniami i wieczorami!! Nareszcie sie odważyli i w pełni Ich popieram!! strajk w wakacje ?? Kto wtedy sluchalby Ich postulatów ??NIKT

  • To ja mam pytanie ile godzin pracuje nauczyciel w szkole a ile w domu?
   W innych zawodach wychodzi około 176h w miesiącu.
   Rozumiem, że dochodzą do tego wywiadówki, wycieczki itp.
   Ale nie każdy ma tyle dni wolnych w roku.
   A urlop na poratowanie zdrowia. Ciekawe ile zawodów taki długi posiada?

   Wiele godzin „ukradzionych” rodzinie popoludniami i wieczorami!!

   A w innych zawodach nie ma takich wyrzeczeń?
   Nie wszyscy pracują od 7 do 15tej.
   Patrz lekarze, pielęgniarki.
   Niektórzy cały tydzień są w delegacji.
   Już nawet nie będę rozpisywał się na temat górnik jakie oni mają zagrożenia.

   Każdy zawód jest potrzebny a pisanie „To trzeba było zostać nauczycielem” jest nie na miejscu.
   Widzisz ja akurat mogę zostać nauczycielem ale miałem jeszcze większe ambicje i mam niż. Mam pracę z której bardzo jestem zadowolony.
   Więc mam pytanie dlaczego męczyć się jako nauczyciel i prosić się o podwyżkę. A nie lepiej zmienić pracę?

   • To pogratulować, że tak Ci się powodzi. Dostajesz dobrą wypłatę za wykonaną pracę. Masz widać dobrego pracodawcę. To teraz wyobraź sobie, że ten pracodawca przez nastepne 10 lat nie daje Ci ani złotówki podwyżki. Co zrobisz? Znowu będziesz szukał innej pracy czy spróbujesz wynegocjować podwyżkę i szefa? Dobry pracodawca wie, że ludzi trzeba szanować i dobrze wynagradzać. Nauczyciele też upominają się o podwyżki i co w tym dziwnego? Proponowanie nauczycielom zmiany pracy to dopiero jest komentarz nie na miejscu. Ciekawe kto w szkołach zostanie. Każdy ma prawo oczekiwać podwyżki po latach jej braku. To są tak samo ludzie którzy mają rodziny, rachunki i kredyty do zapłacenia. Nie tak łatwo zmienić pracę kiedy ma się rodzinę na utrzymaniu. Darmozjadom często niepracującym wcale, rozdaje się pieniądze 500+ bez zastanowienia i żadnej pracy w zamian się nie oczekuje, a dla pracujących ludzi nie ma na podwyżki? Policjanci, pielęgniarki, lekarze rezydenci, pracownicy sądów … wszyscy strajkowali i podwyżki dostali. Im też zaproponujesz zmianę pracy? To może niech nikt w budżetówce nie pracuje. Damy radę bez policji, szpitali, sądów, szkół i przedszkoli. Świetny plan.

    • Fakt nauczyciel oprócz nauczania do czego innego się nie nadaje. Nic więcej nie potrafi. Ot taka prawda. Jak nie pasuje zapraszam do sklepów wielkopowierzchniowych. Jacy to nauczyciele są biedni… oj straszne. Człowieku nie licz na państwo tylko weź się ogarnij i weź życie we własne ręce, oj ale przecież to budżetówka Wam się należy – jesteście jedną wielką mafią i niczym więcej. Nie bójcie się za Was przyjdą inni może w końcu powieje nowością i świeżym podejściem. Tylko płakać potraficie, że Wam źle, że dzieci niedobre, że rodzice nie wychowują jak trzeba. Proponuję zmienić pracę. W dzisiejszych czasach jest jej aż nadto, może nie będziemy się musieli szukać ludzi do pracy poza granicami.
     Do „popieram” otóż bardzo łatwo zmienić pracę trzeba tylko chcieć, zmiana pracy zazwyczaj pomaga w rozwoju własnym. Ale co może powiedzieć nauczyciel, który przez ostatnie 40 lat uczył tego samego w tej samej szkole i tej samej klasie.

 3. Gruby nie pajacuj. Rozumiem,że za słusznie minionej (oby na zawsze) PO .
  Wszystko było ustalone z belframi a nawet że sprzataczkwmi i higienistkami (nawet brak podwyzek).Broniaz lykal teksty Tuska i Kopacz jak kacza wode..

 4. Ale za tego Tuska nie było takiego ślepego rozdawnictwa – czytaj kupowania ciemnego elektoratu. Też ich popieram. Mnóstwo leniwego motlochu dostaje 500+, a oni mają uczyć i wychowywać ich dzieci. Tylko że to jest jak orka na ugorze

  • Żadnych błędów w……. nie ma. A słowo „pisiorek’ chyba nie występuje w słowniku języka polskiego? Więc kto chodził na wagary?

