Sprzeciwiają się „dyskryminowaniu mniejszości niemieckiej”. Protest na Placu Wolności

45

Nauczyciele, samorządowcy oraz rodzice protestowali na placu Wolności w Kędzierzynie-Koźlu przeciwko rozporządzeniom ministra edukacji w sprawie godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w polskich szkołach.

Rozporządzenie ministerstwa edukacji zmniejsza liczbę dodatkowych godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej z 3 do 1 godziny lekcyjnej. Dla pozostałych grup narodowościowych i etnicznych liczba tych godzin pozostaje niezmienna.

Drugie rozporządzenie jest inicjatywą posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego i zmienia wagę subwencji dla samorządów, proporcjonalnie do zmniejszonej liczby godzin. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2022 roku, czyli wraz z nowym rokiem szkolnym.

– Jesteśmy rodzicami, którzy są zaniepokojeni tym, co dzieje się w polskiej przestrzeni edukacji. Musimy w końcu dążyć do tego, aby szkoła znowu była wolna, aby można było się w niej swobodnie wypowiadać, a nie skierowana tylko na jedną ideologię, którą próbuję się wprowadzić przez nasz rząd – mówi Aleksandra Pawlik, przewodnicząca Zarządu Regionu Województwa Opolskiego Stowarzyszenia Polska 2050

– Chcieliśmy wyrazić nasz sprzeciw przeciwko haniebnym decyzjom, które zapadły na szczeblu parlamentarnym i rządowym. Decyzjom, które w sposób jawny dyskryminują społeczność mniejszości niemieckiej. Przede wszystkim uderzają w dzieci. Pokazuje się przez to, że są one dziećmi drugiej, gorszej kategorii. W państwie, które jest członkiem Unii Europejskiej, dyskryminuje się mniejszości narodowe – relacjonuje Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

45 KOMENTARZE

 1. Nie jestem żadnym nacjonalistą, mam otwarty umysl. Znam i szanuje ludzi różnych narodowości. Znam Anglików mieszkających w Polsce. Znam Polaków mieszkających w Irlandii i wielu innych krajach. Nikomu z nich życie na obczyźnie nie przeszkodziło nauczyć swoje dzieci ojczystego języka. Czegoś nie rozumiem, jak ktoś się czuje Niemcem to chyba jego rodzice, dziadkowie też się czują Niemcami, znają język niemiecki, ci ludzie nie uczą tych dzieci ojczystego języka w domu? Ja się czuję Polakiem i moje dzieci czytają, piszą, mówią, recytują, krzyczą, śmieją się, płaczą i śpiewają po polsku mniej więcej od 2 roku życia…..

 2. Widzę etatowe osoby od aborcji,wolnych mediów i sądów. Dlaczego moje podatki mają iść na niemiecki?Mnie to egal czy uczą się chinskiego czy niemieckiego.Wasza wola. Ale nie dokladamy dla mniejszości.Niech Tusk wam da bo ma

 3. Już za długo z tą mniejszością się czyli niemiecką certolą. Jak chcecie eci-peci to niech Niemcy na was łożą.
  W końcu czujecie się Niemcami a nie Polakami więc do kogo te pretensje. Zachwile mniejszość romska zacznie że też ich się dyskryminuje… A oni się nie asymilują z Polakami.

 4. Finansowanie mniejszości powinno być realizowane na ZASADZIE WZAJEMNOŚCI !!!?

  Skoro Niemcy nie dają grosza na Mniejszość Polską – ZNACZNIE LICZNIEJSZĄ w Niemczech, to dlaczego Polska MUSI (!!!) finansować Mniejszość Niemiecką.????
  Z jakiej racji i dlaczego??

  Owszem w Niemczech samorządy dają trochę pieniędzy na polskie szkolnictwo, ale i tak znacznie MNIEJ niż dzieje się to w Polsce wobec MN

  Czy również w tej sprawie NIE WOLNO i NIE MOŻE obowiązywać ZASADA wzajemności?????
  A jeżeli tak, to DLACZEGO??

  • Widzisz nieuku pisowski, Niemcy przez Swój podział administracyjny czyli Landy dają ponad 200 milionów euro czyli 5 razy więcej niż dotychczas było to finansowane w Polsce w stosunku do mniejszości niemieckiej. Niestety wy nieuki pisowskie bazujecie również na nieuctwie swoich wyborców. Dlatego taki nieuk Kowalski występuje z takim projektem ponieważ sieje ziarno nienawiści na ten grunt podatny na teorie spiskowe i pseudomerytoryczną dyskusje. Wygooglaj sobie schemat wypowiedzi Kowalskiego de…., jest taki schemat pokazujący jego powtarzalność wypowiedzi i zarazem owe nieuctwo!

