Senator Godyla wnioskuje o kontrole terenowe z udziałem strony społecznej oraz nowe stacje do pomiaru benzenu

16
Senator Beniamin Godyla.

Senator Beniamin Godyla na osiemnastym posiedzeniu Senatu złożył do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oświadczenie senackie, w sprawie występujących na terenie Kędzierzyna-Koźla pików benzenu. To już trzecie interwencja senatora Godyli w tej sprawie, który tym razem apeluje do ministra, aby rozmieścić na terenie całego powiatu oraz okolicznych zakładów co najmniej 15 stacji monitorujących benzen oraz poziom innych szkodliwych substancji, tj. toluenu i ksylenu oraz aby w kontrolach terenowych mogli brać udział przedstawiciele strony społecznej oraz radni miasta Kędzierzyna-Koźla.

W odpowiedzi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na poprzednie oświadczenie senatora o którym pisaliśmy tutaj, znalazły się informacje na temat wyników ze stacji pomiarowej umieszczonej na ul. Broniewskiego, która przykładowo w dniu 1 sierpnia odnotowała stężenie benzenu w powietrzu na poziomie aż 296 µg/m3, podczas gdy stacja pomiarowa zlokalizowana na osiedlu Piastów wskazywała 153,4 µg/m3.

Wcześniej senator wnioskował, aby pomiary odbywały się za pomocą aparatury umieszczonej na dronach. W związku z tym, że apel pozostał bez odpowiedzi ze strony ministerstwa, senator proponuje, aby wokół miasta i zakładów rozmieścić więcej stacji badawczych:

„Od początku kadencji do mojego biura senatorskiego w Kędzierzynie-Koźlu zgłaszają się mieszkańcy, którzy proszą o wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemu pików benzenu. Prowadzone były badania, WIOŚ prowadzi regularne kontrole, powołany został zespół do którego zostali zaproszeni parlamentarzyści, jednak problem pików od wielu lat nadal nie został rozwiązany. Zaproponowałem też aby w przyszłości w kontrolach mogli uczestniczyć radni miasta Kędzierzyna-Koźla oraz przedstawiciele strony społecznej. Takie rozwiązanie powinno rozwiać wątpliwości co do właściwego działania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Uważam, że koniecznością jest zrobienie pomiarów na terenie całego powiatu ze szczególnym uwzględnieniem terenu zakładów. Powinno to pomóc WIOŚ w ustaleniu źródła pochodzenia pików benzenu, ale również da nam informację o rzeczywistej skali tego zjawiska” – czytamy w oświadczeniu senatora.

16 KOMENTARZE

 1. Brawo. Nareszcie zobaczyłam światełko w tunelu. Polityk musi być niezależny finansowo i wtedy widać, że jego działania nie są pozorne. Stacje trzeba postawić na osiedlu Azoty, Blachownia, w Starym Koźlu, w Sławięcicach, w Raszowej, w Kłodnicy i w Koźlu. Najpilniejsze to Sławięcice, Blachownia i Raszowa. Powinny mierzyć stężenie benzenu ale też kierunek wiatru.

  • Alina podniecasz się…. Ciebie widać można zrobić w ciu… jak dziecko za lizaka. Znowu czcze obiecanki polityczne. Poczekasz sobie na to ….. Poza tym nie tylko benzen ,który znajduje się w powietrzu jest substancją zagrażającą zdrowiu i życiu ludzi i daj sobie to w końcu powiedzieć. Żyjemy w tzw. trójkącie bermudzkim czyli Azoty, Blachownia, Zdzieszowice. A drugą rzeczą to nawet jak będą te stacje to co dalej ? Bo na pewno nie ukarzą winny a przede wszystkim Azoty.

  • Dokładnie, politykami powinni być ludzie którzy coś osiągnęli. Doświadczenie życiowe oraz zawodowe przekuwają w skuteczną służbę państwową. Niestety obecnie dla większości ludzi polityka to kariera, oraz trampolina do dobrze płatnych państwowych posad.

  • Kolo czytaj ze zrozumieniem następnym razem. To już jego 3 interwencja. Może dla porównania sprawdźmy co zrobił w sprawie benzenu oraz inwestycji w porcie Janusz Kowalski?

    • Jak na razie żadna, chociaż to nie powinno dziwić skoro mamy rząd PIS, a on jest z PO. W dalszym ciągu nie uzyskałem odpowiedzi co z Januszem Kowalskim z PIS który by chyba trochę więcej wskórał w tej sprawie. No ale widocznie dorwał się do koryta i ma już gdzieś Kędzierzyn-Koźle.

 2. Wystarczy że porówna stężenie Benzenu w Zdzieszowicach i za godzinę w Kedzierzynie i nie potrzeba tylu stacji do pomiarów 😂

 3. Zakład Badania Żywności i Przedmiotów Użytku Narodowego Instytutu Zdrowia
  Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie
  Kierownik: doc. dr hab. K. Karłowski
  Benzen występuje powszechnie w środowisku – w powietrzu, wodzie i glebie.
  Głównym jego źródłem są procesy przemysłowe: spalanie węgla i oleju, przetwórstwo ropy naftowej, przemysł chemiczny. Większość ludzi jest narażona na kontakt
  z benzenem pochodzącym ze spalin samochodowych, dymu papierosowego, oparów produktów chemicznych zawierających benzen takich, jak: kleje, farby, pasty
  do podłóg i mebli, detergenty.
  W napojach konserwowanych benzoesanem i zawierających w składzie kwas
  askorbinowy (witaminę C) lub sok owocowy będący naturalnym źródłem kwasu
  askorbinowego obecny był benzen.
  W 11 próbkach (18,3%) poziom benzenu przekraczał 1 μg/dm3
  Smacznego ????????????

 4. Czyli ciąg dalszy przedstawienia pt. „Rozwiązujemy problem benzenu”. Zanim rozpatrzy się (jeśli w ogóle) oświadczenie (nie interpelację lub wniosek, tylko oświadczenie – to też kuriozum !) minie kilka – kilkanaście miesięcy. Potem rok-dwa ewentualne pomiary a potem co ? No jasne, Wygrałeś/łaś żelazko – potem zostanie powołana komisja. Po kilku latach lud może zapomni, zajmie się czymś innym, albo komisja ustali nowe pomiary. I w kółeczko.

  Przecież władze i RDOŚ od dawna wiedzą, które zakłady wydalają trujące gazy i jaki jest ich skład.
  Zakłady pracują codziennie od lat i zawsze stoją w tym samym miejscu. No chyba, że w nocy do Kędzierzyna przylatują Marsjanie lub Wenusjanie albo jeszcze inni (Ruskie ? Niemcy ?). Wtedy trzeba badać na mus.

  Pozdrowienia dla królowej suszenia zębów i biegów ulicznych od mieszkańców !

Skomentuj