Średniowieczne brzmienia na Starym Mieście. W piątek początek festiwalu Mikołaja z Koźla

0

Jesień w Kędzierzynie-Koźlu rozbrzmiewa dźwiękami muzyki dawnej. Śladem historii pogranicza Śląska i Moraw przechadzamy się już po raz trzeci. W tym roku między 5 a 7 października w Festiwalu Mikołaja z Koźla wezmą udział wykonawcy z Polski i zagranicy. Koncerty odbędą się w kościele p. w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Tematem przewodnim festiwalu jest rola kobiet w rozwoju kościoła.

Trzecią odsłoną Festiwalu Mikołaja z Koźla organizatorzy zwracają uwagę na wkład zakonów żeńskich w historię i rozwój Kościoła, prezentując przykłady repertuaru liturgicznego, którym od wieków średnich siostry zakonne posługują się w codziennej działalności.

Festiwal zainauguruje koncert szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina w programie „ Filia praeclara – muzyka klasztorów klarysek polskich  z XIII i XIV wieku”, który nada kierunek festiwalowi. Drugiego dnia wystąpi zespół lutniowo organowy „Luteduo Plus”, a wieczorem żeńska schola gregoriańska „Clamaverunt Iusti” z towarzyszeniem Pawła Gusnara na saksofonie, w programie „Verbum Incarnatum” (Tajemnica słowa wcielonego). Festiwal zakończą niedzielne koncerty barokowe. Usłyszymy nieznane dzieła kompozytorów czeskich w wykonaniu Trio Muzyki Barokowej (Pavel Hromádka – trąbka, Dušan Foltýn – obój, Tomáš Thon – organy). W koncercie finałowym wystąpi Bartosz Rajpold z towarzyszeniem poznańskiego zespołu orkiestrowego Accademia dell’Arcadia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Źródło: urząd miasta

Skomentuj