  • Sugerujesz, że ludzie, którzy dostają 500+, czyli rodzice, to motloch? Nie będzie dzieci, nauczyciele stracą miejsca pracy, bo szkoły będą niepotrzebne. Poza tym – nauczyciele są osobami bezdzietnymi według Ciebie? Nie dostają na swoje maloletnie dzieci? Czy też są, wg. CIEBIE, ‚motlochem’?

 5. Władze oświatowe powinne w każdej placówce wywiesić plakat z informacją o zarobkach nauczycieli w tej placówce za rok 2018.
  Dane powinne dotyczyć nauczycieli dyplomowanych, na całym etacie i powinne pokazywać ile osób zarobiło poniżej 40 tys., ile pomiędzy 40 a 50, ile pomiędzy 50 a 60, oraz ile powyżej 60 tys.
  Może być bardzo ciekawie.

 6. Nauczyciel dyplomowany z 20 letnim stażem, pracujący od 8.00 do 12.30, czyli mający 18 godz. etatu i 7 nadgodzin lub zastępstw, mający 3 miesiące urlopu w roku, mający 13tą pensję (czyli 8,5% rocznego zarobku) zarabia średnio miesięcznie:
  3485 pobory
  1355 nadgodziny
  1380 wysługa i 1/12 trzynastki
  Razem daje to 6220 brutto miesięcznie (również w wakacje 3 miesięczne).
  Ocenę zasadności strajku pozostawiam Państwu.

 7. A co wg mnie należałoby zrobić.
  1. Zlikwidować Kartę Nauczyciela
  2. Nauczyciel pracuje w szkole od 8.00 do 16.00 czyli 40 godz. w tygodniu i ma pensum 22 lekcje
  3. Pensja ma być godziwa np. 6000 brutto
  4. Zastępstwa nie są dodatkowo płatne, nie ma wysługi lat i 13-tki

  Ale takie rozwiązanie może wprowadzić tylko Rząd z tzw. jajami.

  Pozdrawiam

  • A może Alina poprowadzisz na barykady i likwidujemy po kolei wszystko. Zostanie tylko twój ONR a w sklepie zapałki i pochodnie.

 8. Smutna nie masz racji było rozdawnictwo tylko zamiast do Polskich dzieci pieniądze były transferowane przy pomocy wielkich korporacji i wyłudzeń VAT-u poza granicę, do jakiego kraju? to zostawiam do twojego domysłu. Jeszcze jedna rada wyłącz tvn włącz myślenie. Co do nauczycieli to podwyżki im się jak najbardziej należą ale ich wysokość oraz sposób osiągnięcia pozostawia wiele do życzenia i udowadnia, że to mocno „komunistyczne” środowisko. Trzeba też wspomnieć, że jeszcze w Polsce jest wiele grup społecznych którym należy podnieść wynagrodzenia i one cierpliwie na to czekają ale nie mają takich pomysłów i możliwości jak naprzykład nie przeprowadzenie egzaminów maturalnych czy promocja do następnej klasy. Na koniec pytania do grona pedagogicznego: Nie wstyd Wam brać dzieci jako zakładników? Gdzie wasze masowe zwolnienia z pracy w związku ze zmianą systemu edukacji? Co wpiszecie dzieciom w dziennik w rubryce nieobecność w dniach strajku? Czy jak nigdy nic na koniec roku będziecie wręczać świadectwa przyjmować kwiaty i mówić dzieciom jak ślicznie zdały egzaminy i jak wysoką mają frekwencję? Pamiętajcie, że edukacja narodowa to przede wszystkim dzieci i ich rodzice bez nich bylibyście nic nie znaczącą grupą społeczną. Wiem, że wielu z Was ma wyrzuty sumienia ale jak pierwszy „sekretarz” mówi o strajku to boicie się powiedzieć że forma strajku nie odpowiednia. Pozdrawienia dla wszystkich racjonalnie myślących.

 9. Ludzie tu każdy, robol, nauczyciel, pielęgniarka, wszyscy musimy strajkować! Ile będziemy „dymani” nie przez ten rząd, ale wszystkie rządy! Tu w PL pieniędzy starcza tylko na przeżycie, a robienie po 300h w miesiącu i cieszenie się tym że się ma lekko ponad 3, powodzenia życzę… musimy mieć wyższe płace, wszystko idzie do góry, tak nasze wynagrodzenie też(50zł brutto :D) my mamy ceny jak na zachodzie, a wypłata 4 razy mniejsza, weź jako młody wynajmij sam mieszkanie, powodzenia życzę

 10. WKurzają mnie jużte strajki, zlikwidowałbym te wszystkie związki zawodowe, co do za sprawwiedliwość że jedni mogą strajkować, a inni nie?. Jeszcze kosztem dzieci wstyD!