 5. Co za beton…a płacić z własnej kieszeni za naukę j.niemieckiego swoje dzieci. Szkoła uczy języka ojczystego i angielskiego. Darmozjady jedne, jak Wam nie odpowiada to proszę wyjechać do Niemiec jak tam jest tak dobrze, ale nie, bo tam trzeba zapierd…ć aby dostać Euro a tu w Polsce pościemniam i jest dobrze. Wystroje się, poprotestuje nikt mnie wodą nie zleje jak na zachodzie a i dodatki od PIS-u wezmę…a co jak dają to pierwszy się zgłoszę o nie.

 6. Tak przy okazji to trzeba by też znieść ewidentny, nieuzasadniony przywilej MN, która do wyboru posła do polskiego sejmu nie musi przekroczyć 5% progu wyborczego. Czy takie preferencje mają Polacy w wyborach do Bundestagu?

  • Janusz Kowalski też jest taki głupi, że nie odróżnia mniejszości etnicznej od emigrantów ekonomicznych, którzy wyjechali z Polski.

   • Po 1945 roku dziadkowie dzisiejszych „Niemców” na Opolszczyźnie zadeklarowali pochodzenie polskie. Ci, którzy czuli się Niemcami zostali wysiedleni do Niemiec.
    Ich dzieci w latach 70 tych przy okazji akcji tzw łączenia rodzin zauważyli, że ekonomicznie lepiej jest mieć podwójne obywatelstwo i z przyczyn głównie ekonomicznych deklarowali się jako Niemcy. Rzadko kto z tzw MN mówi sprawnie po niemiecku a prawie nikt nie porozumiewa się w tym języku w domu.
    Jestem zdania, że nie należy piętnować kogoś za sympatie czy pochodzenie ale nie należy również wspomagać tzw mniejszości. W dzisiejszej wspólnej Europie każdy może mieszkać gdzie chce. Ja nie chcę żadnych przywilejów dla Polaków w Niemczech ale też nie zgadzam się na jakiekolwiek przywileje z tytułu deklarowanej narodowości. Wszyscy jesteśmy obywatelami Polski i powinniśmy mieć takie same prawa obywatelskie.

     • Ale Polacy na Litwie nie mają żadnych przywilejów. Nawet swoje nazwiska muszą pisać po litewsku.
      A tak przy okazji to nazwy miejscowości po niemiecku też są nieuzasadnionym przywilejem MN.
      Już nie mówiąc o podwójnych paszportach. Niektóre kraje tego zabraniają. Jak członek MN, będąc Niemcem z niemieckim paszportem może równocześnie być Polakiem z polskim paszportem. Tego się nie da pogodzić.
      Tak jak nie da się pogodzić wprowadzania sankcji przeciwko Rosji z zakazem dostarczania sprzętu wojskowego Ukrainie i sprzeciwem odcięcia Rosji od systemu Swift.

     • Z ciebie taki tępiciel jak ze mnie guziec. Platpryszczdzielca się znalazł i pieje niczym kogut. Żenujący jesteś fraglesie.

 7. Niektórym to się już chyba w odwłoku poprzewracało. Głośniej ktoś pierdnie i protesty. Znaleźli sobie hobby i zabawę.

 8. No i co panie Kandziora powiesz pan na te komentarze?
  Panie radny Gisman( koalicjant z PO w powiecie) jest pan też w tej grupie protestujących, powiedz jak to jest z tą wzajemnością nauki języka ojczystego w Niemczech. Wiadomo, że jest tam też mniejszość polska i czy tak samo jak to było dotychczas u nas władze niemieckie finansują w szkołach naukę ojczystą języka polskiego?
  Ciekawe co o tej sprawie myśli starosta Masełko i mam pytanko do niego czy zgadza się z komentarzami na tym forum, czy też przyznaje rację grupce protestujących z panem Kandziorą.
  Prosimy starostę Masełkę (PO) i wicestarostę Gismana (MN) o publiczne stanowisko. Czy nauka języka ojczystego polskiego RFN powinna być dofinansowana przez rząd niemiecki?

   • Do chwili obecnej Polacy nie odzyskali oficjalnego statusu mniejszości narodowej w Niemczech, który został im odebrany przez nazistowskie władze III Rzeszy.

    Związek Polaków w Niemczech
    (…)
    ?

