Starostwo pomoże mieszkańcom w uzyskaniu środków z rządowego programu „Czyste Powietrze”

2

Dobre informacje dla osób zainteresowanych skorzystaniem z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Przy starostwie powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu zostanie uruchomiona specjalna komórka, której pracownik będzie udzielał mieszkańcom informacji na temat programu oraz pomoże w wypełnieniu wniosku.

Program „Czyste Powietrze” jest jednym ze sztandarowych działań rządu polskiego, który na poprawę jakości powietrza w kraju zamierza wydać ponad 40 miliardów złotych. Większość z tych pieniędzy trafi do mieszkańców, którzy w ramach programu mogą ubiegać się o sfinansowanie lub dofinansowanie wymiany kotła, a także termomodernizację budynków.

Kędzierzyn-Koźle od lat boryka się z problemem niskiej emisji, udział mieszkańców w programie mógłby przyczynić się do zmniejszenia smogu w regione. Sęk w tym, że wielu mieszkańców nie ma wiedzy na temat możliwości uzyskania rządowego wparcia. Pierwsze spotkanie na temat „Czystego Powietrza” odbyło się w naszym mieście w październiku, ale frekwencja nie dopisała. Miesiąc później spotkanie zorganizował senator Grzegorz Peczkis.

Teraz czas na kolejne działania. Starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu wspólnie z Ministerstwem Środowiska chce przybliżyć ideę programu mieszkańcom oraz ułatwić im sięgnięcie po dofinansowanie.

– Inicjatywa wyszła ze strony Ministerstwa Środowiska. Jako zarząd wyraziliśmy zgodę na zatrudnienie pracownika. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i ułatwić im skorzystanie z rządowego programu „Czyste Powietrze” – komentuje starosta Małgorzata Tudaj.

Przy starostwie uruchomiona ma zostać komórka, w której mieszkańcy będą mogli uzyskać informację na temat programu. Pracownik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pomoże też w wypełnieniu wniosku. Starostwo zobowiązało się do zapewnienia nowemu pracownikowi biura i niezbędnego sprzętu, urząd wojewódzki ma sfinansować jego wynagrodzenie. Specjalista ds. programu „Czyste Powietrze” zajmie pomieszczenie w należącym do powiatu budynku przy ulicy Judyma. Jak na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie on pracę, ale powinno nastąpić to w najbliższych tygodniach.

2 KOMENTARZE

Skomentuj