Stara fabryka odzyska dawny blask. Trwają prace remontowe w Kofamie

3

Od kilku tygodni na terenie firmy Kofama Koźle trwają intensywne prace remontowe. Ich efektem będzie rewitalizacja zabytkowego budynku byłej fabryki celulozy i papieru w Koźlu Porcie.

Jak informują przedstawiciele Kofama Koźle S.A., remontem objęte są zarówno budynki widoczne z ulicy Portowej, jak i wewnątrz terenu firmy. Prace budowlane mają na celu odtworzenie i przywrócenie budynku do ich pierwotnego stanu sprzed 120 lat. Zakres robót obejmuje też przebudowę starej kanalizacji.

W budynku położonym wzdłuż ulicy Portowej prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Ich efektem będzie zmodernizowane zaplecze sanitarne dla załogi firmy (wyremontowane zostaną zarówno pomieszczenia biurowe, jak również łaźnie, szatnie i pomieszczenia administracyjne). Ukończenie całości inwestycji ma nastąpić w przyszłym roku.

Fabryka papieru i celulozy powstała na przełomie XIX i XX wieku. W 1920 roku jej właścicielem został koncern Zelstofffabrik Waldhof z Mannheim, który w krótkim czasie znacząco rozbudował zakład. W ciągu kilku lat osiągnął od produkcję na poziomie 45 tysięcy ton masy celulozowej, a następnie pułap tez wzrósł do poziomu 125 tysięcy ton. Przed wybuchem II wojny światowej w fabryce zatrudnionych było około 2 tysięcy osób, a odbiorcami jej produktów byli klienci m.in. z USA, Chin i Wielkiej Brytanii.

Tak obecnie prezentuje się budynek przy ulicy Portowej:

… a tak ma wyglądać po ukończeniu remontu:

 

3 KOMENTARZE

Skomentuj