Senator Godyla wnioskuje do ministra kultury i premiera o utworzenie Narodowego Muzeum Kresów Wschodnich.

34

Od wielu lat środowiska Kresowiaków starają się o to aby utworzyć ogólnopolskie muzeum, w którym mogliby pielęgnować tradycję i kresowe dziedzictwo. Zabiega m.in. o to Witold Listowski oraz Stowarzyszenie Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, które zwróciło się z prośbą do senatora Beniamina Godyli o wsparcie tej inicjatywy.

Senator Godyla na XIV posiedzeniu senatu złożył stosowne oświadczenie, w którym apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Kultury Piotra Glińskiego o utworzenie Narodowego Muzeum Kresów Wschodnich.

– Dramatyczne wydarzenia drugiej wojny światowej stały się przyczyną tragedii wielu Kresowian. Zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron i przesiedlenia się na ziemie polskie w nowych granicach. Kresowianie wciąż żyją wspomnieniami i nie ustają w wysiłkach aby wiedza o Kresach Wschodnich przechodziła z pokolenia na pokolenie. Aby tradycję i pamięć mogły pielęgnować ich dzieci i wnuki, konieczne jest stworzenie miejsca pamięci, którym powinno stać się Narodowe Muzeum Kresów Wschodnich – wyjaśnia senator Godyla.

34 KOMENTARZE

 1. Fajna inicjatywa, Polacy, którzy mieszkali na wschodzie i ubogacili Polskę powinni mieć takie swoje miejsce, to będzie takie muzeum biedy, Stalin ich nie rozpieszczał…

 2. Pan Listowski chce mieć placówkę którą stworzy pod swoje dyktando czyli nienawiści względem Ukraińców i rozdrapywaniu w nieskończoność Wołynia.

  • Co może mamy zapomnieć jak Ukraińcy mordowali Nas ? Może mamy zapomnieć jak Hitler zaatakował z jednej strony Polskę, a z drugiej Ruski ? A może mamy zapomnieć i wybaczyć zachodowi (Roosevelt i Churchill) ,że tuż po zakończeniu II Wojny Światowej oddali Nas Ruskim (Stalinowi) ? Może mamy zapomnieć jak Ruski doili Nas przez ponad 45 lat ? Może robotnicy maja zapomnieć jak solidarność ich wykorzystała i kopnęła ? Może mamy wybaczyć naszym politykom, że najpierw martwili się o Ukraińców (pomarańczowa rewolucja – Kwaśniewski) ,a teraz o Białorusinów ? Zamiast dbać o interes Polski i obywateli. Teraz chyba szukają jeszcze tańszą siłę roboczą… Ukraińcy się wycwanili , to w zamian Białorusinów sprowadzą…. Polacy niech na chleb na zachodzie zarobią… I za to wdzięczność, tak ?

   • Obecne podejście do tych faktów zgodnie z europejską poprawnością polityczną to wyraża POKO i Trzaskowski zgodnie z tym, nie było żadnego mordowania polaków na Wołyniu. Ukraińcy wręcz nas szanowali, kochali i pomagali w czasie II Wojnie Światowej. Tylko Polacy to świnie nie potrafiący tego docenić. Podobnie z Niemcami.

    • Pisząc to: „Tylko Polacy to świnie nie potrafiący tego docenić” masz świadomość złamania prawa. Spodziewaj się wezwania i kłopotów.

     • @S.T. Nie ma złamania prawa. Czytaj całość, szczególnie zdanie w kontekście „Co może mamy zapomnieć jak Ukraińcy mordowali Nas ?” a szczególnie „Obecne podejście do tych faktów zgodnie z europejską poprawnością polityczną to wyraża POKO i Trzaskowski zgodnie z tym, nie było żadnego mordowania polaków na Wołyniu. Ukraińcy wręcz nas szanowali, kochali i pomagali w czasie II Wojnie Światowej” ”
      Zrozumiałeś ???
      Jeśli nie, to biegnij do prokuratury z pismem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
      Lubisz wyciągać pojedyncze wyrażenia z całości, kontekstu faktów i obecnej polityki do czego nawiązuje się. To twój problem.

     • Biegać nie muszę, jest poczta, jest internet. A te tłumaczenia przemyśl dobrze, aby stanowiły wkład w zeznania.
      Za dużo tv oglądasz bo tam każdy teraz o kontekście wyjeżdża.

