Sprzątali, edukowali się i biwakowali w lesie. Niezwykły projekt, dzięki któremu seniorzy integrowali się z młodzieżą

0

Rożni ich wiek i sytuacja życiowa, doświadczenia i wzorce postępowania. Jednak łączy przyjaźń i ciekawość świata. Seniorzy z „Magnolii” oraz dzieci i młodzież z Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu wzięli udział w prawdziwej leśnej przygodzie. 

Dom Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” realizował projekt „Leśna przygoda” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Beneficjentami projektu „Leśna przygoda” byli niepełnosprawni seniorzy z terenu gminy, a pośrednio młodzież z Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu. Celem projektu było podniesienie poziomu świadomości i wiedzy ekologicznej uczestników, integracja międzypokoleniowa, aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych, reedukacja oraz możliwość zbliżenia się i konfrontacji dwóch światów o odmiennych doświadczeniach, wartościach, różnych normach społecznych oraz wzorcach postępowania.

W ramach projektu wspólnie sprzątano las, pielęgnowano szkółki leśne Nadleśnictwa Kędzierzyn, odbył się cykl zajęć edukacyjnych z zakresu wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej, dla uczestników przygotowano zajęcia warsztatowe, zajęcia w terenie i na ścieżkach edukacyjnych. Jednak największą atrakcją był biwak w lesie wraz z noclegiem pod namiotami.

Dzieciaki naprawdę świetnie się bawiły, ogromną frajdę sprawiało im wspólne spędzanie czasu z seniorami, gry i zabawy. Nocowanie pod namiotem było dla wszystkich prawdziwą przygodą, wielu seniorów nie robiło tego od wielu, wielu lat, a niektóre z tych dzieci pierwszy raz nocowało pod namiotem. Dziękujemy za ogromne wsparcie Nadleśnictwu Kędzierzyn i Harcerzom z 7. Samodzielnej Drużyn Harcerskiej „Bracia Ognia”. W przyszły roku planujemy podobną imprezę, będzie to jednak wioska indiańska – zdradza Damian Jodełka, kierownik „Magnolii”.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj