Senator Grzegorz Peczkis ma za sobą pierwszy rok pracy w parlamencie. Oto najważniejsze tematy

1

Jak na parlamentarnego debiutanta senator PiS z Kędzierzyna-Koźla ma za sobą bardzo intensywne pierwsze dwanaście miesięcy sprawowania mandatu. Grzegorz Peczkis zaangażował się w kilka procesów legislacyjnych. Monitoruje też duże, realizowane ze środków Skarbu Państwa, inwestycje infrastrukturalne związane z regionem i Kędzierzynem-Koźlem.

W piątek senator spotkał się z dziennikarzami na konferencji podsumowującej pierwszy rok jego pracy w parlamencie.

– Najbardziej jestem zadowolony z odzyskania inwestycji, która została już wykreślona z Krajowego Programu Kolejowego. Mam na myśli modernizację drogi kolejowej E30 na trasie Opole -Kędzierzyn-Koźle – mówi senator Grzegorz Peczkis, który zasiada w senackiej komisji infrastruktury. – Właśnie po to zabiegałem o miejsce w niej, aby móc pilnować zadań w naszym regionie i posiadać informacje o stanie ich realizacji. Dzięki temu mogłem na bieżąco reagować. Ostatecznie projekt wrócił do Krajowego Programu Kolejowego i ma gwarancję rządową – zapewnia senator.

Ciągle otwarta jest sprawa obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla – co prawda inwestycja trafiła do Programu Budowy Dróg Krajowych, jednak na jej realizację do tej pory nie zagwarantowano pieniędzy.

Senator aktywnie angażował się w tworzenie nowych regulacji prawnych – to między innymi ustawa odległościowa odnosząca się do lokalizacji farm wiatrowych oddalająca je od siedzib ludzkich. Impulsem w tym przypadku był protest mieszkańców gminy Praszka. Senator z Kędzierzyna-Koźla był także autorem poprawek do ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Głośno o Grzegorzu Peczkisie zrobiło się przy okazji ogłoszenia planowanych zmian w akcyzie od samochodów sprowadzanych z zagranicy, których jest inicjatorem. Jeśli zostaną wprowadzone, podatek nie będzie już naliczany od wartości deklarowanej, a według stawek stałych uzależnionych m.in. od wieku auta. Projekt będzie procedowany przez Sejm.

Sporo zaangażowania Grzegorz Peczkis poświęcił Polakom żyjącym za naszą wschodnią granicą – był jednym z inicjatorów uchwały Senatu „w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945”.

Senator działał także w sprawie wysokich stężeń benzenu w Kędzierzynie-Koźlu, występując m.in. do Ministra Środowiska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje w biurze senatora, które mieści się przy alei Jana Pawła II 36 – najczęściej dotyczą one niemożności szybkiego otrzymania mieszkania z komunalnego zasobu gminy, na co akurat senator ma niewielki wpływ.

1 KOMENTARZ

Skomentuj