Grzegorz Peczkis odpowiada Sabinie Nowosielskiej. Chodzi o port i nie tylko

31

Jest odpowiedź senatora Grzegorza Peczkisa na list otwarty, który pod koniec czerwca wystosowała do niego prezydent Kędzierzyna-Koźla (przeczytaj). Oba pisma odnoszą się głównie do sprawy sprzedaży kozielskiego portu. Poniżej w całości publikujemy list otwarty Grzegorza Peczkisa:

09.07.2018, Kędzierzyn-Koźle

Grzegorz Peczkis

Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Sabina Nowosielska

Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla

Bardzo mnie ucieszył Pani list. Jest to pierwsza od wielu miesięcy korespondencja z Pani strony, w której treść nie jest ukrywana bądź utajniana. Szkoda, że zamiast słuchać radia i moich wywiadów, nie słucha Pani obywateli Kędzierzyna-Koźla, którzy zmuszeni Pani ignorancją wobec nich, zgłosili się do mnie z prośbą o wyjaśnienie sytuacji dokonania sprzedaży Portu w zeszłym roku. Na wniosek mieszkańców naszego miasta próbuję bezskutecznie, od prawie roku, systematycznie prowadząc z Panią korespondencję uzyskać kopie umów, które zawarła Pani w imieniu Gminy Kędzierzyn-Koźle sprzedając jej własność za pośrednictwem spółki Gminnej KKPP inwestorowi. Dokonała Pani sprzedaży majątku publicznego na innych warunkach, niż przedstawiała to Pani Radnym Miejskim zabiegając o ich zgodę na zbycie terenu Portu. Zrealizowała Pani swój plan sprzedaży Portu w głębokiej tajemnicy, informując mieszkańców Kędzierzyna-Koźla o samym fakcie zbycia już po dokonaniu sprzedaży.

Utrudniając ujawnienie oraz utajniając dokumentację sprzedaży własności publicznej, zaprzecza Pani transparentnemu sprawowaniu władzy, które jak wiemy jest zdobyczą demokracji i z której Polacy nie zrezygnują nawet dla Pani. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nie chcą być oszukiwani ani co do celu inwestycji, ani co do jej skali oddziaływania na środowisko naturalne i jego zanieczyszczenie, ani też co do ewentualnych korzyści finansowych jakie osiągnie Gmina po zbyciu terenu. Pełnienie zaszczytnej funkcji Prezydenta naszego miasta jest związane z przekazaniem Pani wielkiego zaufania mieszkańców, którzy oczekują i wymagają od Pani mądrości, gospodarności i współpracy ze wszystkimi, którzy pragną rozwoju Kędzierzyna-Koźla.  Przypuszczam, że gdyby była Pani szczera z obywatelami naszego miasta od początku swoich działań w sprawie zbycia terenu Portu, nie musiałbym się zajmować tym tematem w ich imieniu. Poświęcony przedmiotowej sprawie czas mógłbym przeznaczyć np. na pozyskanie dla miasta inwestorów na Pole Południowe, przypilnowanie budowy obiecywanego przez Panią Hospicjum na niestabilnym jak się okazuje gruncie, wykonywania remontu dróg według ogólnopolskich standardów, bez dziur i różnego rodzaju uszkodzeń już we wstępnej fazie użytkowania.

W pierwszej kolejności (05.10.2017r.) odmówiła Pani przekazani kopii umów Senatorowi RP, ponieważ uznała Pani, że nie mam do tego prawa. Później (08.11.2017r.) uzależniła Pani okazanie umów w postepowaniu o udzielenie informacji publicznej od decyzji inwestora. Po długich i mozolnych staraniach z mojej strony podjęła Pani decyzję o przekazaniu mi umów ocenzurowanych (22.12.2017r.), zasłaniając się interesem inwestora, który nabył teren Portu. Próbkę tego tekstu załączam, żeby była jasność, że po wykreśleniu części treści jest to bełkot. Na Pani działanie (04.01.2018r.) odwołałem się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przeszło dwa miesiące temu uchyliło Pani decyzję o utajnieniu tekstu umów. Od tego momentu miała Pani miesiąc na odpowiedź. Przesłała mi Pani (14.05.2018r.) informację, że konsultuje odpowiedź z inwestorem. Po kolejnym miesiącu napisała Pani list otwarty, który po kilku dniach od opublikowania w prasie otrzymałem pocztą. W dniu 29.06.2018 przesyła mi Pani kolejny list, już nie upubliczniony, w którym informuje mnie, że decyzji o okazaniu mi dokumentów jeszcze nie Pani nie podejmie, bo czeka na opinię nowych właścicieli Portu w tym temacie a konkretnie Pana Zbigniewa Ż.

Pieniądze, które Gmina miała uzyskać po umorzeniu udziałów spółki KKPP nie wpłynęły na jej konto, ponieważ tą operację finansowo niejednoznaczną oprotestował do Sądu Rejestrowego inny udziałowiec spółki KKPP. Obecnie Gmina ma bardzo konkretne zobowiązania, które realizuje ale nie ma pieniędzy za teren, który został w jej imieniu sprzedany. O tym też należy mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla uczciwie powiedzieć.

