Setki chryzantem na cmentarzu żołnierzy radzieckich. To kwiaty skupione przez rząd po Wszystkich Świętych

33

Tylu kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu nie widziano od bardzo dawna. Są to rośliny, które rząd skupił od kupców w ramach pomocy po decyzji o zamknięciu cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych.

Aby nie dopuścić do jeszcze większej eskalacji epidemii koronawirusa, rząd postanowił zamknąć cmentarze 31 października oraz 1 i 2 listopada. W efekcie kupcy handlujący przy nekropoliach zostali z niesprzedanym towarem. Największy problem dotyczył żywych kwiatów. Rząd postanowił je skupić. To właśnie te rośliny trafiły na cmentarz żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu.

Dzięki staraniom Fundacji Silesia współopiekującej się nekropolią, na niemal wszystkich grobach stanęły żywe chryzantemy – łącznie ponad 500 roślin.

Na cmentarzu, w zbiorowych i pojedynczych grobach, spoczywa ponad 18 tysięcy czerwonoarmistów, którzy zginęli podczas walk na Opolszczyźnie.

 

33 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobry pomysł!Tam są mogiły młodych ludzi którzy walczyli z hitlerowskim okupantem,gdyby nie oni i inni żołnierze Armii Radzieckiej,to nasi rodzice i dzadowie skończyli by życie w Auszfitz a nas by nie było!Gratuluję pomysłu.

 2. Biedne chłopaki na darmo umarli bili niemca a teraz niemiec najsilniejszy i najbogatszy w europie ha ha ha na umierali za 2 debili hitlera i stalina

 3. A czy fundacja Silesia nie mogła przed postawieniem nie swoich kwiatów zadbać i wygrabić liście z grobów tak aby miało to jakiś wygląd?

 4. I to wszystko przez to,że jakiś pseudointeligentny gość ogłosił za późno zamknięcie cmentarzy.Można było tego uniknąć(zerknijcie ile pieniędzy państwo musiało zapłacić sprzedającym te kwiaty). Jedna głupia decyzja i miliony znowu w plecy.Kto bogatemu zabroni

 5. Wyślijcie zdjęcia do Moskwy tam ciągle żywa Великая Отечественная война .
  Jedna osiemdziesięciolatka Polka mi opowiada, że najbardziej bały się ruskich żołnierzy. Tyle co ci nawyrabiali „wyzwalając” ich w kujawskiej wsi to Niemcy nie porobili przez całą okupację!
  A co tu lokalni mogą powiedzieć o czerwonoarmistach, co tu się działo… „Na płacz zabrakło łez” cieniutka to książeczka, ale jak mocna w treści. Za te czyny jeden z nich ze zdjęciem – Policzuk Pawlowicz dostał Order Wojny Ojczyźnianej??

  Przy okazji, jak już tak Ruskich wprawiamy w dobry nastrój, zapytam skromnie, a jak WRAK, czy jest już w drodze do Polski???

  • Nie sądziłem R,t l R, że w takie gówno tematyczne wejdziesz. To nie wiesz, ale wszyscy żołdacy w czasie wojny rzucają się na kobiety w celu darmowego poruchania. Jak sępy na ścierwo. Bez opamiętania.
   Tak robili Niemcy w czasie tej wojny, tak robili Amerykanie, np. w Wietnamie, tak się działo w czasie ostatniej wojny na Bałkanach, czy w Gruzji.
   Tak jest w czasie każdej wojny. Rysiaczku.
   Szkoda że wydaliłeś z siebie temat, który tylko znasz z opowiadań osiemdziesięciolatki Polki.

  • Do ”Rycha” ale tego głupszego co o WRAKU pisze! Koleś, kompromitujesz się skutecznie, ta osiemdziesięciolatka, która opowiada ci, o gwałtach miała w 1945 roku 5 lat! To, że próbujesz umniejszać rolę Niemców w czasie okupacji, to jest wredne, ale to już twoja sprawa. Nie wiem, co robili ruskie żołnierze na kujawskiej wsi, ale wiem, co robili hitlerowcy z kobietami podczas powstania warszawskiego. Wiem też, że w czasie niemieckiej okupacji wymordowano 6 milionów Polaków, a miasta legły w gruzach. Od tego wraku, Policzuku Pawłowiczu i czerwonoarmistach czerwony ze złości się zrobiłeś, ale trzeba przyznać, że komunistyczną propagandę masz dobrze opanowaną, nawet Goebbels by ci tego pozazdrościł.

   • 20 lat temu miała 80 lat, nie kompromituj się

    Prawdziwa historia jest wspaniała, tylko trzeba szukać prawdy.

    A gdzie jest WRAK? czy dyplomaci PiS prowadzą w tej sprawie negocjacje, może pomogą Rosjanom w ich dochodzeniu do prawdy, polski Antoni ma już raport ale jest tajny !!! jaka szkoda…

 6. Do 2020,przypominam że z naszych i twoich podatków finansujemy pedofili i zboczeńców w habitach i tych purpuratów co żyją w pałacach i o biednych ludzach już dawno zapomnieli.

  • No i artyści (począwszy na teatrach a kończąc na Golcach czy innym disco polo) dostali sowite dotacje lub wkrótce dostaną od rozdawacza Glińskiego.

   A pielęgniarki dalej mają najniższe krajowe???

   • Masz racje ale to nie tylko pielęgniarki. To tyczy się w ogóle ludzi pracy: począwszy od sprzątaczki i ochroniarza dalej kierowcy, tokarze, ślusarze, budowlańcy, sprzedawcy itd. A ci którzy utracili pracę i nie mogą jej teraz znaleźć za względu na koronavirusa… Za co mają żyć ? MOPS pomaga tylko patologi a nie normalnym uczciwym ludziom. A tu artystą dają którzy już mają.

 7. Kolejny raz mój komentarz nie został opublikowany bo zawierał prawdę która widocznie kłuje redakcję oraz agenta maślaka w oczy. Nieładnie.

 8. Jedna okupacja nie różniła się od drugiej tylko komunistyczna miała lepszą propagandę współpracownicy i frajerzy dalej ją dobrze wspominają.

 9. Kaczyński zrobi wszystko żeby nie sprowadzić wraku do Polski. Przecież to jedyny dowód na to, że to on zorganizował zamach. Zaślepiony żądza władzy zabił brata i 95 innych osób. A Macierewicz powinien odpowiadać za pomoc w organizacji zamachu.

Skomentuj