Starosta Małgorzata Tudaj krytycznie o rządowych planach centralizacji szpitali

30
Starosta Małgorzata Tudaj.

Pomysły na kolejną reformę służby zdrowia nie przestają rozpalać emocji. Choć wciąż nie ma szczegółów rządowych założeń, przedstawiciele samorządów nie mają wątpliwości, że centralizacja szpitali nie przyniesie żadnych korzyści. „Pamiętamy czasy, gdy szpitale były centralnie zarządzanie i nie chcemy tego powtarzać. Myślę, że nie ma lepszej formy zarządzania aniżeli samorząd, który jest bliżej mieszkańca, pacjenta i petenta. To jest podstawa” – mówi Małgorzata Tudaj, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Nowy pomysł na zreformowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a w szczególności plany zmiany organu prowadzącego dla szpitali powiatowych wywołuje ogromne emocje. Dlaczego tak się dzieje?

Małgorzata Tudaj: Myślę, że rozporządzenie z 23 grudnia 2020 roku rozpaliło nas wszystkich, czyli organy założycielskie, pracowników szpitali, jak również samorządy województwa. Z jego treści wynika, że do końca lutego mają zostać wypracowane założenia do reformy szpitalnictwa, a już 31 maja ma się pojawić projekt ustawy. Znajdujemy się teraz w trudnym momencie, przeprowadzane są szczepienia, z czym wiąże się niemałe zamieszanie. Kluczowe jest też to, że jeśli chce się dyskutować o kolejnej reformie systemu opieki zdrowotnej, to nie urzędnicy powinni podejmować decyzję o przyszłości szpitali. Myślę, że w skład Zespołu, który został powołany przez wiceministra zdrowia powinni wchodzić osoby chociażby zarządzające szpitalami i ich organy założycielskie. Jest to rzecz absolutnie nieprawidłowa i niedopuszczalna. Pamiętamy czasy, gdy szpitale były centralnie zarządzane i nie chcemy tego powtarzać. Myślę, że nie ma lepszej formy zarządzania aniżeli samorząd, który jest bliżej mieszkańca, pacjenta i petenta. To jest podstawa.

Pojawiają się też głosy, że powodem do reformy systemu jest niewłaściwe zarządzanie szpitalami powiatowymi

Małgorzata Tudaj: Absolutnie się z tym nie zgadzam. Nie mam wątpliwości co do tego, że reforma jest potrzebna. Jednak to powinny być zmiany w zakresie oddziałów szpitalnych, sieci szpitali. Poprzednie zmiany nie spełniły oczekiwań. Według rocznika statystycznego w latach 2005-2007 ubyło 9 oddziałów szpitalnych, w latach 2007-2015 powstały 964 oddziały i w czasie, kiedy była tworzona sieć szpitali, czyli w latach 2015-2018 dodatkowo powstało 295 oddziałów szpitalnych. Według mnie to, co się dzieje teraz to strzelanie do własnej bramki.

Nie bez znaczenia jest też chyba czas – pomysł pada w samym środku pandemii. To dobry moment na takie rewolucje?

Małgorzata Tudaj: Absolutnie nie. Dodatkowo jest to początek roku, zaczyna się kreowanie budżetów, następuje wiele zmian organizacyjnych. Jako samorządy zajmujemy się też transportem publicznym, oświatą. Musimy zająć się wieloma tematami ale przede wszystkim chcielibyśmy być uczestnikami planów dotyczących służby zdrowia, bo to my jesteśmy najbliżej pacjenta. Według mnie szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest dobrym szpitalem. Przez cały czas trwania COVID-u byliśmy szpitalem jednoimiennym, mamy dobrą sytuację finansową. Jednak na taką sytuację złożyła się ciężka praca dyrekcji, wszystkich pracowników szpitala. I co chce się teraz zrobić z samorządami, które w ostatnich latach włożyły miliony w szpitale powiatowe? Przeznaczyliśmy ogromne środki na aparaturę medyczną, modernizację, rozbudowę. Nie można dokonywać oddłużenia innych szpitali kosztem dobrze prosperującego szpitala powiatowego. Brak przedstawicieli szpitali i samorządów w ministerialnym Zespole to podstawowy błąd. Przecież to my wraz z dyrektorami szpitali najlepiej wiemy, jaki jest przepływ pieniądza, jak są wycenione świadczenia zdrowotne. To są detale, które w tej sytuacji są kluczowe.