   • Dziennik Ustaw nr 39, z 2 marca 1940 „Verordnung über die Organisationen der polnischen Volksgruppe im Deutschen Reich” pol. „Rozporządzenie o organizacjach polskiej grupy narodowej w Rzeszy Niemieckiej” czyli odebranie Polakom przez nazistowskie władze III Rzeszy oficjalnego statusu mniejszości narodowej w Niemczech.
    W RFN ta ustawa do dziś obowiązuje.
    ?

     • Xxx Ale ty głupi jesteś ?. Przeczytaj sobie w oryginale „Verordnung über die Organisationen der polnischen Volksgruppe im Deutschen Reich”
      Może cokolwiek zrozumiesz jak postarasz się. Wątpię w to.
      ?

    • Obserwator ty głupi jesteś na potęgę. Na dodatek kłamiesz. Rozporządzenie o którym mówisz już dawno zostało unieważnione.

 9. Te wasze wpisy to jakaś paranoja.Może jestem głupia ale przypomnijcie mi kto w szkole w latach 70-tych finansował język rosyjski,a było to narzucone odgórnie.Jak pytaliśmy nauczycieli czemu uczą nas po rosyjsku to odpowiadali nam że trzeba się uczyć języka wroga(obecnie byłby na czasie),.Według mnie to robicie coś takiego ,lepiej aby polskie lub z narodowością dzieci były pozbawione nauki różnych języków w tym niemieckiego i nie potrafiły zrozumieć języka wroga,bo to akurat było by na rękę, niż posiadać większą wiedzę jezykową i być dumnym że Polska to nie zacofany kraj.A finansowanie to raczej jest ze strony niemieckiej dla wspólnych dzieci,dla szkół.A jeszcze jedno ,skoro tak nienawidzicie Niemców , a w Polsce jest tak dobrze to co ci pseudo Polacy robią w Niemczech bo ja bym nie chciała mieszkać w kraju który mnie nie lubi.Pozdrawiam wszystkich.

 10. widzę że kieszonkowe putinki mają się dobrze na tym forum. posłuchajcie swojego duce i wyjdźcie z uni , nato razem z lepen i orbanen.

 11. Dobrze wiemy, że Niemcy uczą swoje dzieci języka w domach. Polska szkoła oferuje edukację i tego języka niemieckiego na ile oferuje. W szkole jeszcze nikt żadnego języka obcego się nie nauczył. Czy Polacy wrzeszczą w Berlinie o pieniądze na naukę języka polskiego w Niemczech? Nie, bo robią to sami i wstyd by im było, a tu rozwydrzona grupka ujada, bo krzywda się stała. Jak wam mało języka, albo nie umiecie go sami i dzieci swych nie nauczycie, to wyślijcie swoje dzieci na płatne z własnych kieszeni korepetycje. Nie dość, że polskie szkoły uczą innych gratis innych przedmiotów, to jeszcze im mało. Dlaczego Polacy mają płacić za naukę Niemców ich języka? Oddajcie pieniądze za zniszczenie i grabieże wojenne!!!

 12. Na forum putinowskie nacjonalistyczne poszczekiwania, a pod poniemiecką kamienicą wasz stary niemiecki poturecki VW, zakupy w ryneczku Lidla czy tanie skrzydełka w Kauflandzie, śmiech na waszą antyniemiecką konsekwencję… A to wszystko przecież po mszy w poniemieckim kościele, gdzie na tacę dajecie co niemiecki pracodawca wypłacił. Nikt nie może być bardziej rozdarty niż Prawdziwy Polak.

 13. Niech się w domu uczą niemieckiego, jakoś w Anglii nie dofinansowują do języka polskiego, a po co im ten niemiecki! W Polsce się mówi po polsku, nie podoba się tu, to nikt was siłą nie trzyma

  • Niemcy, po wyjściu z UE Anglików, będą naciskać aby głównym językiem w UE był niemiecki.
   W UE nie ma już żadnego większego kraju w którym by mówiono po angielsku.
   Tak, że może nie zmniejszajmy ilości godzin nauczania języka niemieckiego dla MN, tylko wprowadźmy
   dodatkowe lekcje języka niemieckiego dla wszystkich dzieci i młodzieży w Polsce.

 14. Do @Obserwator.
  DLATEGO „@Xxx” ogląda filmiki z serii xxx, gdyż one są podstawą CAŁEJ jego WIEDZY o świecie współczesnym ?

  Szczególnie te w niemieckiej wersji językowej i nie tylko językowej. ??
  W końcu głównie z tych filmików czerpie CAŁĄ swą tak błyskotliwą naukę oraz umiejętności. ? I potem … biedak jest sfrustrowany ?

  Ale ZAWSZE tak jest, że każdy orze jak może ?

Skomentuj