Muzyka Power of Winds i sopran dyrektor MBP. Koncert w hołdzie wybitnym kompozytorom

3

Kompozycje Stanisława Moniuszki i Józefa Elsnera rozbrzmiały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Własne aranżacje utworów wykonała orkiestra „Power of Winds” pod batutą Klaudiusza Jani, której wokalnie towarzyszyła dyrektor MBP Izabela Migocz.

Koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się w związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Orkiestra Dęta „Power of Winds” licząca około 30 członków działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Muzyki Stanisława Moniuszki i związanego z Opolszczyzną Józefa Elsnera mogliśmy posłuchać w autorskich opracowaniach dyrygenta, instrumentalisty i założyciela orkiestry Klaudiusza Jani.

– W związku z rokiem Stanisława Moniuszki przygotowaliśmy koncert z jego najważniejszymi kompozycjami w nietypowej aranżacji. Wszystkie aranżacje i przygotowania muzyczne przygotowane są przez Klaudiusza Janie. Stanisław Moniuszko i jeszcze jeden kompozytor stricte związany z Opolszczyzną Józef Elsner to czasy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Elsner, tworząc w tamtych czasach, przeszedł wyjątkowa drogę, od Grodkowa, w którym się urodził, przez Wrocław i Wiedeń. Był również nauczycielem, profesorem w Szkole Głównej Muzycznej w Warszawie i tam uczył Fryderyka Chopina – mówi Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Bibliotek Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Orkiestra „Power of Winds” ma na swoim koncie wiele sukcesów. W grudniu 2016 roku uczestniczyła w programie barbórkowym z Radiem Silesia i Telewizją TVS. W Maju zagrała koncert dla Radia Silesia i Telewizji TVS, występując ze znanymi artystami śląskiej sceny muzycznej. Orkiestra dała koncert w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie w ramach obchodów 100-lecia śmierci Św. Brata Alberta, akompaniując zespołowi księży tenorów „Servi Domini Cantores”. Zdobywcy I miejsca i nagrody Prezydenta miasta i rektora Akademii Muzycznej w Katowicach na przeglądzie orkiestr dętych 2017 roku.

3 KOMENTARZE

Skomentuj