Senatorowie składają wniosek do sądu w sprawie kozielskiego portu. Chcą udostępnienia tajnych dokumentów

14

Beniamin Godyla razem z grupą senatorów Stanisławem Lamczykiem, Zygmuntem Frankiewiczem oraz Joanną Sekułą złożyli do przewodniczej XX Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek w sprawie udostępnienia dokumentów (niejawnej opinii ABW ) objętych klauzulą tajności, które według opinii Najwyższej Izby Kontroli mogły stać się przyczyną wstrzymania budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu.

– Z informacji zawartych w opublikowanych na stronie internetowej NIK Wystąpieniach pokontrolnych wydanych w trakcie kontroli: „Prawidłowość działań podejmowanych przez podmioty publiczne w związku z reaktywacją przez Kędzierzyn-Koźle Terminale S.A. portu żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Nr ewidencyjny: S/20/002/LOP”, wynika, że kluczową przyczyną do podjęcia przez PKP S.A. oraz PKP PLK S.A. decyzji o zaniechaniu współpracy ze Spółką są przesłanki wynikające z niejawnej opinii ABW, która nie została przedstawiona Spółce w toku negocjacji (…) W związku z powyższym mając na uwadze znaczenie ww. informacji posiadających status informacji niejawnych, zwracamy się z wnioskiem o udostępnienie nam wymienionych wyżej dokumentów w celu dokonania oceny sytuacji w zakresie zagrożeń (potencjalnych i rzeczywistych) bezpieczeństwa państwa i interesu publicznoprawnego. Działając przeto w interesie publicznoprawnym i bezpieczeństwa narodowego Państwa Polskiego jako Senatorowie RP, a także mając na względzie znaczenie jakie rozwój Odrzańskiej Drogi Wodnej ma dla rozwoju polskiego transportu, wnosimy o udostępnienie dokumentów niezbędnych do realizacji obowiązków wynikających z pełnionej przez nas funkcji publicznej” – czytamy we wniosku senatorów.

Sprawą odblokowania budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu od początku kadencji zajmuje się bardzo aktywnie senator Godyla, który złożył w tej sprawie dwa oświadczenie senackie skierowane 13 marca 2020 r. do Ministra Infrastruktury/Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz 2 lipca 2020 roku do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Oprócz oświadczeń, skierowaliśmy wraz z grupą senatorów list do Jarosława Kaczyńskiego, a w czerwcu tego roku na mój wniosek do Kędzierzyna-Koźla przyjechała grupa senatorów wraz z Marszałkiem Senatu RP Tomaszem Grodzkim, aby zapoznać się ze sprawą tak ważnej dla miasta i całego regionu inwestycji. Mam nadzieję, że podjęte działania przyniosą w końcu zamierzony skutek i inwestor będzie mógł wznowić swoją działalność – mówi senator Beniamin Godyla.

 

14 KOMENTARZE

 1. Co zrobił poseł PiS Janusz Kowalski po głośnych konferencjach w sprawie zanieczyszczenia powietrza benzenem w Kędzierzynie – Koźlu?

  Kurtyna w dół.

 2. Senatory, któż to ostatecznie jest właścicielem spółki KKTerminale S.A.? Kimże są ci inwestorzy prywatni z kraju, Europy Zachodniej i USA? Dlaczegóż to spółka umościła się w Warszawie a nie w K-K?

 3. Jestem ciekawy kto na szkode K-K blokuje nasz port. W O obecnym czasie wiele firm robi kokosy na transporcie kontynerowym ktory o 600% podrozal. Teraz fracht morski Szanghaj-Rotterdam kosztuje ponad 12tys.$ i trwa 50 ca.dni. Transport rzeczny jest najtanszy i ekologiczny w Niemczech to jest 17% u nas nawet 1% nieprzekracza. Jest firma notowana na GWP najwiekszy operator portowy w kraju ktora odpowiada 80% za fracht rzeczny kontynerow w Hamburgu. Dlaczego nie u nas, dla uczni zeglugi praktyka i dobra praca dla miasta podatki.

  • Okieey @norab okey. W zasadzie i prawie masz100% racji. W zasadzie i prawie.😕

   TYLE tylko, że jakoś ten port w Koźlu nie sprzedano jakby PO to, by był przystosowany do przewozu kontenerów, materiałów budowlanych, wungla, materiałów sypkich czy podobnego badziewia.🙄

   Sprzedano go i przystosowano dla celów wyższych, specjalnych itd, itp. A jakby inwestor też jest jakiś tajny i zaszyfrowany. Chociaż wróble ćwierkają, że WCALE nie chodzi tu o Wielkiego Brata ze Wschodu. Czy coś takiego 😎

  • latem czytalem gdzies o firmie ktora szukala 100 kierowcow na TIR ktorzy beda wozic kontenery z kraju do granicy chinsko-kazachskiej i z powrotem. Jada w dwojke non stop dwa tyg. i dwa tyg. w domu, taki system pracy. Firma gwarantuje 11-12 tys.zl. brutto dla robotnika ktory ma uprawnienia na TIR i nie jest inzynierem to chyba kokosy. Wszyscy robia interesy tylko nie nasz port i K-K. Kiedys nasz port walczyl z tym w Duisburg kto jest nr. 1 w Europie, teraz tylko wiatr tam hula.

 4. Szkoda tylko że jest to jedne pismo na pół roku na które nie ma odpowiedzi. To jest najgorsze w tym wszystkim, władza ma w poważaniu nawet senatorów a co tu mówić o szaraczkach.

Skomentuj