Starsi mieszkańcy polsko-czeskiego pogranicza będą świętować w Kędzierzynie-Koźlu. Ruszają jubileuszowe Dni Seniora

0

W Kędzierzynie-Koźlu ruszają X Miejskie Obchody Dnia Seniora. W ramach święta na osoby starsze czeka wiele atrakcji wśród nich m.in. piknik, wydarzenia kulturalne i wycieczki.

Seniorzy zaczynają obchody już w najbliższą sobotę wyjazdem na Święto Smoka do Czech. Przedsięwzięcie jest działaniem partnerskim „Aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza” realizowanym przez Gminę Kędzierzyn-Koźle, Świdnicę, Kłodzko oraz czeskie miasta Trutnov, Náchod i Česká Skalice.

We wtorek 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z poezją pt. „Życie, czym jesteś…?” i wernisaż wystawy rękodzieła wykonanego przez seniorów.

– To inicjatywy mające na celu pokazanie, że seniorzy są aktywni w wielu dziedzinach, mają pasje, które realizują. Podczas spotkania z poezją młodzież w Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu recytować będzie wiersze napisane przez seniorów naszego miasta. Jest to wspaniały sposób na pokazanie integracji międzypokoleniowej. Aktywność seniorów przejawia się podczas tworzenia prac plastycznych różnymi technikami. Seniorzy tworzą prace w domach dziennego pobytu, na spotkaniach uniwersytetów trzeciego wieku, spotkaniach klubów Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz w zaciszach własnych mieszkań. Stąd pomysł, aby prace te zebrać, stworzyć wystawę rękodzieła i pokazać wszystkim mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla – informuje Agata Morkis, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

W środę 10 maja na terenie zielonym przy Domu Kultury „Koźle” dla seniorów zorganizowano piknik.

– Na Piknik Seniora przyjadą goście z miast partnerskich, którzy będą zwiedzać Kędzierzyn-Koźle, a następnie uczestniczyć we wspólnej zabawie. Podczas pikniku zaplanowano biesiadę przy muzyce polsko-czeskiej, wspólne śpiewanie znanych piosenek, konkursy nt. pogranicza polsko-czeskiego, naukę tańca i mini turniej tańca. Uczestnicy spotkania zostaną ugoszczeni m.in. potrawami z grilla, jak również tradycyjnym śląskim kołaczem. Oprócz wspomnianych wydarzeń dla seniorów z naszego miasta przewidziano zajęcia warsztatowe z teatru, warsztaty ceramiczne i zajęcia kulinarne. Podsumowaniem tych ostatnich będzie wydanie w roku 2019 wydawnictwa pn. „Transgraniczne przepisy kulinarne – Senior poleca ze smakiem” – dodaje Agata Morkis.

Szczegóły X Obchodów Dnia Seniora w Kędzierzynie-Koźlu na plakacie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj