Smog w powietrzu. Wydano komunikat dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

12

Brak wiatru i zwiększona emisja dymów z palenisk spowodowała pojawienie się smogu. Stężenie  pyłów zawieszonych w powietrzu może przekroczyć poziom informowania.

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska obowiązuje od godz. 08.30 dnia 12.12.2020 r. do godz. 24.00 dnia 13.12.2020 r. Może wystąpić przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10. Obejmuje obszar południowej części powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na granicy z województwem śląskim, w rejonie gmin Cisek i Polska Cerekiew.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

W związku z tym należy rozważyć ograniczenie wysiłku fizycznego na zewnątrz oraz wietrzenia pomieszczeń.

Obecnie (godz.16) według wskazań stacji pomiarowej na osiedlu Piastów stężenie pyłu PM10 wynosi 54  μg/m3, zaś pyłu PM2,5 47 μg/m3.

12 KOMENTARZE

 1. Co na to prezydęta ?
  Jakie ma przesłanie dla mieszkańców miasta ?
  Czy będzie wyłączać prąd aby zaprotestować przeciwko własnemu nic nie robieniu ?
  Czy zabierze głos i doda otuchy mieszkańcom w trudnym czasie ?
  Nic z tych rzeczy, na tle szaroburego zanieczyszczonego smogiem i benzenem powietrza nie można lansować się i szczerzyć zębów do zdjęć.
  Zresztą, który z usłużnych fociarzy wylezie w taką okropną atmosferę ?
  Nam mieszkańcom właśnie w takim czasie zalecam spojrzeć na władze miasta ! Na zimno, co oni zrobili dla mnie, na dzielnicy, aby było lepsze powietrze ? Co ? przez ostatni rok co zrobili ???

  • Jak wiadomo wszystkie kluczowe decyzje zapadają wyżej, tj. w rządzie. Jeśli mamy rząd PIS a władzie miasta sympatyzują z PO to oznacza torpedowanie większości ważnych decyzji (np. port w Koźlu). Wyjątkiem są inwestycje firmowane przez PIS jak jest w przypadku obwodnicy. Zmienić to może zmiana rządu, lub zmiana władz miasta.

    • 16 /17 nad zakładem koksowniczym w zdzieszowicach było jak w dzień, palono gaz, była awaria, a a wszystko pchalo się w stronę Kędzierzyna, a ile poszło w eter, tego nikt nie wie, pierwszy raz coś takiego widziałem

 2. W związku z brakiem gospodarności żądam aby Rząd RP nie przekazywał żadnych środków
  do budżetu miasta K-Koźle
  a pieniądze żeby trafiały bezpośrednio do mieszańców.

 3. Aleś się przypierdylił,jak ludzie nie paliliby śmieci a głównym paliwem nie był miał nie było by smogu, spójrz na Kraków totalny zakaz palenia drewnem i węglem a smog mają jeszcze większy.

  • Bo w Krakowie rządzi PO (frakcja CZERWONA), dlatego tak piękne rozwija się u nich SMOK😨
   A Matołkowo TEŻ nie wypadło sroce spod ogona😉

 4. Wystarczy jeden parszywy kopciuch palący węglowe odpady i cała okolica zakopcona. Przykład: kopciuch na ul. Konopnickiej 4 w Koźlu. A Straż Miejska nic nie robi pomimo zgłoszeń. I tak od kilku lat nic się nie zmienia w naszym mieście poza likwidacją punktów monitoringu miejskiego który jeszcze w ub. roku działał.

 5. Coraz więcej miast stawia na murale, z rewelacyjnych farb, które rozkładają szkodliwe składniki smogu. Malują też chodniki, ulice. Czy u nas to możliwe?

 6. Palcie więcej w piecach smieciami, to będzie lepsze powietrze, sami mieszkańcy są sobie winni, że jest takie a nie inne powietrze, co władze miasta mogą? Zamknąć tych co palą, poza tym nie tylko azoty zatruwają, są jeszcze Zdzieszowice, tam to dopiero śmierdzi, pracuje to wiem co piszę

Skomentuj