Trudno jest wierzyć wobec tego, że jest Pani gotowa do konstruktywnej rozmowy i udzielania informacji.

Jestem człowiekiem wielkiej wiary w ludzi, szczerze przekonanym, że nadszedł już ten czas, kiedy zechce Pani przesłać mi kopie umów, o które w imieniu mieszkańców grzecznie i uprzejmie po raz kolejny Panią proszę. Mamy prawo wiedzieć jak sprawuje Pani władzę w imieniu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Oryginał listu wraz z załącznikiem (ocenzurowany dokument)

31 KOMENTARZE

 1. Brawo Panie Senatorze ! Jak widać pani Nowosielska olewa nie tylko mieszkańców, ale również Pana i robi co jej się podoba dając przykład wyjątkowej arogancji wadzy ( to nie pomyłka).
  Że na handlu można zawsze bardzo dobrze zarobić wiedzą od wieków żydzi, którzy zawsze byli dobrymi geszefciarzami, Podobnie postąpił też Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, ( spółka bez dna), która za pośrednictwo w sprzedaży kozielskiego pory policzyła sobie ponad 4 mln. złotych tj. 35 procent. Ładne przybicie i niezły biznes. Co?
  Tylko czekać, a pani prezes KKPP wystąpi po raz kolejny do magistratu o następne miliony dotacji na działalność. Idę o zakład, że i tym razem rajcy miejscy zapomogę taką przyznają, chociaż jednym przeciwnikiem będzie tylko Richard Masalski.
  Z pozdrowieniami Jorguś Kozielski

  • to się nazywa język miłości, zostałeś chyba olśniony i natchniony przez Najjaśniejsze Słońce na Północ od Karpat

 2. No i co pani prezydent Nowosielska otrzymała pani od senatora dobrą odpowiedź.
  Pan senator Peczkis ma argumenty nie do odrzucenia, a pani co? Tylko aroganckie ble, ble i nic więcej.
  Przychodzi pora na zmianę. Radzę czym prędzej szukać sobie innego zajęcia np. w księgowości albo w jakieś innej firmie.
  Pewno po wyborach samorządowych na stołek prezydenta pani nie wróci.
  Nie pomogą żadne wybiegi i zabiegi. Mieszkańcy będą wiedzieli kogo wybrać.
  Brawo panie senatorze Peczkis tak trzymać, a będzie dobrze, dobra zmiana w naszym mieście niedługo nastąpi.
  Nieudolni i aroganci muszą odejść, gdzie indziej jest ich miejsce.
  Przychodzi pora na działanie Prawo i Sprawiedliwość.
  Zawiodłam się na pani prezydent Nowosielskiej, a miałam tyle zaufania i nadziei.
  Pan senator Peczkis ma rację.

 3. Że na handlu można zawsze bardzo dobrze zarobić wiedzą od wieków żydzi, którzy zawsze byli dobrymi geszefciarzami, Podobnie postąpił też Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, (będący spółką bez dna), który za pośrednictwo w sprzedaży kozielskiego portu policzył sobie ponad 4 mln. złotych tj 35 procent prowizji . Niezły interes. Co?
  Tylko czekać, a pani prezes KKPP wystąpi po raz kolejny do miasta o kolejne miliony dotacji na działalność. Idę o zakład, że i tym razem rajcy miejscy dotację taką przyznają, chociaż jednym przeciwnym będzie tylko Richard Masalski.
  Z pozdrowieniami Jorguś Kozielski

  • Pani prezydent Nowosielska jak podają nasze media montuje swój komitecik wyborczy. eli z poparciem peło, eli nie z poparciem tegoż peło.
   Wcześniej sprzedaż kozielskiego portu została zgrabnie przeprowadzona z poparciem eli i eli nie z poparciem peło. Ciekawe co?, oj ciekawe rzeczy się u nas dzieją?
   Jak w wyborach jesiennych te operacyjki ocenią kartkami wyborczymi mieszkańcy miasta i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego to możemy się spodziewać. Wychodzi na to, że negatywnie.

 4. Wogole KTO w dzisiejszych czasach sprzedaje tak lukratywny teren jakim niewątpliwie jest Port za jedyne 10mln zl!Przecież w dzisiejszych czasach takie tereny kosztuje setki mln zł…ale w mieście możliwości wszystko jest mozliwe?my mamy 10mln a inwestor się śmieje ze wydał parę groszy na pory haha

  • trzeba było kupić ten teren i zainwestować kilka razy więcej, co za „miszcz” ekonomii… panie daj mi cierpliwość czytać te wszystkie debilizmy

 5. Faceta w listach może przebije tylko Kochanowski. Na literaturze się zna, na ekonomii doskonale, modnie się ubiera, ma fajnych znajomych. No żesz czemu nie wiedziałam prędzej.