A czy Pani zdaniem zmiana organu prowadzącego może negatywnie wpłynąć na jakość świadczenia usług medycznych?

Małgorzata Tudaj: Zdecydowanie tak. Jak wspomniałam wcześniej, to samorządy mają najlepsze rozeznanie w terenie. Mamy Komisję Zdrowia, mamy bezpośredni kontakt z mieszkańcami, wiemy jakie są ich oczekiwania. To, co chce nam teraz zgotować rząd, to powrót do czasów socjalistycznych.

Rozmawiała Małgorzata Orłowska/Dziennik Warto Wiedzieć. Źródło: starostwo powiatowe

30 KOMENTARZE

 1. Lepiej się zabierzcie za odśnieżanie ulicy Mostowej, szczególnie chodnik i ścieżka rowerowa, jakby bez gospodarza, tutaj kar nie ma jakoś.

  • Bo nie ma gospodarza. PZD zlikwidowano tylko biurokracja została. Proszę zgłaszać wszelkie interwencje do Wydziału Infrastruktury Drogowej ul. Judyma 5 która ma obowiązek dbać o mienie drogowe na terenie powiatu.

  • Platfiutki to żadnych pomysłów nie mają dlatego ich pogonili przy wyborach. W Benzen City jeszcze się ostało to towarzystwo i widać, że miasto się zwija. Na punkcie PISU to już platjobla dostałeś, bo skrobiesz te idiotyzmy prawie pod każdym tematem.

     • Te gwiazdki to sobie na pędzlu wypal gorącym żelazem. Naoglądał się drących japę wulgarnych babochłopów i szczytuje na forum. Czarny ekran to powinien być dożywotnio w antypolskiej pseudostacji tvnPO24, czyli same kłamstwa całą dobę.

  • Pisior to ci nogawką wychodzi platfusie. Pasza i jego wypociny. I nie strasz ludzi tym avatarem, bo jeszcze 22 nie ma.

 2. Nie jestem zadowolony z działalności władz lokalnych a w szczególności Starostwa. Najpierw pozwalają na przemianowanie szpitala na covidowy a teraz niby bunt. Nie wierzę p. Tudaj – zachowuje się jak Wałęsa – jestem za a nawet przeciw. Szpital też jakby nie przyjmował pacjentów nie covidowych pomimo rzekomego otwarcia.
  Tak to jest jak polityka dotyka gałęzie lokalnych władz. Wystarczyłoby wybrać uczciwych i mądrych ludzi nie związanych z daną opcją polityczną…..
  Lecz centralizacja to głupota. Na początku lat 90tych było wszystko państwowe. Po paru latach pomyślano o podziale a więc powstały kasy chorych. To w miarę funkcjonowało. Owszem były oddziały gdzie gorzej zarządzano ale to była kwestia organizacyjna. W końcu przyszła decyzja o likwidacji kas w zamian powstał NFZ który parę lat temu opcja rządząca rzekomo zlikwidowała tylko tak naprawdę co ? Centralizacja szpitali nic nie rozwiąże. Więcej pieniędzy będzie szło na duże szpitale w województwach ,a takie jak u Nas będą kulały z braku dofinansowania co może spowodować likwidacje owej placówki. Już parę lat temu tak było w Polsce że niedochodowe szpitale zostały zlikwidowane. Szpital to nie sklep który ma przynosić korzyści finansowe lecz placówka lecząca społeczeństwo zgodnie z najwyższym aktem prawnym jakim jest konstytucja.

  • Informacja dla wielkich wielbicieli UE i przodującego kraju w decyzjach UE.
   Parę lat temu w Niemczech (RFN) była dyskusja nad prywatyzacją tamtejszej służby zdrowia. I wprowadzono ją. Efekt to likwidacja szpitali w miejscowościach odpowiedników w Polsce powiatowych i nie tylko, następnie w mniejszych miejscowościach duży mniejszy zakres usług medycznych, a w czasie epidemii, kiedy wiadomo jest o brakach kadrowych i potrzebie udzielania pomocy chorym nie tylko covidowych dalsze planowanie i likwidacja szpitali.

