Słynny policjant z Koźla będzie miał salę swojego imienia w komendzie wojewódzkiej

0

W najbliższy poniedziałek (16 lipca) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbędzie się podniosła uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia inspektora przedwojennej policji Wiktora Ludwikowskiego. Udział w tej uroczystości zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kierownictwo policji, wojewoda i opolscy  parlamentarzyści.

Tablicę z podobiznę inspektora Ludwikowskiego odsłoni m.in. wnuczka inspektora, mieszkanka Koźla – Elżbieta Rogowska. W tym dniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji otwarta zostanie także wystawa okolicznościowa  pt.” Żołnierz i Policjant zawsze wierny Polsce” przygotowana specjalnie  na tę  okazję  przez Miejską Bibliotekę Publiczną z Kędzierzyna-Koźla.

Jest to kolejne upamiętnienie tego  mieszkańca Koźla – byłego wysokiej rangi przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej – inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współtworzył zręby policji w odrodzonej ojczyźnie. Został on uznany pionierem szerokiego stosowania w  kryminalistyce daktyloskopii przy identyfikacji sprawców przestępstw. W 1919 roku był organizatorem  pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej w Warszawie, a następnie kierował komendami okręgowymi Policji Państwowej w Wielkopolsce, w Wilnie i w Warszawie. Przed wybuchem  III powstania śląskiego szkolił w Poznaniu dowódców oddziałów powstańczych. W grupie polskich policjantów brał udział w utworzeniu w Europie INTERPOLU.

Zasługi inspektora Ludwikowskiego zostały już docenione przez współczesnych. W 2011 roku jego imię nadano sali kolumnowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a w 130 rocznicę jego urodzin, w 2016  roku imię Wiktora Ludwikowskiego otrzymał most na Odrze, łączący kozielską Wyspę z dzielnicą Kłodnica.

Wiktor Ludwikowski zmarł w 1959 roku  i jest  pochowany na kozielskim cmentarzu.

BOR

Skomentuj