Średnim miastom grozi zapaść. Kędzierzyn-Koźle również jest na tej liście. Naukowcy ostrzegają

22

Dopiero co informowaliśmy o wysokiej pozycji Kędzierzyna-Koźla na liście miast powiatowych z największymi wpływami do budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tymczasem ukazało się koleje zestawienie – średniej wielkości miast, którym grozi zapaść i kryzys. Choć może wydawać się to sprzeczne, niewiele brakowało, a trafilibyśmy do najgorszej grupy.

Jak to wytłumaczyć? Bardzo prosto. Z jednej strony Kędzierzyn-Koźle to nadal duży ośrodek przemysłowy z nieźle radzącymi sobie firmami na czele z naszą perłą w koronie – Grupą Azoty ZAK. Mieszkańcy miasta nie mogą narzekać na brak pracy, a do urzędowej kasy trafiają sowite podatki. Stąd dobra lokata w rankingu bogatych miast powiatowych.

Więcej: Kędzierzyn-Koźle wysoko na liście najbogatszych miast powiatowych w Polsce

Jednocześnie miasto ma poważny problem demograficzny. Młodzi ludzie masowo wyjeżdżają do większych ośrodków i tam układają sobie życie. Liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźla od lat topnieje, a społeczeństwo się starzeje. Dlatego miejscowi pracodawcy, nie mając innego wyjścia, coraz częściej sięgają po obcokrajowców. Na Opolszczyźnie legalnie pracuje ich już ponad 10 tys. W zdecydowanej mierze są to Ukraińcy.

Więcej: Liczba cudzoziemców na Opolszczyźnie znowu wzrosła. Mogliby już zasiedlić całe miasteczko

Najnowsze opracowanie Polskiej Akademii Nauk nie jest dla Kędzierzyna-Koźla zbytnio łaskawe. W najbliższej przyszłości może grozić nam poważny kryzys. Naukowcy przeanalizowali sytuację 255 średnich miast w Polsce, a więc takich, w których mieszka od 20 do 100 tys. osób. Według ostatnich danych liczba mieszkańców Kędzierzyna-Koźla spadła już poniżej 60 tys. mieszkańców, a i tak prawdopodobnie jest to liczba zawyżona. Wiele osób formalnie pozostaje mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla, faktycznie żyjąc gdzie indziej.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w 15 miastach otwierających listę. Poza problemami demograficznymi zmagają się one również z bezrobociem strukturalnym będącym efektem likwidacji dużych zakładów pracy, którym niegdyś te ośrodki zawdzięczały rozwój. Dobrym przykładem jest Nysa, która nadal nie może pozbierać się po likwidacji fabryki samochodów, czy też pierwszy na liście PAN Prudnik, gdzie niegdyś funkcjonowała fabryka wyrobów bawełnianych.

Na szczęście Kędzierzynowi-Koźlu te problemy nie grożą – sytuacja największego pracodawcy w mieście jest bardzo dobra, co korzystnie wpływa na całą lokalną gospodarkę. Niemniej Kędzierzyn-Koźle został sklasyfikowany na 27. miejscu wśród miast najbardziej zagrożonych kryzysem i marginalizacją m.in. właśnie przez niekorzystną sytuację demograficzną.

PEŁNE ZESTAWIENIE

Rząd zapowiada pomoc. Na wsparcie średnich miast zagrożonych kryzysem przeznaczone ma zostać 2,5 mld zł. Mogą one także liczyć na preferencje przy rozdziale środków, którymi dysponuje Ministerstwo Rozwoju.

 

22 KOMENTARZE

 1. jakby to miasto dawalo perspektywy mlodym ludziom to by nie wyjezdzali!!! a tu nawet mieszkań nie chcą dać bo metraż na WYNAJĘTYM za duży. absurd! ale patologii społecznej to wszystko się należy. dlatego tylko tacy zostają w tym mieście

 2. Problemem tego miasta jest m.in. jego specyficzny układ. Koźle, Sławięcice czy peryferyjna Cisowa odstają od centralnych dzielnic tworząc nieco zamknięte społeczności. Ten obecny, dość ponury obraz gminy wynika również z przeniesienia dużej części handlu do centrum na Pogorzelcu, szczególnie do Odrzańskich Ogrodów. Rynek zastąpił plac przed galerią oraz główny korytarz w jej wnętrzu. Co raz bardziej żałuję, że tego typu inwestycja w ogóle została zrealizowana. Z perspektywy czasu galeria jest rzeczą zbędną w Kędzierzynie-Koźlu i stanowi jedynie próbę zaspokojenia wielkomiejskich aspiracji mieszkańców oraz nakarmienia ich kompleksów.

