Senator Godyla interweniuje u premiera w sprawie kozielskiego portu. Są odpowiedzi z ministerstw

10

Senator Beniamin Godyla na wczorajszym 13. posiedzeniu senatu wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z senackim oświadczeniem w sprawie wstrzymania budowy portu w Kędzierzynie-Koźlu.

Senator domaga się odpowiedzi na pytanie, dlaczego PKP S.A., nad którą nadzór sprawuje minister Jacek Sasin, nie wyraża zgody ani na sprzedaż, ani na dzierżawę 500 metrów linii kolejowej niezbędnej do zapewnienia właściwej komunikacji kolejowej z portem. W złożonym oświadczeniu Beniamin Godyla prosi także o wsparcie ze strony rządowej negocjacji między spółką KK Terminale realizującą tę inwestycję, a PKP S.A. będącą właścicielem linii kolejowej.

Senator Godyla już w marcu interweniował w sprawie kozielskiego portu w Ministerstwie Infrastruktury oraz w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z otrzymanych odpowiedzi, które publikujemy pod poniższym tekstem, wynika, że PKP S.A. nie zgodziło się na udostępnienie torów ze względu na obawy o bezpieczeństwo gospodarcze Państwa oraz przez zmianę strategii zarządzania majątkiem przez spółkę.

Nie może być tak, że inwestycja warta ponad 300 milionów złotych, która jest szansą na rozwój miasta i całego regionu, która mogłaby w obecnych trudnych czasach dać nowe miejsca pracy, jest blokowana przez niezrozumiałe decyzje. Spółka KK Terminale zainwestowała ponad 55 milionów złotych, miasto zbudowało nową drogę do portu za 4 miliony zł, prokuratura uznała, że transakcja sprzedaży portu przebiegła w prawidłowy sposób, a od dwóch lat inwestycja wciąż jest blokowana. Mam nadzieję, że zainteresowanie strony rządowej pozwoli jak najszybciej osiągnąć porozumienie i wznowić prace w porcie – mówi Beniamin Godyla.

Nie jest to pierwsza interwencja parlamentarzysty z Pawłowic na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Ostatnia aktywność senatora związana była z działaniami na rzecz przywrócenia kozielskiego szpitala mieszkańcom, który decyzją wojewody w związku z epidemią koronawirusa został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Beniamin Godyla apelował wówczas wspólnie z samorządowcami z naszego miasta do wojewody, a następnie interweniował w tej sprawie u premiera Mateusza Morawieckiego oraz w Ministerstwie Zdrowia. Przed wybuchem pandemii senator Godyla wystosował także senackie oświadczenie do Ministra Klimatu Michała Kurtyki, w sprawie pomocy mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla i wyjaśnienia pojawiających się na terenie miasta pików benzenu.

– W trakcie kampanii wyborczej, obiecywałem pomoc w rozwiązywaniu kluczowych dla Kędzierzyna-Koźla problemów takich jak kwestia czystego powietrza, czy właśnie wstrzymania budowy portu. Zamierzam wywiązać się ze złożonych deklaracji i będę cały czas pilotować powyższe sprawy, wspomagać działalność władz samorządowych oraz pomagać wszystkim mieszkańcom, którzy mogą kontaktować się z moim biurem senatorskim w Kędzierzynie-Koźlu – podkreśla senator Godyla.

10 KOMENTARZE

 1. Działaj Pan regularnie i stanowczo, bo donosiciel ma dobrą posadkę na państwowym.

  Panie Senatorze, proszę również działać w sprawie poznania efektów wizyty samochodu, który miał badać powietrze pod względem obecności benzenu. Poseł Kowalski, wiceminister z Opola przybył tu w trójcy jedyny przed wyborami. Myślę, że już wyniki badań tej wspanialej maszyny za grube tysiące zostały wydrukowane. To ten sam resort co Sasin.

  • Z pisemek wynika, że PKP, jako niezależny, sic, podmiot od ministerstwa nic nie zrobi bo nie ma w tym interesu, anal izuje…
   Jajakobyły minister Sasin.
   On 70mln ma na karty do głosowania przeznaczone do utylizacji, wydrukowane przez niemiecka firmę (drugie wybory jeszcze niewiadomo, te najbliższe też). Na tory nie ma, a ponoć kraj bogaty, dostatni, w bankomatach dają mi wypłatę w kilkudziesięciu 500 tkach. Drukarnia Gapiński & Blądis GmbH wytwarza bilety wagonami, więc gdzie ta kasa? Mieliście nie kraść, no Panie Jarku i Beato!? Miało na wszystko starczyć..
   Wg mnie, forumowego głupka, kluczowe jest sformułowanie, prywatny inwestor, w dobie nacjonalizowania Sreber Narodowych, ten cierń, ta drzazga boli „rzondzoncyh” jak klin wbijany na Łubiance pod paznokieć.

   • Czyżby minister od drukowania papieru bał się konkurencji w przewozach na szlaku północ południe,jedna barka weźmie ty samo kontenerów co cały skład pociągu,alba zawiść że prywata chce rządzić na Odrze.

 2. Mądry inaczej.Pochwal władze za kalumbarium.Twoja PO dba ,by ZUS miał lżej dzięki benzenowi ,z ktorym Sabinka i lale malowane walczą od lat

  • Raczej wiejski sebix… SEBA to taki stan umysłu, ale dowaliłeś temu lokalnemu intelektualiście. Tyś mnie zaymponował kiler… z Ciebie

 3. proponuję żeby najpierw coś konkretnego zdziałał a potem się chwalił.na tydzień przed wyborami. wcześniej rozkręcał biznes w Kk

 4. W biznesie pracownika docenia się wyłącznie za ” efektywność „, a nie za przemowy bez efektów panie senatorze po Godyla. W przeciwnym przypadku wywala się na pysk. Wyjątek dotyczy zatrudnionych po znajomości.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj