Sprzedaż portu rozliczona. Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy przekazał dane

12

Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy przekazał dane finansowe dotyczące sprzedaży portu.

Sprawa budziła dużo kontrowersji. Na ostatniej sesji rady miasta radni nie mogli dojść do ładu z kwotami, które pojawiły się w związku ze sprzedażą terenów portowych w połowie zeszłego roku.

Więcej: Do kasy miasta wpłynie tylko 10 mln zł ze sprzedaży portu. Co się stało z resztą pieniędzy?

Transakcja sprzedaży terenów (nieruchomości) portowych stanowiła jeden z największych projektów realizowanych przez spółkę KKPP na rzecz większościowego udziałowca, Gminy Kędzierzyn-Koźle. W pierwszym etapie skomplikowanej w wymiarze finansowym oraz prawnym transakcji, Spółka KKPP nabyła nieruchomości tzw. portu poprzez aport, na mocy którego Gmina Kędzierzyn-Koźle objęła udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.

W czerwcu 2017 roku nastąpiło zbycie w/w nieruchomości spółce KKT Sp. z o.o.
za kwotę netto 14 085 116,73 (brutto 16 082 139,48 zł). W konsekwencji złożonego wniosku o interpretację indywidualną do Ministerstwa Finansów w przedmiocie potwierdzenia, czy zastosowano prawidłową stawkę VAT dla każdej z działek sprzedanego terenu inwestycyjnego, uzyskano stanowisko, w wyniku którego weryfikacji uległa kwota podatku VAT i ostatecznie kwota brutto. Końcowa skorygowana faktura opiewała na niezmienioną kwotę netto w wysokości 14 085 116,73zł, natomiast kwota brutto wyniosła 15 237 670,83zł. Podatek VAT (stawka 23%) od dwóch działek wyniósł 1 242 554, 10 zł, dla pozostałych czterech działek zastosowano stawkę zwolnienia z podatku VAT. W wyniku weryfikacji i korekt, po kontroli Urzędu Skarbowego, Spółka odzyskała  część podatku VAT.

Na wniosek większościowego udziałowca, uruchomiona została procedura umorzenia udziałów Gminy Kędzierzyn-Koźle za wynagrodzeniem, co w konsekwencji skutkuje transferem kwoty 10 000 059, 68 zł  na konto Gminy Kędzierzyn-Koźle. Pozostałą po transakcji kwotę 3,5 mln zł, Spółka przeznaczyła na projekty remontowo -inwestycyjne, w tym m.in. na modernizację i adaptację Centrum Obsługi Inwestora przy ul. Wojska Polskiego 16 F, projekt przebudowy sieci CO oraz dróg z budową ogrodzenia na obiekcie 7304 czy też adaptacją pomieszczeń w Inkubatorze przedsiębiorczości na rzecz przedszkola. Na koncie Spółki pozostaje kwota 0,5 mln zł, która pozostając w dyspozycji nadzoru właścicielskiego ma być przeznaczona na kolejne inwestycje oraz kwota ponad 700 tys. zł stanowiąca przedmiot negocjacji spółek KKPP i KK Terminale.

12 KOMENTARZE

  1. A teraz do tablicy podejdą eksperci księgowi forum kk24 i będą mogli się spuszczać. Najwięcej zyskał, a nic nie zrobił rządowy, uszczelniacz vatu, powerpoint Morawiecki.

    • Najwięcej zyskał obniżając wartość odprowadzonego VATu ze sprzedaży? To chyba stracił ok. 840 000 zł względem pierwotnie odprowadzonej wartości VATu, a nie zyskał? Umiemy odejmować?

  2. Nie dość że sprzedano za skandalicznie niską cenę to jeszcze spowodowano zniknięcie 4 milionów w inkubatorze dla nieudacznikòw , nie mòwiąc o wybudowaniu drogi za kolejne 4 miliony- czyli cały port za 6 milionów. Brawo to jest efektywna polityka sabiny- kolejny bubel super menadżer- tylko miasta żal- zamiera.

  3. Cena powinna iść w dziesiątki milinów, jeśli nie w tysiące. Kto jest odpowiedzialny za tak skandalicznie tanią sprzedaż?

  4. a co do tego mają radni pisu? czy oni mają cokolwiek do powiedzenia? cała nadzieja w „legioniście”, chociaż „lud wybrał – lud ma”. a przynajmniej niektórzy przedstawiciele suwerena.

Skomentuj