Spedytorzy w mundurach. Ślubowanie uczniów w Sławięcicach FOTOREPORTAŻ

0

W Zespole Szkół nr 3 odbyło się dziś uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej o profilu technik spedytor. To oddział mundurowy, w ramach którego młodzież zapozna się z pracą policjantów, strażaków i wojskowych.

Utworzenie klasy mundurowej w technikum jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez szkołę ze Sławięcic już w 2009 roku, kiedy to utworzono w niej klasę o profilu policyjnym. Przez kolejne lata uczniowie liceum mieli możliwość poznania od podszewki pracy policjanta, co w przyszłości miało skłonić ich do podjęcia służby w tej formacji.

Istotną zmianę w formule kształcenia dyrekcja szkoły wprowadziła od początku trwającego roku szkolnego.

– Poszliśmy kilka kroków do przodu. We współpracy z rodzicami stwierdziliśmy, że liceum może nie spełniać wszystkich oczekiwań naszych uczniów. Uznaliśmy, że służba mundurowa wspaniale może wpisywać się w zawód technika spedytora. Dajemy młodym ludziom szansę zapoznania się ze wszystkimi służbami mundurowymi – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Adam Kania.

W praktyce uczniowie po czteroletniej nauce podejdą do egzaminu na technika spedytora. W trakcie nauki będą też uczestniczyć w zajęciach ze strażakami, policjantami i wojskowymi. To sami uczniowie po pierwszym roku wybiorą, w którym kierunku będą rozwijać swoje zainteresowania mundurowe.

– Przez najbliższe cztery lata podejmiecie duże zobowiązanie, nie tylko w stosunku do grona pedagogicznego, ale również do nas – wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, a w szczególności Sławięcic. Chciałam pogratulować wam wyboru, bo spedytor, logistyk, to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów – mówiła do uczniów prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Szansą dla rozwoju kierunku może być nawiązanie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które w ramach wsparcia klas mundurowych zamierza umożliwić szkołom prowadzenie zajęć przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

– Dziś mamy do czynienia z historycznym momentem. Po raz pierwszy mamy klasę technikum mundurowego (…) Życzę wam, aby Ministerstwo Obrony Narodowej, które w swoich założeniach propaguje utworzenie w każdym powiecie jednej klasy mundurowej, również ukłoniło się w kierunku ZS nr 3 i wybrało was jako tych, którzy będą realizować założenia Ministra Obrony Narodowej – powiedziała Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty w starostwie powiatowym.

Po części oficjalnej i złożeniu przysięgi przez uczniów wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie „Żyj bezpiecznie w swoim domu, mieście i powiecie” organizowanym przez ZS nr 3, starostwo powiatowe oraz komendę powiatową policji.

Skomentuj