Setki mieszkańców miasta poszły za Trzema Królami. Oddali pokłon małemu Jezusowi. ZDJĘCIA

35

To już tradycja, że 6 stycznia mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wspólnie maszerują z Trzema Królami, aby finalnie oddać pokłon maleńkiemu Jezusowi. Kacper, Melchior i Baltazar zrzeszyli prawdziwe tłumy, którym nie straszna była zimowa aura.

Tuż przed wspólnym przemarszem ulicami miasta, parafie zorganizowały krótkie scenki związane z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Z parkingu pływalni przy al. Jana Pawła II ruszył orszak niebieski króla Kacpra, z kościoła na osiedlu Pogorzelec zielony króla Baltazara, a z kościoła św. Mikołaja orszak króla Melchiora w kolorze czerwonym. Na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Judyma odbyła się scenka w pałacu Heroda.

Następnie wszystkie orszaki wspólnie wyruszyły na Plac Wolności, aby oddać hołd urodzonemu Jezusowi. Była to okazja do wspólnego kolędowania i przemówień włodarzy miasta, którzy korzystając z okazji składali mieszkańcom życzenia noworoczne. Życzenia złożył również biskup diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.

35 KOMENTARZE

  • Szanowny Panie(i) po cóż ten jad.Po pierwsze jesteśmy u siebie w Polsce.Jest to nasze święto,święto katolików (deklaruje sie ok90 %).Mamy prawo do publicznego wyznania wiary.To gwarantuje nam konstytucja ,taka czy inna ale gwarantuje!!!.Muzułmanie ,tatarzy,ormianie ,prawoslawni jako mniejszości też mają swoje wyznania zagwarantowane prawem i obchodzą swoje święta w Polsce. Bywam w regionach gdzie obchodzimy najpierw święta katolickie a za chwilę świętujemy z prawosławiem.Z radością chodzimy do cerkwi posłuchać kolęd .Proszę sie przejechać po Polsce .Budujemy nie tylko kościoły ale pięknie odnawiamy cerkwie,zabytki prawosławia itd.Zawsze,powtarzam zawsze byliśmy narodem gościnnym i tolerancyjnym.Stąd u nas ta wielokulturowość od wieków.I niech tak zostanie. Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla.

    • Na szczęście garstka. I oby coraz mniejsza. Widać to po spadającej liczbie powołań, po młodzieży wypisującej się z lekcji religii, po pustoszejących kościołach. Oby szybciej postępował proces sekularyzacji. Oby.

     A co do twoich wywodów, Anno Tereso, chciałbym nadmienić, iż miejsce religii jest w kościele, ewentualnie w domu każdego z wyznawców. Ulica, urzędy, szkoły – powinny być wolne od wyznania. Jakim prawem zawłaszczacie ulice? Czy narzucanie swojej wiary niewierzącym uważasz za działanie zgodne z Konstytucją, którą tu przywołujesz?

 1. I po co ta szopka? Kicz i tandeta. Bogaczewicz dostał pewnie kasę od miasta na to. I czym tu się jarać? Tym, że się przejdzie po ulicy w jakieś kolorowej szmacie i tandetną koroną z papieru na łbie? Won mi spod okien, ale już!

 2. mam wiadomość dla tych wszystkich „oświeconych” mądrali: na waszych pikietkach „czarnych marszy”, „nauczycieli”, „obrony sądów” itp czerwonej zgnilizny, nie ma i nigdy nie będzie nawet 1/6 tych ludzi

 3. Ciekawy jestem ilu z wczorajszych wyznawców cyrku wylądowało dziś u lekarzy pierwszego kontaktu czy na SORze,do kościołów nie chodzicie bo trzeba na tace dać i słuchać wywodów nawiedzonych a jak widać wszędzie jest coraz mniej chętnych nie licząc elektoratu 70+ którego nic nie przekona i dzieciaków które nie mają nic do gadania.Panowie otwórzcie się na świat a normalni ludzie wrócą do kościołów i nie trzeba będzie robić cyrku na ulicach blokując ruch za zezwoleniem policji i straży miejskiej.

  • Dlaczego obrażasz wszystkich którzy uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli, a nie żadnym cyrku !!
   Wbrew Twojej opini ludzi było dużo, a nawet bardzo dużo i o wiele wiecej niż w ubiegłym roku więc Twoje wywody sa na nic !!
   Młodzieży również było baaardzo dużo !! Nawet dwóch z trzech króli to młodzi ludzie zaangażowani w kościele.

 4. Dlaczego KK24 publikuje komentarze pełne jadu i nienawiści ? Nie hejtowi ! KK24 niech nie uchyla się od odpowiedzialności za umożliwienie hejtu !

  • Czyli wracamy do lat cenzury? Z tym hejtem, to jest jakieś przegięcie, coś napiszesz nie po myśli kogoś i juz hejt… wlasnego zdania nie mozna wyrażać i prawdy pisać?

  • A ty @and byłeś, uczestniczyłeś w Marszu z Trzema Królami, czy tylko inwigilowałeś zdjęcia jak na pajaca przystało?
   Co Cię obchodzą inne osoby-popatrz na siebie, na swoje postępowanie i szacunek-zwykły ludzki szacunek do drugiego człowieka, katolika lub ateisty?
   Po czynach widzimy czym my jesteśmy!A ty chyba jesteś…, no właśnie KIM ty @and jesteś?

