Sprzęt dla myśliwych i leśników – na czym polega różnica pomiędzy noktowizorami a termowizją?

  0

  Współcześnie myśliwi i leśnicy udając się do lasu mają do dyspozycji szereg urządzeń, które pomagają w eksploracji trudnego terenu. Szczególnie interesujące przykłady tj. termowizję oraz noktowizję przedstawiamy w tym artykule.

  Źródło zdjęcia: Edgar G Biehle / Shutterstock.com

  Noktowizory

  Noktowizor jest urządzeniem ułatwiającym widzenie w słabych warunkach oświetleniowych. Jest to sprzęt chętnie wykorzystywany przez myśliwych do obserwacji otoczenia po zmroku. Obraz widziany przez noktowizor ma charakterystyczną zieloną poświatę. W przypadku najnowocześniejszych noktowizorów cyfrowych nie ma zielonej poświaty (obraz jest przedstawiony w monochromatycznych barwach). Noktowizory występują w odmianie analogowej oraz cyfrowej. Osoba patrząca przez urządzenie analogowe patrzy bezpośrednio przez układ optyczny urządzenia. Natomiast wersje cyfrowe odbierają światło za pomocą czujnika i przetwarzają je na obraz wyświetlany na ekranie przed okiem. Zarejestrowany obraz jest wyświetlany na ekranie zgodnie z podanym przez producenta czasem odświeżania (z reguły jest to 50 lub 60 klatek na sekundę). Zaletą cyfrowych noktowizorów jest możliwość rejestrowania nagrań video oraz dokonywanie zdjęć. W efekcie leśnicy oraz myśliwi moją się podzielić swoimi obserwacjami.

  Termowizja

  Termowizja to urządzanie, które bada intensywność promieniowania podczerwonego po czym przedstawia obraz w formie termogramu na wyświetlaczu kamery termowizyjnej. Obszary, które charakteryzują się zwiększonym promieniowaniem podczerwonym są przedstawione w cieplejszych barwach (np. za pomocą koloru żółtego), natomiast obszary o mniejszym promieniowaniu z reguły są przedstawione za pomocą chłodniejszych barw (np. niebieskich). Termowizory myśliwskie zapewniają przewagę w terenie i ułatwiają życie strzelcom.

  Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com

  Podsumowanie

  Noktowizory oraz urządzenia termowizyjne to przykłady bardzo interesujących gadżetów dla myśliwych. Bardzo dobrze sprawdzają się do obserwowania zwierzyny. Żeby jednak spełniały swoją funkcję warto zwrócić uwagę na jakość urządzenia, gdyż jakość uzyskiwanego obrazu potrafi być mocno zróżnicowana. Gwarancją wysokiej jakości może być zwrócenie uwagi na urządzenia od renomowanego producenta np. ATN optyka.

  Materiał partnera

  Skomentuj