 6. Crystianie ! Twoje pytanie „KTO w dzisiejszych czasach sprzedaje tak lukratywny teren jakim niewątpliwie jest Port za jedyne 10 mln zl! Przecież w dzisiejszych czasach taki tereny kosztuje setki mln zł…ale….” było by zasadne i logiczne, w normalnym Kraju, w którym polityka gospodarcza i różne duże przedsięwzięcia gospodarcze nie są prowadzone tylko od jednych wyborów do drugich. Zapewne nie wiesz, że poprzedni władcy naszego miasta szukali „jelenia”, który przejmie tereny portowe za przysłowiową złotówkę i sensownie zagospodaruje 35 hektarowy teren. Niestety takiego nie udało się znaleźć. Bo komu potrzebny jest port nad rzeką, która jest żeglowna zaledwie kilka miesięcy w roku, bo np. taka inwestycja jak stopień wodny w Malczycach prowadzona blisko 30 lat. A sama Odra nie jest pogłębiana od pół wieku. W ciągu ćwierćwiecza teren portowy i obiekty znajdujące się na nim zostały kompletnie zdewastowane, a wszystko to co się nadawało na złom zostało rozkradzione. Dobrze, że nareszcie znalazł się inwestor, który za bardzo niewielkie pieniądza kupił tereny portowe i chce je wykorzystać na bazę przeładunkową oraz na magazyny i mieszalnię paliw płynnych. Przy okazji trochę mieszkańców miasta znajdzie tam pracę i być może odżyje niegdyś piękne, a obecnie bardzo zaniedbane osiedle.

 7. Już niedługo wybory. Pokażmy że nie będziemy tolerować arogancji i bezczelność Pani Prezydent Nowosielskiej. Przypomnijmy jej że ona jest dla nas mieszkańców, a nie my dla niej.

 8. Panie senatorze proszę dokończyć ten temat do końca, nie może być tak że podatnicy, mieszkańcy miasta są okłamywani wodzeni za nos, trzeba rozliczyć każdą złotówkę z tej inwestycji i nie tylko. Mam nadzieję że wybory samorządowe pokażą, że na takich ludzi jak obecna prezydent miasta nie warto głosować.

 9. Panie Senatorze proszę koniecznie zaskarżyć decyzję prokuratury o umorzeniu dochodzenia i pójść z tym bez pośrednio do Ziobry, bo w przeciwny wypadku będzie to Pańska kompromitacja.

 10. Decyzja jest zaskarżona i sprawa znajdzie się tam gdzie trzeba. Jak widać reforma w sądach, prokuraturze i adwokaturze jest potrzebna.
  To nie jest kompromitacja Senatora, a k-k prokuratury.

 11. Senat powinien byc rozwiazany jak najszybciej!! 100 osob dla budzetu panstwa to duze obciazenie finansowe. Wojewoda ,starosta, burmistrz, wojt, wrescie soltys.A port Kozle powinien powstac, jesli jest jakis przekret !? Winnych nalezy UKARAC!!

 12. Powtarzam post poniewaz sie nie wydrukowalo! Senat jest instytucja ktora jest niepotrzebna. 100 osob obciaza finansowo budzet panstwa.Wojewoda,Starosta,burmistrz,Wojt,oraz Soltys to juz wystarczajaca drabina biurokracji. Port powinien powstac, a jesli jest cos niezgodnego z litera prawa- Winnych nalezy KARAC!!

 13. Dzisiaj o K-K było w TVN, straszny wstyd na całą Polskę, Pani Prezydent na siłę zmienia Miasto według swojej wizji za publiczne pieniądze. Przed wyborami na pewno będzie się chwalić sukcesami.

  • Jeszcze tylko nieco ponad 3 miesiące i pogonimy towarzystwo wzajemnej adoracji „rządzące” K-K na cztery wiatry! I to raz na zawsze!

   • Czyli wymieni stryjek siekierkę na kijek.
    Czym się różnią towarzystwa wzajemnej adoracji?
    Nazwą partii,która im patronuje.

  • Hej panie poo. O czym pan myśli . To co pokazał TVN , czy o tego co mówił . Bo ten co mówił to bezmyślnie krytykował. I co by urząd miasta nie zrobił to będzie zawsze źle. No cóż „dupa zawsze z tyłu” A tem co się żalił to kunktował tym co pragną władzy..

 14. Wszystko przeczytałem od początku do końca . I ci wielcy „znawcy problematyki” , te kresowianki Jorgusie , kolejarze i ci wszyscy mieszkańcy K-K . To wszystko zmierza do tego . Aby nie było lepiej ,tylko po to aby dowalić . No pomyślcie . Czy na tym polega dobroć. Jest takie przysłowie tam gdzie trzech Niemców to jedno zdanie , tam gdzie trzech polaków to cztery zdania.

 15. Psy szczekają a karawana idzie dalej -takie jet powiedzenie. Czy u nas jeden człowiek potrafi zatrzymać rozwój miasta. Ratujmy się kartką wyborczą

Skomentuj