  • Generalnie rzecz biorąc, to gdzie w kędzierzynie jest rynek? Mam 24 lara i cale zyce wiedzialam, ze rynek jest w kozlu, tam gdzie stoi fontanna. Raz, ze nigdy nie slyszalam o rynku w kedzierzynie, a dwa, ze juz totalna bzdura jest nazywanie placu przed galeria rynkiem. Skad w ogole ten pomysl? Odnosnie handlu i galerii. Czy osoba o nazwie TQ wpadla na to, ze jezeli galerii by nie bylo, to jej pracowników w tym miescie takze? Gdzie takie osoby jak student, matka z malym dzieckiem czy inni znalazlo by prace? Na manhatanie?w azotach? w zdzieszowicach? w smiesznym jak dla mnie sklepie metro? nie! 90% osob wyjechaloby chociazby do glupiego opola wroclawia czy gliwic…

   • Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Tam jest wyraźnie napisane że Rynek ZASTĄPIONO placem przed galerią.

    Jeżeli chodzi o zatrudnienie, to jakie ma znaczenie czy ktoś pracuje w galerii czy w lokalnym sklepiku? Praca taka sama, może tylko wypłata jest nieco większa. Wynika to z tego że wielkie sieciówki są w stanie utrzymać punkt w takim miejscu. Więc brawa za pchanie pieniędzy w kieszenie korporacji, a nie wspomaganie lokalnych przedsiębiorców.

    Jako mieszkaniec Koźla potwierdzam negatywny wpływ galerii na małe sklepy w okolicach rynku. Systematycznie znikają i mimo szczerych chęci, nie da się tego zatrzymać.

    PS. Jeżeli masz 24 lata, to najwyższy czas docenić język polski i przestrzegać zasad ortografii.

   • @Koźlaczek, dziękuję za rzeczowy komentarz. @Użytkowniku z kropką w nazwie. Swoją wypowiedzią tylko utwierdzasz mnie w przekonaniu co do kompleksów mieszkańców. Wiele spośród tych sklepów czy punktów usługowych, jakie zlokalizowane są w galerii nie oferują swoim pracownikom zadowalających zarobków (np. kino Helios, ale również EMPIK, EURO itd.) – matka z dzieckiem zarobić tam może tyle samo co w sklepie w Azotach, Blachowni czy Koźlu. W galerii znajduje się sporo śmiesznych sklepów, w tym market chiński, sklep Deichmann i parę innych, równie “światowych” i “wybitnych” marek. Część z tych firm przeniosła się z dotychczasowych lokalizacji (np. Fotojoker czy CCC), gdzie oferowały dokładnie to samo, co teraz oferują w Ogrodach. Biedronka istnieje w kilku innych miejscach w KK i nie jest to jakiś światowy sklep, który nie mógłby istnieć poza galerią. Przez długie lata sklep Euro RTV AGD działał na ul. Wojska Polskiego – oferował dokładnie to samo, a może nawet więcej; przeniósł się w pełni do galerii po tym, jak właściciel lokalu na Wojska Polskiego bodaj podniósł czynsz czy też wypowiedział umowę. Sklep Matras funkcjonował przez wiele lat w Koźlu i dopiero niedawno się stamtąd sprzątnął ze względu na ogólnopolski krach tej firmy; tamtejszy ich punkt był, moim zdaniem, o wiele większy niż ten w galerii. Przez wiele lat na skrzyżowaniu ul. Matejki i ul. Damrota funkcjonował rewelacyjny sklep ze spodniami, który musiał jakiś czas temu zakończyć swoją działalność przez funkcjonowanie galerii. Przez wiele lat funkcjonował na ul. Matejki sklep z garniturami, który przeniósł się do galerii. Salony operatorów telefonicznych funkcjonowały i nadal funkcjonują w różnych częściach miasta, podobnie biura podróży, drogerie Rossmann, salon fryzjerski/urody, salonik prasowy, urząd pocztowy, apteka itd. Sklep monopolowy zlokalizowany obok apteki przez ileś lat działał w budynku dworca PKP. Kędzierzyński EMPIK co prawda pojawił się dopiero w galerii, ale nie oferuje za wiele swoim klientom. Podobnie jest z wielosalowym kinem – w którym są drogie bilety, drogie jedzenie, słaby, papkowaty repertuar, brudne sale oraz przeraźliwie długie reklamy. Byłem niedawno na “Dunkierce” w kinie Chemik. Czysto, przyjemnie, schludnie. Bilety tanie. Reklamy trwały maksymalnie 3-4 minuty. Nawet popcorn jest tani. Do tego nie ma tej atmosfery tabunów rozwrzeszczanych dzieci oraz łączenia kupna majtek i nowej lodówki z seansem filmowym. Oferta gastronomiczna w galerii, mówiąc najoględniej, nie powala – Mr Hamburger (bez komentarza), US Chicken (bez komentarza), Bar Polski (bez komentarza). Galeria sama w sobie jest brzydka. Ona nie tyle zaspokaja potrzeby mieszkańców, co je pobudza i napędza nadmierny konsumpcjonizm. W Kędzierzynie (jako tej części miasta) nigdy nie było rynku, ale mieszkańcy skupiali się wokół kilku miejsc – m.in. okolic dworca PKP, placu Wolności czy parku Pojednania. Co do pozostałych kwestii, polecam uważnie zaznajomić się z wypowiedzią mojego przedmówcy.

