Stara bateria w wersalce. Nawet to mogło wywołać pożar na składowisku. WIDEO minuta po minucie

22

Jeden z największych i najbardziej problematycznych pożarów w rejonie Kędzierzyna-Koźla od lat prawdopodobnie miał zupełnie prozaiczną przyczynę. Ogień mógł się pojawić chociażby za sprawą starej baterii, którą ktoś wyrzucił razem z wersalką.

W niedzielę po południu na hałdzie odpadów wielkogabarytowych na składowisku przy ulicy Naftowej najpierw pojawiła się strużka dymu, a chwilę później płomienie, które przybierały na sile z minuty na minutę. Doskonale widać to na nagraniu z kamery przemysłowej.

Zarzewie pożaru prawdopodobnie jednak powstało dużo wcześniej i to w głębszych warstwach pryzmy. Na dobre rozgorzał on jednak dopiero, dotarł do wystarczającej ilości tlenu.

– Nie wiemy dokładnie, co było bezpośrednią przyczyną pożaru. Musiał wystąpić jakiś czynnik chemiczny. Prawdopodobnie doszło do samozapłonu wywołanego na przykład przez zużytą baterię. Trzeba mieć świadomość, że taka niewielka bateria może spowodować skutki, których wszyscy byliśmy świadkami – tłumaczy Leszek Morkis, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tylko co bateria robiła na składowisku odpadów wielkogabarytowych, a więc głównie starych mebli?

– Tu kłania się segregacja. Niekiedy nam samym trudno uwierzyć, co znajdujemy w gabarytach. Bardzo często jest to sprzęt elektroniczny. Na przykład stary komputer w kanapie albo akumulator. Nie wszystko jesteśmy w stanie wyłapać. Dlatego nieustannie apelujemy od mieszkańców o prawidłową segregację – mówi Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca Czystego Regionu.

Odpady wielkogabarytowe były gromadzone na terenie składowiska od dłuższego czasu. Spółka Czysty Region oczekiwała na decyzję umożliwiającą rozpoczęcie ich przetwarzania.

22 KOMENTARZE

 1. Dobry bajer nie jest zly :) bateria winna, nie zawsze segregujecie? Widac po zdjęciach to wy w ogóle nie segregujecie niczego, tylko wysypac i nastepne, ale kase wziąść za to i podwyzki dawać, to Brygida z sabinka pierwsze sa…

 2. Dobrze byłoby gdyby sprawie tego pożaru przyjrzała się prokuratura. Choćby dla sprawdzenia, czy na składowisku dochowano wszelkiej możliwej staranności w celu zminimalizowania zagrożenia. Ten pożar przyniósł naprawdę poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i jego okolic…

 3. Normalnie czytam i oczy przecieram.
  Zapłon baterii, akumulator, a może Ktoś wrzucił zapaloną zapałkę do wersalki 2 tygodnie wcześniej.
  To teraz taki przykład a zarazem pytanie:
  Jedna osoba wyrzuci wersalkę, druga stary TV a trzecia komputer.
  Przyjeżdża samochód po odpady i jak to jest „pakowane”?

  ps. a co tak wczoraj wieczorem śmierdziało w Kędzierzynie, że nawet okna nie można było otworzyć?
  Pożar ugaszony a C6H6 wskazywało ponad 400%

 4. W normalnym mieście 90% takich śmieci jest przetwarzana, przerabiana a w naszym mieście rosną stosy. Zielony region czuwa i sprawdza altany śmietnikowe co ludzie wyrzucają do śmietnika ( pani robi zdięcia), Ludzie mają świadomość tego że pod względem ekologii nasze miasto to drugi Bangladesz problem w tym że władza ma to głęboko w dupie .

  • Sam z siebie kpiny i ze swego móżdżku robisz. Więcej wiedzy w temacie i przestaniesz wpisywać idiotyzmy.
   Przede wszystkim sortuj śmieci, a beterie oddawaj w punktach do tego przeznaczonych.

