Starszy mężczyzna z nagłym zatrzymaniem akcji serca. Przyjechała straż, bo nie było wolnych karetek

13

Strażacy coraz częściej przejmują zadania karetek pogotowia. Ciężkimi wozami jeżdżą już nie tylko do wypadków i pożarów, ale również do zasłabnięć czy zatrzymań akcji serca.

Dyspozytor kieruje strażaków do potrzebujących wówczas, gdy nie ma do dyspozycji wolnych karetek. Taka sytuacja miała miejsce dzisiaj około godziny 19.30 na osiedlu Piastów, gdzie u starszego mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania akcji serca.

Na miejsce przybyli strażacy wracający z działań, którzy niezwłocznie podjęli próbę uratowania życia. Po kilku minutach dojechała karetka pogotowia ratunkowego. Akcja ratunkowa trwa.

Liczba takich zdarzeń u strażaków stopniowo rosła przez lata, ale w czasie pandemii jest ich znacznie więcej. W ostatnich tygodniach zjawisko jeszcze bardziej przybiera na sile. Powodem są kolejki karetek przed SOR-ami, spowodowane zakażeniami i kwarantanną, czy konieczność dezynfekowania ambulansów.

 

13 KOMENTARZE

 1. a moze by tak kazdego dnia podawac ile jest zajetych lozek w szpitalu w kozlu covidowym? ile respiratorow? bo robi sie z tego wielka tajemnica. czy PAKS jest tylko dla covid czy tez nie ? tego chca ludzie, chca wiedziec co i jak. bo w razie W wozic nas po Polsce!! po polsce beda karetki szukajac miejsca na ratowanie zycia. Zrobcie zakladke Covid i wymagajcie od starostwa podawanie danych kazdego dnia, starostwo na zasrany obowiazek to podawac. Bo wyglada na to, ze polowa szpitala stoi wolna, sprzet sie marnuje, a ludzie pomocy nie maja. pytac i wymagac!

 2. i jeszcze jedno, skoro wojewoda zrobil szpital covid w kozlu to niech zapewni karetki. nasze karetki kilka wozow powinny sluzyc mieszkancom powiatu na ratowanie zycia, a nie na wozenie covid. ile mamy karetek na powiat? 3-4 na raz? chce szpital covid wiec niech daje karetki bo nasze karetki maja dbac o nas, i ciekawe co one robia, pewnie woza covid, skoro smiglowce laduja i strazacy ratuja. nasz powiat nie maly, poza covid sa inne zchorzenia, nagle, potrzebujace pomocy. za niedlugo nam straz pozarna zabiora. jednodupniecie w zakladach chemicznych i bedzie pozamiatane. bo wojewoda oddalil od siebie covida robiac juz od wiossny u nas szpital wojewodzki jednoimienny. My chcemy leczenia, a nie blaznowania i ponizana nas

 3. W odwodzie jest jeszcze pogotowie wodno-kanalizacyjne, gazowe i elektryczne. Zawsze ktoś pomocy udzieli. Ale to nie jest do śmiechu. Można zrozumieć okres pandemii, ale to dzieje się od kilku lat. Ależ ta opozycja wywija z naszą służbą zdrowia…

 4. Posłużę się cytatem : ….”Strażacy coraz częściej przejmują zadania karetek pogotowia. Ciężkimi wozami jeżdżą już nie tylko do wypadków i pożarów, ale również do zasłabnięć czy zatrzymań akcji serca.
  Dyspozytor kieruje strażaków do potrzebujących wówczas, gdy nie ma do dyspozycji wolnych karetek. …”
  Czemu nie ma karetek ? Drugie miasto co do wielkości w województwie, ciężki przemysł w tym chemiczny, spory węzeł drogowy a tu nie mamy jedynego szpitala , coraz częściej zdarza się że brakuje wolnej karetki.
  Gdzie tu jest dbałość o bezpieczeństwo ? Wychodzi na to że jest to poniekąd nieudolność władz w tym lokalnych które notabene teraz mają raj bo mogą chować się za pandemię. Brawo !

 5. Może ktoś z samorządu się pokusi o refleksje ? Straż Pożarna owszem jest w celach ratowniczo-gaśniczych lecz nie powinna zastępować pogotowia co w Naszym MIEŚCIE MOŻLIWOŚCI jest coraz częstym nadużyciem. A to oznacza że coś nie funkcjonuje w systemie ratowniczym w tym za mało karetek.

Skomentuj