     • @S.T. To nie są tłumaczenia. Pamiętaj o konsekwencjach prawnych wynikających o bezpodstawne oskarżania i kierowaniu czynności organów ścigania na inną osobę.

     • dołożę tu swoje 3 grosze. Ryszardzie napisałeś co napisałeś i teraz właściwe organy zajmą się sprawdzeniem i wyjaśnieniem tego. W konsekwencji poniesiesz karę, albo umorzą. A na pewno podejmą czynności bo sprawa jest nie błaha.

    • Czemu mieszasz obecną politykę do tej tematyki ? Przede wszystkim z dużą nienawiścią do PO-KO, co widać w tobie zatwardziałego PISowczyka. Powiem krótko :ani PO, które wyprzedało Polski majątek społeczny, ani PIS, który kupuje sobie byt w sejmie oraz trwoni ciężko zarobione pieniądze społeczne, nie są godni by o nich rozprawiać. To w kogo wierzysz czy za jaką opcją polityczną jesteś – to powinno być tylko twą prywatną sprawą i nie powinieneś tym się obnosić.

   • Można mieć już dość wysłuchiwani tych wiecznie rozdrapywanych historii tzw.kresowiaków.
    Po prostu zostali poproszeni o opuszczenie nie swoich, zagarniętych zbrojnie terenów.

    • Nie wypowiadaj się, skoro nie wiesz jak wyglądało to „poproszeni o opuszczenie nie swoich, zagarniętych zbrojnie terenów”.

     • Ponad to wiem jak wyglądało opanowywanie tych trenów i panoszenie się tam jako rasy nadludzi. Nic dziwnego że tamci mieli dosyć.

     • Zapewne „Ponad to wiem jak wyglądało opanowywanie tych trenów i panoszenie się tam jako rasy nadludzi” w wykonaniu propagandy OUN Bandera. Jak czujesz się urażony to zamieszkaj na Ukrainie i nie „męcz się” w Polsce. Nikt ciebie nie trzyma w Polsce na siłę.

 3. Popieram naszego senatora! Sama chętnie przekażę do takiego muzeum dokumenty podróżne dziadków.Wyobrażacie sobie dostać parę godzin na spakowanie rodziny i wyjazd w nieznane?! Nasi dziadkowie,rodzice to przeżyli!

 4. Panie senatorze Godyla !!! Jak przebiega akcja szpital w Koźlu i port Kozielski. Zaczął pan i nie skończył. Jaki efekt tych działań ??? Aha, pan marszałek wygasił mandat radnego pana Olejnika i teraz on wybiera się do sądu.

 5. Pewne wkrótce nowy sklepik z chałami i mrożonym sorbetem będzie. Przecież nie ma na tym świecie nic za darmo.
  A co torami do terminalu? Już załatwione?

  • całe życie dajesz łapówki i jakiś skutek odniosły? całe życie się smarujesz wazeliną i wchodzisz w otwory, masz coś z tego?

 6. Zwykłe pitolenie pod publiczkę. Kiedyś razem z SLD, potem z PiS, teraz z PO. Ktoś wyczuł bluesa na działalności sybirackiej i kresowej i lansuje się tak od lat. Czy to nie są przypadkiem takie pozorne działania dla samych siebie?

 7. Czy w tym Narodowym Muzeum Kresów Wschodnich będzie wystawa poświęcona mordowaniu Polaków przez Ukraińców czyli ludobójstwie. Pewnie nie, zgodnie z europejską poprawnością polityczną wyrażaną przez POKO i Trzaskowskiego zgodnie z nią, nie było żadnego mordowania Polaków na Wołyniu. Ukraińcy wręcz nas szanowali, kochali i pomagali w czasie II Wojnie Światowej. Pominąłem czegoś ???

 8. Tak samo, uniżenie kłaniali się Kolendzie- Labuś, a potem i Peczkisowi. Byle tylko sponsora znaleźć. Nie przekonują mnie te osoby. Może tak wnukami się zająć i pomóc rodzinie?

 9. Senator robi ciastka i zdaje się, że to jest jego główne zajęcie. Natomiast jeśli chodzi o Witka, to Witek cofnijmy się do minionych czasów „słusznej przewodniej siły narodu” i wspomnijmy, co wówczas wtedy robiłeś. Jak wtedy było to starsi pamiętają.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj