Statek szkoleniowy kozielskiej „Żeglugi” przeszedł poważny remont

0

Jedna z największych wodnych jednostek szkoleniowych w Polsce została zmodernizowana. Powiat za remont zapłacił 366 tys. zł. W ramach praktyk zawodowych korzysta z niego około 170 uczniów technikum Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Najdłuższy rejs po Odrze odbył się do Szczecina. Po remoncie naszej jednostki w pierwszej kolejności nasi uczniowie popłyną do Wrocławia, gdzie po drodze odbędą praktyki – mówi Agnieszka Kossakowska, dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Zakupiono i zamontowano m.in. nowy kompas satelitarny, płynowskazy, dodatkowe elementy oświetlenia, systemu alarmowania o wysokim stanie napełnienia zbiorników. W maszynowni powstało wyjście awaryjne,  a specjaliści wykonali pomiary grubości poszycia podwodnej części kadłuba. Chodziło o odnowienie ważności wspólnotowego świadectwa zdolności żeglugowej jednostki, bez niego statek nie mógłby pływać

Przeprowadzono również szereg niezbędnych prac konserwacyjnych, m.in. kotwic i łańcuchów. Firma remontowa dokonała też regeneracji koła sterowego oraz innych urządzeń. Dokładnie przejrzano wszystkie zespoły napędowe, a sam układ sterowania został zmodernizowany.

Wykonawca wymienił liny nośne żurawików łodziowych oraz zbiorniki ściekowe, podobnie w przypadku siłowni oraz instalacji elektrycznej.

To nie pierwszy duży remont „Sucharskiego”. Poprzedni zakończył się w 2009 roku.  Zmieniono wtedy system napędu sterów przez zastosowanie układu hydraulicznego, a także poszycie kadłuba, szalunki i umeblowanie pomieszczeń ogólnych i kajut. Świetlicę wyposażono w sprzęt audiowizualny i klimatyzację. Pojawił się także elektroniczny sprzęt nawigacyjny – radar, GPS, echosonda.

Sucharski1 sucharski3

Skomentuj