 5. Kocham takie chwile gdy pełni nienawiści, fanatyczni czerwoni, różowi i tym podobni oderwani od rzeczywistości fanatycy ślinią się przed monitorami w bezsilnej złości i frustracji – widząc, że na ich ponure seanse czyli proesbeckie czy antyludzkie „protesty” przychodzi więcej dziennikarzy niż uczestników, czyli osób 5 w porywach 10..
  A tu proszę, setki uśmiechniętych zwykłych ludzi, którzy cieszą się Świętem i tym, że są razem.
  – więc plujcie sobie na Kościół i Katolików, nie takie rzeczy widzieliśmy, ciekawe tylko ilu z was nagle przypomni sobie o Bogu, szczególnie gdy kostucha będzie blisko…

  • Jejku w Twojej wypowiedzi też trudno znaleźć miłosierdzie. Bardziej podszytą żółcią ripostę. Niech każdy wędruje gdzie chce. Orszak był piękny. W ogóle fajnie jest gdy każdy może zgodnie z prawem pokazać na czym mu zależy. Na zdrowie!

  • ty jakiś nawiedzony troglodyta jesteś, katolików pisze się z małej litery. Już to pokazuje, że poważnie cię nie można traktować. Z tą kostuchą to sobie swoje dzieci i starą strasz. Ogólnie po dnie szorujesz.

 6. :)) Po komentarzach widać, że zwolenników multikultury europejskiej „frustuje” kultura judo-chrześcijańska. Zapomniało się lub za młodzi by pamiętać o tym, że za komunizmu ” iż miejsce religii jest w kościele, ewentualnie w domu każdego z wyznawców” tak było. I co, tęskno. Zapominacie o tym, że Kościół i wiara katolicka dawała siłę ludziom do obalenia komunizmu w tym kraju. Jedzcie do Francji, Niemiec, Szwecji. Spodoba się wam multikultura i zostaniecie „wzbogaceni” o nowe wartości. Nikt was w Polsce nie trzyma na siłę. Na marszach tęczowych, obrony sądów itp itd nie ma takiej frekwencji i to boli. Gdzie wasza europejska tolerancja i empatia do innych poglądów, wyznania wiary, wartości uznawanych przez innych ? Czyżby prawo Kaliego obowiązuje „Kali może, Kaliemu nie.” Żałośni jesteście :))

  • Co ty gadasz człowieku, jaka siła? Świecenie wojsk niemieckich i hitlera w ataku na Polskę, no siłę kościół dawał, ale nazistom, rzucane klątwy do dziś nie ściągnięte, mówcie o milowaniu, a księżulek sobie dzieci rucha… kościoły jak hale sportowe, ty myślisz ze przez prawie 10w. W Polsce to nic nie było? Otóż się mylisz, sami rzymianie się z nami targowali i jezdzili na ziemię Słowian. Oni nas siła do tego zmusili, byliśmy w zgodzie z matka natura, zwierzetami, każdy był sobie bliższy, a teraz co? Zreszta kto podbórzał ludzi podczas strzelania w kopalni wujek? Chyba jakiś ksiądz… co księża robili przy okrągłym stole w 89? Ludzie obudzccie się, bo was oszukują, okradają… zadnej multi kulti nie toleruje, ani lewactwa plus udawanego patriotyzmu(pis i konfederacja). Warto poszukać wiedzy w internecie, książkach, jechać w dane miejsce nawet w pl, tu też wiele znajdziemy.

   • :))) Wiesz o tym, że byli druidzi, szamani i inni. Święcenie broni w Polsce też były i co z tego. Msze przed wymarszem wojsk polskich też były, pytanie w jakiej intencji :)) Wiesz że z kryształowej kuli, kart tarota wyczytać można przyszłość, z fusów też :)) Można nawet pójść do wróżki :)) „byliśmy w zgodzie z matka natura, zwierzetami, każdy był sobie bliższy,” faktycznie zapoznaj się z historią powstawania państwa polskiego przed chrztem. Zresztą nie tylko polskiego. Według ciebie wszyscy miłowali się jak w „Kajko i Kokosz.” przed chrztem :))). Na temat „a księżulek sobie dzieci rucha…” to odpowiedz ilu to przykładnych, szanowanych ojców rodzin chodzi do agencji towarzyskich. Pytanko ilu możesz wskazać księży dających dobry przykład, a ilu tych ” księżulek sobie dzieci rucha…” :))) Poruszasz wiele tematów rzeka i taka sama odpowiedz.

  • ajajaj… jak tak bardzo chcesz pisać o inkwizycji to napisz nam jakiej narodowości był pierwszy Inkwizytor a i jego następca…
   I co, już po temacie?

  • :)) św. inkwizycji w Polsce była ? św. inkwizycja to Hiszpania, Portugalia i Ameryka Łacińska. Jak lubimy historię to na zachodzie były z grubsza wielkie wojny religijne, pogromy żydów itd. Jak w swoim czasie nuncjusz papieski tak czy siak bardzo wysoki dostojnik kościelny z Rzymu zajechał na wschodnią RP i zobaczył w jednym mieście kościoły, cerkwie, meczet i synagogę to był oburzony. Tak wyglądała tolerancja i bogata historia kościoła w Polsce. Owszem były zawirowania typu bracia polscy itp lecz bez pogromów i historii rodem św. inkwizycji. To ogólnie.

Skomentuj