Seniorzy uszyli maskotki, które trafią do małych uczestników wypadków i innych traumatycznych zdarzeń

1

Te pluszaki są nie tylko kolorowe i mięciutkie, ale przede wszystkim wyjątkowe, bo zrobione po to, by spełniały ważną misję. Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla zrobili maskotki dla dzieci uczestniczących w różnego rodzaju traumatycznych zdarzeniach.

Wypadek samochodowy, utrata bliskiej osoby, wybuch gazu w mieszkaniu, zawalenie dachu w wyniku wichury i wiele innych traumatycznych zdarzeń, w których biorą udział również dzieci. To właśnie one najbardziej przezywają takie sytuacje i to im najtrudniej poradzić sobie z własnymi emocjami. Wtedy z pomocą przychodzi pluszak, do którego mały człowiek po prostu może się przytulić i poczuć ulgę.

To właśnie z myślą o dzieciach seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” sami uszyli maskotki, które trafią do maluchów doświadczających traumatycznych przeżyć.

Sytuacja pandemiczna spowodowała, że przez wiele miesięcy nasze domy dziennego pobytu były zamknięte, seniorzy pozostali w domach bez możliwości kontaktu społecznego. Stąd też pomysł, by ich zaktywizować, pojawiła się propozycja przygotowywania pluszaków w domu. Seniorzy bardzo się zaangażowali w akcję i dostarczyli nam gotowe, piękne pluszaki, które możemy przekazać służbom – mówi Agata Morkis, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Dzisiaj pluszaki trafiły do strażaków i policjantów, bo to oni są na pierwszej linii frontu i to właśnie oni jako pierwsi udzielają wsparcia dzieciom, które ucierpiały w wyniku wypadku.

– Dziękujemy za tę pomoc, również w imieniu dzieciaków, z którymi niestety spotykamy się również w traumatycznych zdarzeniach. Sytuacje takie jak wypadki, gdy ktoś ginie lub jest ranny, czy interwencje domowe są bardzo obciążające dla psychiki dziecka i bardzo ważne jest, aby ten stres zmniejszyć i uspokoić malucha. Cieszymy się, że seniorzy myślą również i o tych dzieciach. Maskotki pomogą , by interwencje, które przeprowadzamy, były jak najmniej dotkliwe dla dziecka. Miś pomaga odwrócić uwagę od tego co je spotkało, łagodzi stres – mówi podinspektor Hubert Adamek, komendant policji w Kędzierzynie-Koźlu.

1 KOMENTARZ

  1. „Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi”:
    To jest chyba najbardziej medialny Komendant jaki kiedykolwiek był w Kędzierzyn-Koźlu. Nie zależnie od tego, super pomysł, brawo seniorzy.

Skomentuj