Skarb Państwa wesprze budowę fabryki w Kędzierzynie-Koźlu. Foosung otrzyma 11 milionów złotych

14
Mintaek Lim, prezes Foosung Poland.

Firma Foosung Poland Sp. z o.o., która zamierza wybudować na Polu Południowym fabrykę komponentu do produkcji elektrolitu wykorzystywanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych podpisała umowę, na mocy której w ciągu czterech lat otrzyma ponad 11 milionów złotych dotacji na realizację inwestycji.

Umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków Skarbu Państwa podpisano 29 grudnia 2020 roku. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ciągu czterech lat przekaże inwestorowi kwotę 11 milionów złotych. Pierwsza transza w wysokości 910 tysięcy złotych ma zostać przekazana w tym roku, w kolejnych latach rządowe wsparcie może wynieść 309 tys. (2022), 3,52 mln (2023) i 6,39 mln (2024).

O planach wielkiej inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu zrobiło się głośno 1,5 roku temu. W lipcu 2019 roku firma Foosung Poland nabyła blisko 20-hektarową działkę, na której ma powstać jej pierwszy europejski zakład produkujący elektrolit LiPF6 do akumulatorów pojazdów elektrycznych (obecnie firma ma takie zakłady w Korei Południowej i Chinach). Planowo budowa zakładu miała rozpocząć się jeszcze w 2019 roku, ale najpierw przeciągnęły się procedury techniczne, a następnie plany inwestora spowolniła trudna sytuacja związana z epidemią koronawirusa.

Na mocy umowy podpisanej z ministerstwem firma Foosung Poland zobowiązuje się zakończyć inwestycję najpóźniej z końcem 2023 roku. W nowej fabryce utworzonych ma zostać co najmniej 133 miejsc pracy. Całkowita wartość inwestycji ma wynieść niemniej niż 367 milionów złotych.

14 KOMENTARZE

 1. Nie dość że przychodzi rzekomy inwestor i chce budować fabrykę to jeszcze dają mu pieniądze społeczne to jakieś nie porozumienie. To albo ma forsę i buduje a jak nie to niech spadają. Do tego zatrują tu już i tak zanieczyszczone środowisko (producent heksafluorofosforanu litu LiPF6 specjalnej soli używanej do produkcji elektrolitów). Już i tak coraz mniej mieszkańców to jeszcze chcą wykończyć ty co są.

 2. Wielka inwestycja?? !40 miejsc pracy??? Koszt inwestycji 370 mln?? Czy wy tam w tej redakcji macie pojęcie o gospodarce? To jakiś wypierdek mamuta, jakaś chińska fabryczka zrobiona po taniości. A frajerski rząd daje im jeszcze kasą. Żal.

 3. Oczywiście PIS daje zagranicznej firmie 11 milionów żeby łaskawie postawili u nas fabrykę która będzie nas truła, a Polscy przedsiębiorcy niech zamykają biznesy bo pandemia i jedyne co mogą im dać to jednorazowe 5 tysięcy. Rządem Polski już dawno sterują ludzie którym zależy na destabilizacji państwa. Plują nam w twarz.

 4. Oby to ruszyło! Rozmawiałem z tym Koreańczykiem i jego szefem, chciałbym by im się tu w KK udało. Moje wcześniejsze wpisy mogą temu przeczyć, no cóż w internecie można być idiota dla relaksu.
  Byłby to dobry początek na tym trudnym i mało atrakcyjnym inwestycyjnie ściernisku.

  Kolejny dowód na to, że na PiS zawsze można liczyć. Za peło nie było pieniędzy na nic, tylko na obietnice. PiS kradnie ale się dzieli. No cóż Rydzyk dostał więcej, to też niejako określa priorytety władzy.

 5. O jak fajnie! Kolejny ekologiczny producent chemii. Oczywiście produkcja na pewno będzie 'trzymać’ rygorystyczne normy emisji. Jak zawsze, a jeśli nawet, to czy ktokolwiek zastanawiał się nad sumaryczną emisją wszystkich stłoczonych w regionie trucicieli? A co z benzenem? O przepraszam, zapomniałem że to nie rok wyborczy i nikt niczego nie będzie obiecywał.

 6. Myślę, że ten koreański zakład będzie miał większy przychód roczny i truł nas o wiele mniej niż uwielbiana przez kk24 największa firma chemiczna w tym grajdole.

 7. Jesteście jak wilki, jesteście jak Jakimowicz i Ogórek z TVPiS. Wasze zatrute ciała chemią KK to nic w kontrze do zatrutych przestrzeni podczaszkowych, a zresztą co zam ma być zatrute jak tam pustostan…

  • Uspokój się i ,oddychaj spokojnie, głęboko, weź tabletkę i już będzie wszystko w porządku. W razie potrzeby przyjedziemy z kaftanem. Dla czytelników: to był atak psychozy Rycha. Biedaczek niestety choruje na zespół psychoz i urojeń.

 8. Spoko, raczej nic nie wyjdzie z tego. Paru facetów z Korei próbuje zrobić biznes typu „kup pan cegłę” ale idzie po grudzie. Inwestycja 370 mln a prezent 11 mln ma ją ruszyć ? Skośnoocy wyduszą z ministerstwa ile da się a potem spokojnie wsiądą do samolotu do Pekinu/Seulu (polecam przeczytać wpis w KRS).
  Gowin niestety to słoń w składzie porcelany. Ten facet co chce coś rozwijać niestety zawsze zwija na amen. Za PO zawalił reformę sądów, za PiS reformę szkolnictwa wyższego, teraz dali mu do zabawy gospodarkę. Literacki Dyzma był głupi ale miał spryt i szczęście, Gowinowi brak wszystkiego.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj