Smog nie daje o sobie zapomnieć. Dziś możliwe wysokie stężenia pyłów zawieszonych

24

Na Opolszczyźnie doszło do sporej koncentracji pyłu zawieszonego PM10. Wysokie stężenie wynika ze wzmożonej emisji zanieczyszczeń z systemów grzewczych w połączeniu z brakiem wiatru.

Wydane powiadomienie obejmuje spory zasięg województwa opolskiego: miasto Opole, większą część obszaru powiatu opolskiego wraz z gminami: Dobrzeń Wielki, Popielów, Murów, Turawa, Ozimek, Chrząstowice, Tarnów Opolski, obszary w północno-wschodniej części gminy Dąbrowa i wschodniej części gmin Prószków i Komprachcice, obszar w południowej części powiatu namysłowskiego wraz z częścią miasta Namysłów, obszary w południowo-zachodniej części powiatu kluczborskiego, obszary w południowo-zachodniej części powiatu oleskiego, obszary w północnozachodniej, środkowej i południowej części powiatu strzeleckiego, obszary w północnej i południowo-wschodniej części powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wraz z miastem Kędzierzyn-Koźle, niewielki obszar w zachodniej części powiatu nyskiego, obszary w północno-wschodniej i południowej części powiatu brzeskiego wraz z częścią miasta Brzeg oraz obszary w północnej i południowo-wschodniej części powiatu krapkowickiego wraz z miastem Gogolin i Zdzieszowice oraz z częścią miasta Krapkowice.

Szczególnie narażone na szkodliwe działanie pyłów są osoby z chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, w starszym wieku, kobiety w ciąży i dzieci. W miarę możliwości należy unikać wysiłku fizycznego poza budynkami, ograniczyć wietrzenie pomieszczeń i wykorzystanie c.o. Więcej zaleceń w powiadomieniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowanym w załączniku.

Kliknij, aby przeczytać cały komunikat

24 KOMENTARZE

 1. Jak należy palić w „śmieciuchach” od góry:
  Zasypujemy piec węglem do samej góry i rozpalamy wierzchnią warstwę. Czekamy, aż węgiel się całkowicie wypali (nie dosypując). Przenosimy żar na moment do popielnika. Zasypujemy węglem znowu cały piec, przenosimy żar z popielnika na górę węgla.
  Taki sposób palenia eliminuje czarny dym a lepsze spalanie pozwala zaoszczędzić ok. 30% opału. Podobnie palimy drewnem w piecu i w kominku. Zawsze zapalając górną warstwę.
  W niektórych piecach trzeba wstawić kawałek rurki aby przenosiła powietrze z dołu pieca do góry.
  Tzw rurka wezyra.

  • Trzy godziny (od 10-13) było wysokie stężenie benzenu. O 13 spadło bo kierunek wiatru się zmienił, jest teraz pn zach. Teraz zawiewa benzen na Sławięcice, ale tam nie ma stacji pomiarowej więc mieszkańcy żyją w nieświadomości że są truci benzenem.

   • Trzy godziny (od 10-13) było wysokie stężenie gazu mojego. O 13 spadło bo kierunek mych wiatrów się zmienił, jest teraz pn zach. Teraz zawiewa mój gaz na Sławięcice, ale tam nie ma stacji pomiarowej więc mieszkańcy żyją w nieświadomości że są truci mymi wyziewami.

     • Koźlak Cent… coś adwokat ? Zajmij się sobą i stul dziób. Sam nie lepszy jesteś jak kłócisz się z pisowcami itd. Strasznie nie lubię ludzi którzy udają kim nie są.

     • Toś powiedział. To kogo niby udaję? Nie lubię pisowców to z nimi dyskutuję. Pani Alina pisze trafne i mądre wypowiedzi, a upośledzony maślak komentuje samymi inwektywami, jak dziecko z podstawówki.

     • Wam ta polityka zlasowała mózgi czy co ? Czy to PIS czy PO to jeden czort. Naoglądają się w telewizorni czy naczytają w internecie, jedni i drudzy głupot, a później wypisuj ą durnoty. Ani ta baba ani ty nic mądrego nie napisaliście tylko czy do was to dociera ?

     • No i już widzę że logiki u ciebie nie uświadczę. Do polityki nawiązałeś ty w moim kontekście, a we wpisie Pani Aliny nie ma o tym słowa. Zgadzam się że PO czy PIS to jedno bagno, z tym że czasem trzeba wybrać to co mniej szkodzi. A teraz już zamilcz chamie z Targowej.

     • Tak, wybrać z biegunki na twarde i to twoja logika… Skończ te pajacowanie bo to nie cyrk. G***o widziałeś i g***o wiesz więc po co się wysilasz z tymi prostackimi tekstami ? Aha chama zobaczyć możesz w lustrze jak przed nim staniesz. Kulturalny się znalazł.

Skomentuj