SLD, Nowoczesna i Ryszard Masalski razem. Andrzej Mazur na prezydenta

19

W Kędzierzynie-Koźlu uformowała się nowa siła polityczna. To trochę egzotyczne połączenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Nowoczesną, środowiskiem skupionym wokół samorządowego ekscentryka Ryszarda Masalskiego i stowarzyszeniem „Pokolenia”.

W środę nowe stronnictwo oficjalnie ogłosiło swoje zamiary przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Koalicja w ramach Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem zamierza wystawić kandydatów we wszystkich okręgach w mieście i w powiecie. Jej kandydatem na prezydenta jest Andrzej Mazur – lekarz, przewodniczący SLD w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, były dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu i były radny sejmiku wojewódzkiego. Hasłem komitetu jest „jeszcze lepsza zmiana”.

– Chcieliśmy zaprezentować mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla jeszcze lepszą zmianę. Tworzymy cztery grupy polityczne, które na zasadzie inności w wielości sformowały komitet wyborczy i w zgodzie przygotowały wspólne listy kandydatów – mówi Andrzej Mazur. – Kędzierzyn-Koźle zasługuje na jeszcze lepszą zmianę, zerwanie z rządami grupy, która wsobnie kieruje do grupy elitarnej stanowiska i zasoby materialne miasta i gminy, dzieląc między siebie inkluzywnie, na zasadzie techniki socjologicznej, nazywanej amoralnym familizmem, stanowiska między ludzi ze sobą powiązanych, czy to więzami towarzyskimi czy rodzinnymi. Czas z tym zerwać. Czas otworzyć się na zwykłego obywatela – Andrzej Mazur nieco enigmatycznie przedstawia cele polityczne swojego komitetu.

Razem z lewicowym i socjalnym SLD komitet tworzy także liberalna Nowoczesna oraz środowisko skupione wokół Ryszarda Masalskiego, który nieraz zasłynął z ostrej krytyki polityki społecznej prowadzonej przez miasto. Domaga się na przykład restrykcyjnych działań wobec osób zalegających z opłatami za mieszkania komunalne oraz warunkowania pomocy społecznej od gotowości do podjęcia pracy. Jak w nowym komitecie zamierzają pogodzić tak różne bieguny ideologiczne?

– Na szczeblu gminy i powiatu nie ma ideologii, nie ma pytań o światopogląd. Tutaj są pytania o podstawowe sprawy dla ludności. Nasz punkt widzenia na sprawy socjalne, na sprawy widzenia miasta, sprawy udogodnień dla młodzieży, dla ludzi starszych są na tyle zbieżne, że możemy wystawić wspólny komitet – deklaruje Artur Widłak z Nowoczesnej, były starosta kędzierzyńsko-kozielski.

Co ciekawe, w Opolu Nowoczesna startuje w wyborach razem z Platformą Obywatelską w ramach komitetu Koalicja Obywatelska. W Kędzierzynie-Koźlu również powstał komitet, który w nazwie ma taki człon – KWW Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska. W pierwszych założeniach tworzyć go miała także Nowoczesna, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem. Tak też ugrupowanie wpadło w objęcia SLD.

Wśród propozycji komitetu znaleźć można m.in. likwidację płatnych parkingów, działania prosenioralne czy obniżenie opłat za wodę i ścieki. Komitet zapowiada też walkę z trucicielem emitującym benzen oraz zdecydowanie krytykuje sprzedaż portu w Koźlu prywatnemu inwestorowi.

19 KOMENTARZE

 1. „będę pracował u Dzikiego, on mi da plakietkę”

  Starszym Panom już dziękujemy, SLD miało swoje lata w tym mieście i dziękujemy za hamulec ręczny jaki zaciągnęliście.Pan kolejny miłośnik skrzynek piwa z Raciborza, daj się Pan do pracy ale nie ciągnij na garnuszku podatnika.

  Program dla młodzieży i starców w jednym, „rozrzut jak ruska katjusza”
  Ekscentryk Ryszard, no wybacz Pan, był nim Prince, Warchol czy Siedmiu Mędrców z Bambusowego Gaju ale nie Masalski.