   POKO i totalnej opozycji zależy na prywatyzacji szpitali, by SWOI mogli je dostać. Nie trzeba przypominać jak przebiegała „prywatyzacja” zakładów i całych gałęzi przemysłu. Efekty widać.

   • Facio o co ci chodzi ? Bo czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Co mnie obchodzą Niemcy ? Polska to inny naród i inna mentalność ludzi. Więc skończ z tymi Niemcami tak jak z prywatyzacją. Bo ani jedno czyli prywatyzacja ani drugi centralizacja nie przyniesie dobrych skutków ale to już pisałem wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem.

    • Facio to swego tatusia zwracaj się synek. Czytać z zrozumieniem też potrafię syneczku. Mentalność ludzi w Polsce znam dużo lepiej od ciebie. :))

     • Zgredzie „synkować” to se możesz do takich jak ty… Nie miej pretensji do innych, brak ci kultury chamie boś burak ze wsi. I nie skacz gówniarzu boś za niski.

   • Kultura ty nie wiesz co to oznacza i to wynika z treści przez ciebie pisanych także skończ waść i wstydu oszczędź – Ryszardzie. A jeśli chodzi o edukację o której wspominasz to prędzej tobie by się przydała ale chyba już jesteś za stary albo za głupi by czegoś się nauczyć. Tyle że tematem powyższego artykułu nie jesteś ty…. Więc schowaj swoją zarozumiałość i skończ tę głupią i bezsensowną wymianę zdań.

   • Jesteś zarozumiałym głupcem który nie potrafi przełknąć prawdy. Piszesz jakieś bzdury o zakompleksieniu nawet nie wiedząc co oznacza… Lecz można mówić głąbowi a ten i tak swoje. Skończ te bredzenie i zajmij się czymś pożytecznym. I tak nic ciekawego nie masz do powiedzenia.

     • Sądząc po nicku to idiota bez szkoły napisał nawet nie wie co. No cóż idiotów nie sieją sami się rodzą i później wypisują brednie podpisując się ci,ci,ci… Gratuluje inwencji twórczej.

 3. Kituś bajduś. Samorząd tak zarządza szpitalną służbą zdrowia w naszym powiecie, że jak ktoś serio zachoruje to go wiozą do Opola albo i dalej… Pandemia trwa nie od wczoraj, i był czas żeby zorganizować coś na miejscu, okazać jakieś zainteresowaniem ludźmi i ich problemami. Co zaproponowano ludziom? Co zrobiono dla naszych miejscowych chorych? Jak nie bluzgają na kościół to siedzą i stękają.

 4. Bo szpitale trzeba sprzedać PO swojakom, to już od 2007 roku wiemy. Całe PO – będzie demokracja, jak nam będzie dobrze, a jak PIS-owi to już nie demokracja. Tylko, że w 2021 r już mało kto wierzy w PO. Nevrátí se to !

  • Nikt nie chce innej wersji PiS : peło, czy bezgłownia, przyszłość to tylko brunatne koszule kryptopedałów i tęczowe antyklerykałów. A wtedy mam nadzieję, że na wiejskiej będą w końcu rękoczyny, bo tak śmierdzi nudą.

   Szukam już alternatywy na przyszłość, a jak doskonale wiecie pierwszy zmienię barwy.

 5. Nie pomogły foteczki z Dudą nie pomogły kawki z Porowską nie pomogły układy z Pisem. Teraz pis zaora pseudoPOwska starościnę błahahahahahahaha bo jaki sens mają powiaty bez sp zoz???????

  • Znowu jakiś idiota z POKO podszywa się pod mnie. Cóż towarzystwo wzajemnej adoracji miało ochotę na szpital w Koźlu i wyglada na to, że na nadziejami skończy się. Boli. Pani starosta zrobiła ile mogła by nie doszła i stąd te szykany. :))

 6. Pani Starosta dobrze wywiązuje się z swoich obowiązków nie patrząc na układy towarzyskie w Kędzierzynie – Koźlu. Boli to wielu i bardzo dobrze. :)))

Skomentuj