Senator Godyla interweniował w sprawie benzenu. Będą szybsze kontrole z udziałem strony społecznej

22

Senator Godyla już po raz czwarty interweniował w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie pików benzenu. W związku z odpowiedziami na wcześniejsze senackie oświadczenia, zawnioskował o to, aby pomiary pików benzenu odbywały się dużo szybciej niż do tej pory oraz żeby mogła w nich brać udział także strona społeczna.

– W odpowiedzi na moje wcześniejsze interwencje, uzyskałem wiele niepokojących materiałów. Okazało się, że stężenie benzenu w powietrzu w trakcie pików w niektórych częściach Kędzierzyna-Koźla bywa nawet dwukrotnie wyższe niż na stacji pomiarowej umieszczonej na osiedlu Piastów. Postanowiłem szczegółowo przyjrzeć się różnym danym, o które wnioskowałem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dzięki analizie udało się wykazać, że pomiary prowadzone przez WIOŚ w niektórych przypadkach odbywały się już w końcowej fazie lub nawet po zakończeniu występowania piku benzenu! – wyjaśnia senator Godyla.

– W odpowiedzi na ostatnie oświadczenie, znalazła się informacja, że pomiary mogłyby rozpocząć się nawet w ciągu trzech godzin od pojawienia się piku benzenu w powietrzu. Wobec ostatnich przypadków, kiedy to pomiary odbywały się dopiero po 10, a nawet 13 godzinach od rozpoczęcia piku, to mógłby być przełom – dodaje.

Ministerstwo odniosło się też pozytywnie do propozycji senatora Godyli dotyczącej ewentualnego udziału radnych i strony społecznej w pomiarach powietrza podczas pików benzenu.

– Obecnie jesteśmy w trakcie stworzenia roboczej grupy składającej się z samorządowców oraz przedstawicieli strony społecznej, którzy zadeklarowali chęć brania udziału w pomiarach i którzy są gotowi do pracy także w nocy. To pokazuje tylko determinację mieszkańców i mam nadzieję, że wkrótce uda się z pozytywnym wynikiem przeprowadzić stosowne uzgodnienia z WIOŚ w tej sprawie. Mam nadzieję, że uda się zrealizować tę inicjatywę i że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla sami będą mogli przekonać się jak i gdzie prowadzone są pomiary. Liczę również, że służby będą chciały skorzystać z dużej wiedzy i pomysłów społeczników, którym również bardzo zależy na wyjaśnieniu sprawy pików benzenu – zaznacza.

22 KOMENTARZE

 1. Brawo! Nie to co Janusz Kowalski który przed wyborami rzucał chwytliwe hasła, a teraz nawet nie spojrzy na Kędzierzyn-Koźle.

  • A wystarczyło nań spojrzeć by nie dać się nabrać na chwytliwe hasła.
   Atak na marginesie. Czymże, mój Koźlaczku miły z Centrum, JK tak chwycił Cię za serce że teraz taki jesteś sfrustrowany i zawiedziony.

   • Tak więc drogi Feliksie wyobraź sobie że nie głosowałem na JK. Staram się otworzyć oczy wyborcom PIS, którzy czasem głosują tylko na partię, a później zapominają o ich obietnicach wyborczych. Mój wybór, tj. Senator Godyla świetnie się wywiązuje ze swoich i pamięta o Kędzierzynie-Koźlu.

 2. Brawo Senatorze!
  Nareszcie jakieś rzeczywiste działania. A jeszcze trzeba zorganizować sieć stacji pomiarowych dookoła Blachowni.

 3. Coś tam próbuje zrobić. Ale czy nie skończy się tak jak zawsze? Przez kilkadziesiąt lat śmierdziało smołą i nikt ((łącznie z ochroną środowiska z ZChB) tak w nawiasie pozdro dla brodatego pana)) nie wiedział skąd ten zapach. Zamknęli węglopochodne i przestało. Pewnie do dzisiaj zachodzą w głowę gdzie umknął smród albo co im umknęło w tej układance.

 4. Bezen jest wszedzie kiedyś w Blachowni była instalacja gdzie produkowano etylobenzen surowcami były benzen i etylen . Produkt ten wysyłano do Oświęcimia gadzie był surowcem do produkcji polistyrenu. I tak styropian to nic innego jak spieniony polistyren którym na potęgę ociepla się domy, z którego produkuję się opakowania jednorazowe do żywności można by mnożyć dalej. Pytanie czy te produkty z którymi mamy do czynienia na co dzień nie emitują benzenu.I po co ten cały cyrk

 5. Baju, baju, baj senator zajmuje się zawodowo ciastkami, bułkami, tortami i pieczywem, no i organizacją nowych sklepów piekarniczo-cukierniczych. Benzen w K-K to sprawa taka dla urozmaicenia od ciężkiej harówy zawodowej. Już wcześniej się deklarował, że benzenem się zajmie bardzo solidnie i co nic, dalej jest z benzenem na starcie. Jak nie ma namacalnych wyników pracy senatorskie to benzen jest i temat też.

 6. Przestańcie już japy drzeć z tym benzenem. Kupujecie w sklepach owoce, mięsa, wędliny itp. nie wiadomo jakiej jakości. Byle było taniej i w promocji. I to wam bardziej szkodzi niż jakieś mikrogramy benzenu/litr powietrza.

 7. Noooooo KURDE! Skoro NAWET senator zaczyna się dobierać do TEGO benzena, to NA BANK benzyna będzie PO 7 złotków😕 Co już dawno ZAWYROKOWAŁ i obznajił król EUROkołchozu na uchodźstwie😨😉

Skomentuj