    • Z miłą chęcią wrzucę swoje 3 grosze do tematu kin – w pełni zgadzam się, że Helios to jest żart z horendalnie drogimi biletami, niewygodnymi fotelami, nawet 20-to minutowymi reklamami i atmosferą nie licującą ze sztuką jaką jest kinematografia. A apogeum tych wszystkich negatywnych zjawisk występuje podczas tzw „nocnych maratonów”. Raz popełniłem ten błąd i nigdy więcej tego nie zrobię. I nawet nie wiem czy to bardziej z powodu organizatora, czy współuczestników. Wszechobecne głośne rozmowy, śmiechy, odgłosy związane z konsumpcją wszelkiej maści paczkowanej żywności i napojów, w tym wyskokowych, ciągłe wchodzenie, wychodzenie, przechodzenie, czasem wręcz bieganie po sali kinowej i (sam bym nie uwierzył gdybym tam nie był) nieprzeciętny smród! Jak można zdjąć buty i położyć zapocone stopy na oparciu, 3 centymetry od osoby siedzącej przed Tobą? Jak można po całym dniu nie wziąc nawet krótkiego prysznica i iść na całą noc siedzieć między obcymi ludźmi. Całonocny festiwal zezwierzęcania! Okropne przeżycie, szczerze wszystkim odradzam.

     • Popieram, dalej od czasu do czasu jadę do Gliwic lub Katowic do Cinema-City, repertuar bogatszy, większy wybór w jeżeli chodzi o jedzenie, fotele wygodne.

     • @misiek W Katowicach na większą uwagę zasługuje Rialto (fantastyczna widownia z kawiarnią), Światowid oraz Kosmos. Każde z nich ma bardzo dobry repertuar. Alternatywą może być Opole z kinem Meduza.

 3. Główne problemy to brak zakładów pracy, duża ilość emerytów w stosunku do młodych, brak rozrywek i patologiczny system przyznawania mieszkań komunalnych, rozlegle terytorium zlozone z wiosek, ktore do KK należec nie chca. Do tego słabe zarobki, zatrute powietrze i brak powodu żeby to miasto zwyczajnie lubić.

 4. Kędzierzyn nigdy nie miał charakteru miasta, to była sypialnia dla pracowników Azotów i Blachowni – tu była tylko miejska rada narodowa. Koźle było miastem urzędników, w Koźlu były rady narodowe: miejska i powiatowa, przede wszystkim powiatowy komitet partii, do komitetu jeździł spowiadać się dyrektor Azotów. W Koźlu bylo biuro paszportowe (z kolejkami przez całą noc) i przede wszystkim w komendzie milicji było SB. Kędzierzyn miał tylko komisariat. W opinii kędzierzynian Koźle żerowało na pracy kędzierzynian. Po próbach usamodzielnienia się Kędzierzyna skończyło się na połączeniu tych miast i włączeniu i włączeniu otoczenia. Przyłączanie okolicznych wiosek i osiedli odbyło się i wcześniej – Blachownia straciła statut wiejski, a blachowiańscy nauczyciele dodatek wiejski.
  A teraz: ZakładyChemiczne Blachownia nie istnieją, funkcjonujące tam firmy są niewielki, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę pracowników (pamiętam, że kiedyś w Blachowni było 7 tysięcy ludzi). ZAK zatrudnia trzy razy mniej niż kiedyś. W urzędach jest sporo pracowników, ale są tam „sami swoi”. Więc młodzież opuszcza ten smętny rejon, przyciąga ich m.in. Wrocław. Tam jest wiele uczelni, praca, cała infrastruktura miejska. Remonty jezdni i elewacji budynków nie są w stanie zatrzymać młodziezy w mieście.