   • Sortuje smieci,baterie oddaje tam gdzie trzeba.
    Akurat mam wiedzę zawodowową w tym temacie.
    Przestań obrażać bo to nie ładnie.
    A temat zapodany przez 24kk łyknąłeś jak pelikan.Sortowane smieci widać na filmie, za nasze pieniadze…akurat.Winnego trzeba znaleźć więc wymyślili bajeczkę o bateri. Wiesz co szkoda poruszać temat z takimi jak ty.Profesor od ubliżania się znalazł, dno.

    • Zaglądnij chociaż raz do kontenera (kubła) na śmieci, a przekonasz się jak mieszkańcy je sortują, specjalisto zawodowy.Wówczas przekonasz się jak to wygląda, pogłębisz swą wiedzę tematyczną i nie będziesz twierdził że niemożliwym jest by bateria była w wersalce, czy też kanapie.
     Mam nadzieję że to nie Ty jej tam zapomniałeś.

     • Nawiedzony jestes czy cos nie tak z toba? Przeciez napisalem ze sortuje! Nie mam potrzeby zagladania do smieci . Nie jestem kloszardem, a ty chyba nim jestes!
      A takiej wersalce wszystko moze byc nawet trup i co tez nikt nie sprawdzi?
      Stwierdzilem ze ktos wymyslil teze z bateria. Nikt nie napisal ze jest to rozebrana bateria li-ion .Tyle w temacie.
      I jeszcze jedno przestan wysmiewac innych to bardzo nie ladnie ,a ty robisz to kolejny raz. Kim ty jestes fraglesie?

  • mój drogi, akumulatory kwasowe o których mówisz nie wybuchają, natomiast Li-ion już tak, a tych nie stosuje się w Twoim Polonezie,

   • Do Rychu, taki lepszy Ryszard. Przepraszam Cię, ale niepotrzebnie to pisałeś. Ten specjalista od wybuchających aut, jedno po drugim i tak Ci nie wierzy.
    On ma swoją teorię, której nic nie jest w stanie zmienić.

 5. Wystarczy uszkodzić obudowę akumulatora w telefonie https://www.youtube.com/watch?v=A38HgM2xp-Q
  sam raz przy wymianie baterii w telefonie delikatnie ją uszkodziłem (jest elastyczna jak plastelina), nagrzała się momentalnie i zapaliła. Ludzie myślą że jak śmieciarki zabiorą śmieci to problemu nie ma, ale jest!, ciekawe ile osób wyrzuca baterie do specjalnych pojemników?. To że gabaryty rosną na hałdach to wina naszego Państwa bo legalnie działające składowiska nie mogę z nimi praktycznie nic zrobić, a na chcą spalarnie, które leganie i od dawna działają na zachodzie (Niemcy, Austria np:) nie chcą się zgodzić. Może ktoś w końcu w Warszawie pójdzie po rozum do głowy.

 6. Halo, halo Czysty Regionie, tu Góra. Decyzja o przetwarzaniu w drodze. Ale macie tam niezły burdel na tej kupce. Czemu meble z folią mieszacie? Bez odbioru.

 7. Halo @Góra, halo @Góra. Burdel tu mamy spoko i mieszamy na MAXA – każdy z każdym i każdego – bez wzgledu na kolory. A folia to dla higieny😁

  Ważne, że Czysty region i jego szefica trzepią kasiorę😉 BEZ odbioru

 8. bo ta segregacja polega na segregacji ludzi: durna hołota płaci a cwaniaki z czystego regionu biorą kase za friko! i są to „pensyjki” na poziomie dwustu baniek rocznie na twarz!

 9. Co z tego że ja segreuje śmieci osobno plastik szkło papier staram się jak mogę żeby wszystko trafiło do odpowiedniego kubła a tu co? Wszystko razem więc taki wał jak będę dalej segregował po co co to da

 10. Widziałem takie składowisko w Niemczech. Meble są osobno składowane. U nas się pewnie nie da, bo trzeba by ustalić miejsce na tym składowisku, a to wszystkich przerasta.

Skomentuj