Senat nie uchylił immunitetu Grzegorzowi Peczkisowi. Domagał się tego inwestor w porcie

19

Ostatnią uchwałą rozpatrywaną przez Senat IX kadencji była zgoda na pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności sądowej kędzierzyńskiego senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Peczkisa. Chodzi o jego wypowiedzi związane z inwestycją w kozielskim porcie.

Grzegorz Peczkis od samego początku był przeciwnikiem sprzedaży terenów portowych prywatnemu inwestorowi. Zgłaszał też szereg zastrzeżeń dotyczących m.in. pochodzenia kapitału, którym operuje spółka. W końcu drogi senatora i inwestora spotkały się na gruncie sądowym. Jako parlamentarzystę Grzegorza Peczkisa chronił jednak immunitet.

Wniosek spółki wpłynął w lipcu, w sierpniu marszałek senatu skierował go do komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich pod przewodnictwem Sławomira Rybickiego. Po analizie materiałów komisja zaproponowała jego odrzucenie. Jak stwierdził Sławomir Rybicki, „wypowiedzi Peczkisa i jego dociekliwość mieszczą się w granicach działań wchodzących bezpośrednio w zakres sprawowania jego funkcji senatora”.

Na ostatnim posiedzeniu sprawę rozpatrzył Senat. Nikt nie opowiedział się za uchyleniem immunitetu, przeciwko było 83 senatorów, od głosu wstrzymał się jeden. Jak skomentował senator Grzegorz Peczkis, „decyzja jest dla niego budująca”.

19 KOMENTARZE

 1. Spokojnie, Temida nierychliwa, ale sprawiedliwa! Najpóźniej 12 listopada panu Peczkisowi, z mocy prawa, wygaśnie immunitet. Wówczas inwestor już swobodnie będzie mógł pociągnąć byłego senatora do odpowiedzialności.

  • Przychodzi pora aby pani prezydent została przepytana w sprawie portu przez ludzi którzy maja prawo pytac kto kupił port i dlaczego po takiej, a nie innej cenie i kto w końcu jest teraz właścicielem portu.
   Senator , oraz poseł elekt zabiegał o ujawnienie szczegółów umowy zakupu. Ponieważ kasa miasta K-Koźla nie jest kasą prywatną, jest to kasa nasza, samorzadowa, czyli podatnika i tu nie może być żadnych sekretów i tajemnic.
   A co do zaka to mu chyba we łbie głupota cyka. Co do Pana Peczkisa to Senat wyjasnił właścicielom owej spółki, co jest na rzeczy. Mają w tej sprawie do czynienia z nowym posłem, który da sobie dosonale rade z tym tematem.

 2. Już mi się kojarzy taka jedna umowa podpisana z nie wiadomo kim, przez nie wiadomo kogo, o nie wiadomej treści – odcinek autostrady A4 Stalexport. Dziś efektem mamy m.in. najdroższy odcinek autostrady w europie i zakaz remontowania dróg w jej obrębie.

  nauczeni tym przykładem nie dopuszczamy myśli, że nie wiadomo kto, z nie wiadomo czyim kapitałem, będzie robił w porcie nie wiadomo co.

  Polak nie jest mądry nawet po szkodzie – bynajmniej nie każdy.

  p.s. Ja nie twierdze, że inwestor jest zły – ja sugeruję, że nie wiadomo czy przypadkiem nie jest zły.

 3. jaco – do odpowiedzialności konkretnie za co ma pociągać? Za dociekliwość? O KKterminale nie można się było niczego dowiedzieć, przez DWA LATA ich strona internetowa miała adnotację „strona w rozbudowie” i nic więcej! A teraz jest na niej profesjonalny bajer! Postawili 6 baniaków, bo chcieli położyć łapę na tym terenie i to im się udało. POwski samorząd im to umożliwił, nawet w ekspresowym tempie wybudował łącznik do portu z drogą 423.

  • Aha. Czyli wybudowali silosy po to by przejąć teren? To po co wydano miliony by zagospodarować teren? Skoro zależało tylko na przejęciu terenu? Gdyby to był teren w centrum Warszawy to jeszcze uwierzyłbym w teorię spiskową. Ale tu chodzi o teren na peryferiach KK, miasta gdzie deweloperzy NIE walą drzwiami i oknami by budować bloki mieszkalne! No, chyba że odkryto tam ogromne złoża ropy i gazu :P

   Wymyśl inny spisek bo ten się kupy nie trzyma!

 4. lubię tu czytać jęki i stęki czerwonego – a najlepsze są te bezzębne groźby świadczące o niewiedzy, nierozumieniu sytuacji i tekstu pisanego oraz wynikającej z tej bezsilności desperacji …

 5. Senatus colsuntum ; W starozytnym rzymie izba starszych, lub starszyzna. A dzis komu potrzebny jest ten Senat? 100 osob zatwierdza uchwaly sejmowe Cos jak Rada Nadzorcza nad zarzadem – madre to??

  • Izba Refleksji. Z założenia powinien naprawiać to, co zepsuli, bądź przeoczyli posłowie w Sejmie. Niestety, PiS sprowadził Senat do bezwolnej maszynki do przyklepywania Ustaw pod dyktando Matki Partii, najlepiej po północy, by Adrian DługoPiS mógł o 5 rano podpisać ten bubel prawny (np. 9 nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, słownie: DZIEWIĘć).

Skomentuj