Seniorzy czują się tu jak w domu. W Reńskiej Wsi działa już klub „Senior+”. ZDJĘCIA

0

W salce parafialnej przy kościele w Reńskiej Wsi oficjalnie otwarto dziś klub „Senior+”. To wyjątkowe miejsce dedykowane starszym mieszkańcom gminy, którzy dzięki niemu mogą zapomnieć o samotności i wspólnie, w ciekawy sposób spędzić czas.

Oficjalna uroczystość miała miejsce blisko dwa tygodnie po rozpoczęciu działalności klubu. W tym czasie nowa placówka senioralna zdążyła już zaskarbić sobie spore grono sympatyków, którzy trzy razy w tygodniu odwiedzają jej podwoje (klub jest otwarty w poniedziałki, środy i piątki – red.).

– Uczestnicy są skorzy do różnych aktywności, ostatnio skupiają się na pracach manualnych. Seniorzy korzystają z przyrządów do ćwiczeń, a od lutego będą mieli okazję ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora – opowiada Anna Koj pracownik socjalny i animator w klubie „Senior +”.

Formuła działania klubu pozostawia seniorom dużą swobodę. Placówka jest otwierana o godzinie 9, a uczestnicy rozpoczynają dzień od wspólnej kawy i rozmów. Od kilku dni odwiedzający klub mają możliwość zamówienia obiadu.

– Właściwie to wszyscy się znamy, większość odwiedzających klub należy do koła emerytów i rencistów. Każdy robi, to, co mu się podoba. Bardzo cieszymy się, że takie miejsce powstało. Są wśród nas osoby samotne, które mogą znaleźć tu towarzystwo i ciekawie spędzić czas – relacjonują panie Marianna Kocybik i Krystyna Czerner.

Uruchomienie klubu „Senior+” kosztowało 190 tysięcy złotych. Aż 150 tysięcy pochodziło ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O utworzenie placówki wnioskowało Stowarzyszenie Rozwoju Reńskiej Wsi, które zwróciło się w tej sprawie do ówczesnego wójta Mariana Wojciechowskiego. Gmina dołożyła brakujące środki, a lokalu pod działalność nieodpłatnie użyczyła parafia pw. św. Urbana.

– Jest to miejsce, które wszechstronnie zaspokaja różne potrzeby seniorów. Roczne utrzymanie klubu to koszt 60 tysięcy złotych, z czego 24 tysiące złotych to środki ministerialne, a pozostała część pochodzi z budżetu gminy – opowiada wójt Tomasz Kandziora i dodaje: – Jeżeli zainteresowanie ofertą klubu będzie rosło, to jesteśmy skłonni poszerzeniu jego działalności i otwarciu go przez pięć dni w tygodniu.

W skład klubu wchodzi sala spotkań wyposażona w projektor z ekranem, kino domowe, urządzenia do ćwiczeń, meble i gry dla seniorów, zaplecze kuchenne i dwie toalety. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uroczystego przecięcia wstęgi w pierwszym na terenie gminy klubie „Senior+” dokonali wójt Tomasz Kandziora i były wójt Marian Wojciechowski oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Kazmierz-Piwowarczyk.

Skomentuj