Stan wody w Odrze w Koźlu zbliża się do poziomu ostrzegawczego. W górze rzeki stany alarmowe

26

Trwające od wielu dni intensywne opady deszczu niepokojąco wpływają na sytuację hydrologiczną w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Poziom wody w Odrze zbliża się do ostrzegawczego.

Po godz. 11 poziom wody na wodowskazie w Koźlu wynosił 364 cm – stan ostrzegawczy zaczyna się po przekroczeniu 400 cm, a alarmowy 500 cm. Tendencja jest rosnąca.

Stan alarmowy został przekroczony w górze rzeki – w Raciborzu Miedoni po godz. 11 wynosił 618 cm przy stanie alarmowym w tym miejscu wynoszącym 600 cm. Tam również trend jest rosnący.

Masy wody będą spływać w kierunku powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne:

„Górną Odrą będzie przemieszczało się wezbranie przeważnie powyżej stanów alarmowych. W zlewniach dopływów górnej Odry w godzinach popołudniowych i wieczornych stany wody ponownie zaczną wzrastać. Lokalnie, w wyniku spływu wód opadowych, również możliwe wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych”.

Aktualnie ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku rana.

Wydział zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego przewiduje, że poziom Odry w naszym powiecie przekroczy stan ostrzegawczy. Pierwsza fala wezbraniowa powinna dotrzeć do nas nad ranem z niedzieli na poniedziałek. Drugiej fali spodziewamy się w poniedziałek w ciągu dnia, wówczas poziom Odry może ulec dalszemu podwyższeniu, ale nie powinien przekroczyć stanu alarmowego, który wynosi 500 cm.

26 KOMENTARZE

 1. Nic nam nie grozi, mamy mądrą władzę, która nami sprawiedliwie zarządza, jesteśmy wolni od wynaturzeń, jednolici rasowo, bez zbędnych ubogaceń, a istniejące są właściwie sterowane przez odpowiednie służby. Taka sytuacja daje nam pewność, że nikt na pontonie pływać nie będzie, wielokrotnie zostały różne wstęgi przecięte w dorzeczu Odry, a inwestycje otrzymały stosowny, skromny pokropek.

  Wyborcy, nic wam nie grozi, teraz już wiecie dzięki komu, idź i oddaj właściwy głos.

 2. Poziom wody rośnie a zbiornik w Racibórzu suchy!! Może by ktoś przemówił do rozumu Wojewodzie Śląskiemu i innym osobom odpowiedzialnym za uruchomienie procedury napełniania zbiornika aby to uczynili.
  Czy Polak zawsze musi być mądry po szkodzie. Musi zalać i zniszczyć wiele plonów, domów, cały majątek, zwierzęta itd żeby ktoś wykonał telefon wydał decyzję o otwarciu zbiornika retencyjnego?

  • pomyślmy, jeżeli cała woda opadowa odpłynie rzeką do morza, a nie wsiąknie, a ziemia na polach poniżej 30 cm głębokości (z wierzchniej warstwy szybko odparuje) jest sucha jak pieprz to czy mamy suszę? To jest właśnie myślenie ograniczonych umysłowo „pada więc gdzie ta susza? ” Sami zgotawaliśmy sobie ten los.

 3. A tak na serio. Na chwilę obecną stan alarmowy w Raciborzu przekroczony o 60cm. Ilość wody przepływającej to 560m3/sek. Zbiornik uruchamiają dopiero jak przepływ wody wyniesie ponad 1270m3/sek. Czyli nie jesteśmy nawet na półmetku.

  • To znaczy że te wszystkie kopalnie które jeszcze wydobywają żwir ze zbiornika Racibórz jeszcze działają?to kiedy będzie zamknięty zrzut jak przestanie padać? przestańcie pieprzyć o suszy skoro nie chcecie pomóc rolnikom przy takim stanie opadów i zatrzymać jak najwięcej wody do retencji i żeglugi na Odrze.

 4. W listopadzie oddano do użytku ZBIORNIK SUCHY! Retencyjnego nie ma i nie będzie!! Trudno powiedzieć, czy już jest pełny, czy ma jeszcze rezerwę na najbliższą dobę. No a poza tym między Raciborzem a Koźlem jest jeszcze Kilka lokalnych dorzeczy: rz. Rudej z Suminą i kilkoma mniejszymi dopływami, rz. Bierawki z dopływami. I rz. Kłodnicy zbierającej wody z zachodniej strony woj. Śląskiego, z dorzeczami Bytomki i Dramy, i kilkoma jeszcze pomniejszymi… Wszystkie wzbierają wodami opadowymi. Najbliższe dwie doby zdecydują. Numeryczna Prognoza Pogody (http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=893) prognozuje opady do poniedziałkowego południa. Potem ok. 30 godzin przerwy i następna doba opadów… Dłużej terminowe prognozy przewidują w K.-Koźlu opady do końca czerwca. Z mojego doświadczenia wynika, że z drobnymi czasowymi odchyleniami ogólna tendencja sprawdza się! Pytanie tylko o skalę tych opadów.

  Matka Natura nadrabia! A Ludzie jak to Ludzie: wiedzą, że taki czas kiedyś nadejdzie i nigdy nie są na to gotowi, żeby przetrwać bezszkodowo…

   • Może raczej chciałabym aby rozliczono wszystkich nieudaczników budujących „zbiorniki retencyjne i wały przeciw powodziowe… Opieszale budujących!

    • ten nieudacznik to Tusek a on w Brukseli,

     to taki orwellowski Emmanuel Goldstein dla PiS
     uciekł do obcego mocarstwa , uciekł
     był kolegą Wielkiego Brata, był
     jest przywódcą „Braterstwa”, jest
     są na niego kręcone paszkwile, są

 5. Jedna starowinka mi mówiła, że co 11 lat Odra wylewa, taka średnia przekazywana z pokolenia na pokolenie. Czy wygramy z naturą??? taaaa

 6. Przysięgam jak mnie wybierzecie na prezydenta to dam wam słońce i obniżę poziom rzek że o stopach procentowych nie wspomnę

Skomentuj