Specjaliści z różnych dziedzin przed dwa dni będą dyskutować o kondycji pieczy zastępczej

5
Wśród prelegentów dwudniowego forum znajdą się m.in. Marzena Nikel, dyrektor PCPR w Kędzierzynie-Koźlu i Gerard Wilczek, prezes stowarzyszenia Dobra Rodzina.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Dobra Rodzina odbędzie się kolejne wydarzenie dedykowane wsparciu pieczy zastępczej. Dwudniowe Forum Rodzicielstwa Zastępczego będzie okazją do podsumowania realizowanego przez stowarzyszenie projektu, a także wymiany doświadczeń wśród rodzin zastępczych i pedagogów zajmujących się na co dzień tematami związanymi z wychowaniem i opieką społeczną.

Stowarzyszenie Dobra Rodzina organizuje dwudniową konferencję wspólnie z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Zarówno w środę, jak i w czwartek odbędzie się po siedem wystąpień prelegentów, którzy zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej będą poruszali zagadnienia związane z pieczą zastępczą. Na zakończenie każdego dnia odbędzie się panel dyskusyjny. Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku wydarzenie odbędzie się online – jego uczestnicy będą mogli wysłuchać wystąpień prelegentów, a następnie aktywnie włączyć się w dyskusję w części panelowej.

Dla Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych Dobra Rodzina wydarzenie będzie podsumowaniem realizacji dwuletniego projektu „Partnerstwo na rzecz rodzicielstwa zastępczego w województwie opolskim” wspieranego z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a realizowanego przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Wcześniej w ramach projektu podjęto szereg inicjatyw promujących ideę rodzicielstwa zastępczego, m.in. poprzez uruchomienie centrum wolontariatu w obszarze pieczy zastępczej.

Program

 Dzień I  (21.10.2020)

 „Rodzicielstwo zastępcze – w poszukiwaniu modelu wsparcia

 i współpracy środowiskowej”

 10.00 Uroczyste otwarcie Dwudniowego Forum Rodzicielstwa Zastępczego

Dr hab. Edward Nycz, prof. UO – Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych

Uniwersytetu Opolskiego

 10.10  Prof. zw. dr hab. Józefa Brągiel; Uniwersytet Opolski

Specyfika potrzeb dzieci w rodzinach zastępczych

10.40 Mgr Danuta Hryniewicz; psycholog, pedagog, wieloletni dyrektor Poradni

Psychologiczno- Pedagogicznej w Raciborzu, prowadzi grupy wsparcia

dla rodzin zastępczych

Grupa wsparcia – teoria i praktyka

11.10 Dr Justyna Tomczyk; Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Budowa, rola i znaczenie autorytetu rodzica zastępczego

11.40 Mgr inż. Małgorzata Sawicka; Prezes Fundacji Przystanek Rodzina

Aktualny stan rodzicielstwa zastępczego

12.10  Dr Katarzyna Jarosz; Uniwersytet Opolski

Profilaktyka pozytywna jako forma wsparcia rodzicielstwa zastępczego

12.40  Mgr Adam Grzegorczyk; Fundacja Bądź Dobroczyńcą

Czego brakuje do szczęścia rodzinie zastępczej ?  Udzielane wsparcie rodzinom zastępczym przez organizacje pozarządowe

13.10  Podsumowująca dyskusja panelowa

Dzień II (22.10.2020)

  1. „Rodzina zastępcza potrzebna od zaraz”

10.00 Mgr Piotr Orian; Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pn. „ Moja rodzina”

10.10 Mgr Danuta Hryniewicz; psycholog, pedagog, wieloletni dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Raciborzu.

Rodzicielstwo zastępcze opowiedziane głosem dziecka

 10.40 Mgr Gerard Wilczek; Prezes  Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”

10-lecie Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”

11.10  Mgr inż. Małgorzata Sawicka; Prezes Fundacji Przystanek Rodzina

Model pozyskiwania rodzin zastępczych. Kontakt z konkretną, szczęśliwą rodziną zastępczą. Filmy promujące rodzicielstwo zastępcze

11.40 Mgr Marzena Nikel; Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu

Punkt wolontariatu – Współpraca  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie  ze Stowarzyszeniem Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”

12.10 Estera Hadamek; członek Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” „Magazyn Dobroci”

12.40 Mgr Sabina Reszka; członek Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” Wolontariat uczniowski i współpraca z Uniwersytetem III Wieku

 13.10  Dyskusja panelowa – pn. „Rodzina zastępcza potrzebna od zaraz”

 

5 KOMENTARZE

  1. Dzieci… Niby Nasza przyszłość. To my odpowiadamy za ukształtowanie tych młodych ludzi by w przyszłości były uczciwe, pracowite, mądre itd. Czy potrafimy my dorośli im to przekazać ?
    Z innej beczki – czy obecnie rządząca opcja polityczna wdrażając 500 plus dobrze zrobiła ? Czy czasem nie wypatrzyła pobierających ten zasiłek ludzi, którzy stają się pazerni twierdząc, że im się to należy. Czy rząd tym samym nie uczy pasożytowania na innych ? Pieniądze te bez żadnej kontroli pobierają dorośli (rodzice, opiekunowie) rzekomo na owe pociechy. Czy tak rzeczywiście jest ? A temat powyższego artykułu czyli adopcje. Ilu ludzi rzeczywiście chce pomóc tym istotą i decyduje się na ten trudny i zarazem odważny krok czyli przysposobienie dziecka ? Ostatnie lata pokazują patologie w rodzinach zastępczych: szybki zarobek, molestowanie, a nawet morderstwa…. I na końcu czy takie spotkania maja sens ? Czy to nie jest tylko pod publiczkę i w celu zarobku danego prelegenta ?

  2. Najlepiej jak ciapaci będą się adoptować ,oni wiedzą jak doić miejską kasę i nic nie robiąc żyć jak królowie.ciekawe czy też uczestniczyli w tym cyrku.

Skomentuj