Słabe wyniki naboru na studia w Kędzierzynie-Koźlu. Powtórzy się scenariusz z ubiegłego roku?

7

Po raz kolejny nad wydziałem inżynierii systemów technicznych Politechniki Opolskiej zawisły czarne chmury. W pierwszym etapie rekrutacji na oba kierunki wykładane w Kędzierzynie-Koźlu chęć studiowania w naszym mieście wyraziło zaledwie 9 osób.

Tym samym powtarza się czarny scenariusz, z którym władze Politechniki Opolskiej borykają się praktycznie od początku utworzenia wydziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu.

W pierwszym roku działalności placówki zadecydowano o uruchomieniu dwóch kierunków: przemysłowych technologii informatycznych i systemów biotechnicznych. Na obu znalazło się łącznie 60 miejsc, ale chętnych na studia w Kędzierzynie-Koźlu było zaledwie 24 żaków. Mimo to, władze uczelni podjęły decyzję o uruchomieniu obu kierunków.

O ile w pierwszym roku działalności niskie zainteresowanie studiami na wydziale inżynierii systemów technicznych tłumaczyć można było późnym ogłoszeniem rekrutacji, to kolejne nabory okazały się dużym rozczarowaniem. Latem 2017 roku udało się przeprowadzić pomyślny nabór jedynie na kierunku przemysłowych technologii informatycznych, na który zapisało się kilkunastu absolwentów szkół średnich.

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w ubiegłym roku. Zainteresowanych studiami w Kędzierzynie-Koźlu było zaledwie 8 osób (5 osób aplikowało na systemy biotechniczne, trzy na przemysłowe technologie informatyczne) i władze uczelni musiały podjąć decyzję o nieuruchamianiu studiów na żadnym z kierunków w Kędzierzynie-Koźlu. Przedstawiciele Politechniki Opolskiej zaznaczali wówczas, że powtórzenie scenariusza w kolejnym roku może oznaczać koniec dla całego wydziału.

W ubiegłym tygodniu uczelnia zakończyła pierwszy etap rekrutacji. Wyniki naboru na wydziale systemów inżynierii technicznych znów okazały się bardzo słabe. Chęć podjęcia nauki na kierunku przemysłowych technologii informatycznych wyraziło sześć osób, zaledwie trzy osoby aplikowały o przyjęcie na kierunku systemów biotechnicznych. Przedstawiciele uczelni wierzą, że zły trend da się jeszcze odwrócić.

– Porównując stan tegorocznej rekrutacji z ubiegłorocznym, można stwierdzić, że w tym roku są większe szanse na uruchomienie I roku studiów w Kędzierzynie-Koźlu – ocenia doktor Włodzimierz Będkowski, prodziekan ds. dydaktyki na wydziale inżynierii systemów technicznych Politechniki Opolskiej.

Warunkiem uruchomienia któregoś z kierunków na wydziale jest przyjęcie min. 15 studentów. Druga tura rekrutacji na Politechnikę Opolską rozpoczęła się 25 lipca i potrwa do 25 września.

7 KOMENTARZE

  1. Nawet banery na plocie, ktore zaslaniaja widok kierowcom wyjezdzajacym z Biedronki, nie pomogly:) jaka uczelnia taka kampania reklamowa.

  2. a jakie było zadęcie kilka lat temu, że miasto możliwości będzie już ośrodkiem akademickim, i tłumy żakow ożywią naszą mieścinę. a tu jak powiedział Zorba „jaka piękna katastrofa”. było by szkoda gdybyśmy nie mogli zobaczyć charakterystycznej uśmiechniętej twarzy na zdjęciu z inauguracji roku akademickiego.

Skomentuj