 5. Pozwolę sobie dorzucić trochę krytyki nt.kędzierzyńskiej galerii.
  Korzystałem niedawno z ich parkingu podziemnego przy okazji zakupów dokonanych w jednym ze stoisk.
  Filarów podtrzymujących konstrukcję budynku jest tam multum.
  Praktycznie co kilka metrów.
  A na prawie każdym wisi głośniczek z którego wydobywa się się jakaś durnowata muzyczka.
  Nie, nie chodzi mi o repertuar.
  Na ten temat każdy ma swoje zdanie.
  Wg. porzekadła jeden lubi ogórki, inny, gospodarza córki….
  Jest pytanie zasadnicze.
  Po co ta muzyczka tam zaiwania?
  Przyjechaliśmy przecież do galerii handlowej na zakupy, nie na przegląd upodobań muzycznych obsługanta-nagłaśniacza.
  Byłem na parkingach kilku galerii handlowych, m.in. renomowanej CentrO w Oberhausen.
  I innych.
  Nie spotkałem się nigdzie z taką manierą umuzykalniania klientów na siłe.
  W czasie gdy ta muzyczka tam rzępoli, gdyby ktoś zasłabł i słabym głosem wzywał pomocy, na pewno nie byłby dosłyszany, gdyż muzyczka skutecznie by to zagłuszyła uniemożliwiając udzielenie pomocy.
  Typowa wiocha.pl

   • Odpowiedź na miarę intelektu kierowcy 1
    Jaka szkoda że nie dodałeś jeszcze swego wiekopomnego wierszyka „reko sreko”
    Utwierdziłbyś wówczas czytających o swoich nieprzeciętnych zdolnościach intelektualnych.

   • @kierowca1: A wiesz, że do samochodu może wsiąść więcej osób niż tylko kierowca (pewnie nie wiesz, bo przecież „kierowca jeden”)? Zasłabnąć może np. starsza osoba, która przyjechała z córką i wnuczką na film o Scooby Doo do kina.
    @reko: W takich miejscach jak galerie handlowe niewiele rzeczy dzieje się przypadkiem – jeśli już ktoś inwestuje w te głośniki na słupach to ma w tym cel. Kiedyś jacyś spece zbadali jak wpływa na Ciebie jako konsumenta otoczenie i zauważyli, że właściwa muzyczka może wprawić Cię w nastrój do kupowania. Całe to pitolenie, które nam puszczają ma nas podświadomie wprowadzić w szał zakupów. Być może te galerie o których piszesz powstały przed opublikowaniem tych badań, więc nie przewidzieli instalacji pod głośniki na parkingach. Albo ktoś uznał, że koszt nie zrównoważy ewentualnego wzrostu sprzedzaży. U nas akurat uznali, że trzeba klientów „ukulturalniać”.

 6. Brak, strefy ekonomicznej, brak mieszkań, brak dobrej pracy (nie tylko dobrze płatnej, ale takiej, która rozwija i daje satysfakcje i spełnienie), brak uczelni, brak pubów, tak można wymieniać w nieskończoność, ale inny powie że my to wszystko mamy. K-K to już zapyziała dziura. Będą znowu masowe wyjazdy, a Miasto opanują Ukraińcy bo ktoś tu musi za te grosze pracować.

 7. Proste,jak nie chcecie to tam nie jedźcie,nic na siłę…może tacy intelektualiści wielcy jak wy znajda sobie inne miejsce na zakupy i przestana marudzić i wypominać.Najlepiej to tylko negować wszystko,od reko i anty szerfa to nic dobrego od serca nie przeczytamy,szukanie problemów mają zakodowane na stałe.
  ps.anty szeryf skad ty te bajki wyciagasz?Taki intelekt,a bajkopisarzem powinnien zostać.

Skomentuj