 2. Pytanie : Jak w nowym komitecie zamierzają pogodzić tak różne bieguny ideologiczne?
  powinno brzmieć: Jak w nowym komitecie zamierzają pogodzić tak różne biegunki ideologiczne?
  I dlatego lekarz na czele.
  Osoby na zdjęciu (a gdzie ekscentryk był?) gwarantują nam mleko i miód w Odrze i sok z kapusty w Kanale Gliwickim.
  A ci co tworzyli Nowoczesną, to mogliby się przyjrzeć temu, kto organizuje jej struktury na dole.

 3. Ten atak dobrze wróży temu komitetowi, o malutkich nikt nie pisze komentarzy. A oni przynajmniej nie udają czemu idą razem. Powodzenia.

 4. Wszystko dokładnie przeczytałem, różne wypowiedzi.
  O zgrozo „głowa boli” Ci „rycerze” SLD + Razem , to im się wyje że zrobią kokosy i eldorado w Kędzierzynie Koźlu . Zamiast popatrzeć przez pryzmat dokonań co zrobiło i co się robi w naszym mieści . To im chodzi tylko o to aby dowalić przeciwnikowi politycznemu . Bo moje musi być na wierzchu .Ale to nie tędy droga . Przemyślcie ……. Razem za dobrem ,czy kopać dołki pod przeciwnikiem politycznym…… Czy my naprawdę nie możemy się dogadać . Nasuwa mi się takie powiedzenie . Cudze widzę pod lasem , a swojego nie dostrzegam pod nosem.

 5. Artur Widłak w liberalnej Nowoczesnej?
  A co mówił lata temu o plakatach, które miały promować prawa do związków jednopłciowych ?
  W NTO czytam: „- Nie widzę potrzeby propagowania takich związków, szczególnie w takiej formie”.

 6. Byłbym skłonny oddać swój głos na SLD i pozostałych w tym na Richarda. Ale gdy zobaczyłem wśród kandydatów tej koalicji extarostę Widłaka, to powiedział NIE.
  To już wolę wybrać mniejsze zło i głosować na p. Nowosielską et company.( pomimo szkód i zaniechań jakie poczyniła w mieście w czasie sowich rządów), będę też do tego namawiał wszystkich moich znajomych.
  Czy pan dr Mazur-doświadczony samorządowiec szczebla wojewódzkiego, nie ma instynktu samozachowawczego? Myśli, że wyborcy z naszego miasta i powiatu zapomnieli już ile złego zrobił w czasie swoich rządów w K-Koźlu p. Widlak ?,który przez wiele miesięcy był skonfliktowany z dużą grupą radnych i współpracowników (p. Gabrielą Tomik). Tylko dzięki naginaniu prawa i podpowiedzią swojej „papugi” ze starostwa mieszał ludziom w głowach i utrzymywał się na bardzo ciepłym i bardzo wygodnym stołku.
  Jestem niemal pewny, że gdyby tej koalicji udało się wejść do Rady Miasta lub Powiatu, Widłak byłby pierwszym kandydatem co najmniej na wiceprezydenta lub wicestarostę. W tej sytuacji wolę już wybrać mniejsze zło i oddać swój głos na mgr (czytaj: magazynierkę z ZAK) p. Tutaj i będę też do tego namawiał wszystkich znajomych.

 7. Czytając takie komentarze, aż sie przykro robi. Taka nienawiść… I jeszcze te błędy ortograficzne ( żąd?!). Ludzie po co tyle złości? Niech każdy zagłosuje i wybierze tego kogo chce, a nie obraża.

 8. Czytając komentarze, aż się przykro robi… skąd w ludziach taka nienawiść? A do tego jeszcze błędy ortograficzne (żąd?! ). Przypuszczam, że same osoby zainteresowane zamieszczają takie komentarze…
  Gusta i guściki. Idźcie, zagłosujcie na kogo chcecie i nie obrażajcie się wzajemnie. Od razu zrobi się milej.

 9. „zerwanie z rządami grupy, która wsobnie kieruje do grupy elitarnej stanowiska i zasoby materialne miasta i gminy, dzieląc między siebie inkluzywnie, na zasadzie techniki socjologicznej, nazywanej amoralnym familizmem, stanowiska między ludzi ze sobą powiązanych, czy to więzami towarzyskimi czy rodzinnymi”

  ło matko! co to jest?!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj