Skanska wyremontuje śluzy w Sławięcicach i Nowej Wsi. Koszt to 60 milionów złotych

0

Zarządca Kanału Gliwickiego rozstrzygnął przetarg na realizację ostatniego etapu modernizacji śluz na drodze wodnej łączącej Górny Śląsk z Odrą. Jego efektem będzie wyremontowanie obiektów w Sławięcicach i Nowej Wsi. Prace wykona firma Skanska, która za swoje usługi zainkasuje blisko 60 milionów złotych.

Śluzy w Sławięcicach i Nowej Wsi są ostatnimi tego typu obiektami w ciągu Kanału Gliwickiego, które nie zostały jeszcze zmodernizowane. Wcześniej Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wziął na celownik śluzy: Rudziniec, Kłodnica, Łabędy i Dzierżno.

Czytaj więcej: Śluza Kłodnica po raz pierwszy w 80-letniej historii została otwarta dla zwiedzających. ZDJĘCIA

Przetarg na modernizację obiektów w Sławięcicach i na styku Blachowni oraz osiedla Piastów został ogłoszony wiosną. Zarządca kanału zarezerwował na ten cel kwotę 110 milionów złotych. Do przetargu zgłosiło się pięć firm, w toku postępowania okazało się, że jedynie dwie oferty spełniają wymagania formalne.

Za najlepszą uznano ofertę złożone przez Skanska S.A. Międzynarodowy gigant budowlany swoje prace wycenił na niespełna 60,3 miliona złotych. Prace mają zostać zakończone w ciągu trzech lat od podpisania umowy i być objęte 8-letnią gwarancją. Ich zakres jest bardzo szeroki:

– W ramach prowadzonych prac wyremontowane zostaną awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty, punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Na głowach górnej i dolnej wyremontowane i zrekonstruowane będą betony, remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędu wrót. Prace naprawcze zostaną wykonane w budynkach maszynowni. Kompleksowe roboty będą dotyczyły komór śluz: wyremontowane zostaną dna komór, stalowe ściany, wzmocniony będzie grunt wzdłuż ścian śluz. Także wrota wraz z osprzętem na każdej śluzie będą nowe. Po zakończeniu modernizacji nowe będzie również oświetlenie obiektów – stare i wysłużone zastąpią energooszczędne lampy LED. W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne dla obsługi śluz oraz niektóre drogi i nawierzchnie na terenie obiektów – informuje RZGW Gliwice.

Modernizacja śluz zapewniających możliwość transportu towarów z Górnego Śląska na Odrę to część większego projektu RZGW. Zarządca kanału w najbliższych latach zamierza przeprowadzić szeroko zakrojone prace związane z odmuleniem i pogłębieniem jego koryta.

Skomentuj