 11. Rodzic, jasne że słowo „motloch” było przejaskrawieniem. Ale wiesz siedzę na tych wywiadów kach i schemat zawsze jest ten sam… Ci którzy powinni na nich być przede wszystkim ze względu na sytuację swoich dzieci – są standardowo nieobecni, jak jest składka na coś dla dzieci, zawsze problem opóźnienie. .. ale uwierz pod mopsem z wnioskiem o 500 byli pierwsi ! Co do rozdawnictwa pod postacią wyłudzen VAT, akurat jakieś pojęcie o tym mam. Wyłudzenia były są i będą dopóki w transakcjach poza krajowych będzie stawka VAT 0 %. Ale podręcznik do optymalizacji podatkowej jaki zaserwowali koledzy od „dwóch wiez” – majstersztyk i jeszcze będą wmawiać że białe jest czarne itd.

 12. Rodzice dzieci przedszkolnych podpisują umowę z przedszkolem na opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach od do. Czy za nie wywiazanie się z umowy rodzic może żądać odszkodowania?

 13. Problem płac u nauczycieli wynika z dużej rozpiętości wynagrodzeń wynikających z różnicy płac wg stopnia zawodowego i stażu pracy. I tak np. nauczyciel matematyki (obaj mgr i przygotowanie pedagogiczne) goły etat (18 lekcji tygodniowo) Stażysta – (do trzech lat bez wysługi) 2538 zł brutto Dyplomowany – (po 20 latach pracy) 3483+20% wysługi = 4180 zł Prawie dwa razy więcej a robią dokładnie to samo (a najczęściej stażysta robi to lepiej i z większym zaangażowaniem) Istnieje jeszcze art.30 KN, który wymusza na gminach dawanie nauczycielom nadgodzin aby wyrobili tzw. średnią krajową ( w 2019 dla nauczycieli dyplomowanych będzie to 5600 brutto). Jest to tzw. 14 pensja o której mało kto wie.

 14. Niewielu z nauczycieli zna i rozumie mechanizm jednorazowego dodatku uzupełniającego tzw. 14 tej pensji. A szkoda bo związkowcy „na dole” powinni dbać o prawidłowe wykorzystanie art. 30 Karty Nauczyciela. Ministerstwo Oświaty ogłasza tzw. średnie pensje za dany rok np.:
  W 2019 r. wyliczone na podstawie KN i ustawy budżetowej średnie wynagrodzenia nauczycieli wynoszą brutto:
  3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
  3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
  4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
  5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.
  Gminy wyliczają jak to jest u nich i jeżeli w danej grupie jest mniej to muszą nauczycielom do 31 stycznia wyrównać. Oczywiście gminy nie chcą płacić nauczycielom za darmo więc odpowiednią ilość godzin lekcyjnych rezerwują na nadgodziny (robią to np. przy pomocy programu firmy Vulcan art.30). Oczywiście rozdział tych godzin następuje wg zasady „znajomi królika”. I tu powinny wkraczać organy związkowe pilnując aby były te godz. rozdzielane po równo. Ale tak nie jest i w tej sytuacji są nauczyciele (którzy oczywiście głośno nie protestują) zarabiający po 8 tys. i są te „biedaki” mający po 4 tys. (średnio wychodzi 6 tys. więc gmina nie musi wyrównywać z art. 30).

 15. Zatrudniony wg Kodeksu Pracy ma 26 dni urlopu co daje razem z sobotami i niedzielami wzięcia nieco powyżej 1 miesiąca urlopu. A nauczyciele np. w roku szkolnym 2018/2019
  Zimowa przerwa świąteczna 23 – 31 grudnia 2018 r. – 4 dni
  Ferie zimowe np. dolnośląskie – 28 stycznia – 10 lutego 2019 r. – 14 dni
  Wiosenna przerwa świąteczna – 18 kwietnia – 23 kwietnia 2019 r. – 3 dni
  Ferie letnie – 22 czerwca – 31 sierpnia 2019 r. – 71 dni
  Razem 92 dni – to trzy miesiące urlopu płatnego w wys. średniej zarobków.
  Przypominam wszystkim czytającym, że nauczyciele otrzymują tzw. 13 pensję (1/12 czyli 8,5% zarobku za poprzedni rok). Mówiąc o zarobkach nauczycielskich miesięcznych trzeba je zawsze zwiększyć o te 8,5 % bo większość naszych Rodaków 13 tej pensji nie ma.
  A dodatkowo odchodząc na emeryturę nauczyciel dostaje 6 miesięczną odprawę. To najczęściej kwota ok. 30000 zł.

 16. A kto Ci zabrania strajkować. Każdy ma do tego konstytucyjne prawo. Tylko co niektórzy są mocni w gębie A jak przychodzi co do czego to same tchórze. Trzymam kciuki za nauczycieli.

 17. a tyle jest innych pięknych zawodów……
  Sięgnijcie pamięcią wstecz. ilu tak naprawdę zapamiętaliście nauczycieli z prawdziwego zdarzenia, takich których będziecie dobrze wspominać i kłaniać się im na ulicy . no ilu – tak bezstronnie..
  Prawdziwi nauczyciele z z pasją niech nawet zarabiają po 10 tys. – jest szansa że rodzice nie będą musieli wydawać kasy na korepetycje, które są teraz nagminne, i nikt nie robi z tego problemu. Inni niech zmienią zawód.

Skomentuj