Ścieki z kozielskiego szpitala zakaźnego będą zagrożeniem dla miasta? To pismo rodzi obawy

26
Ilustracja.

Światło dzienne ujrzało pismo prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie-Koźlu do dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Wynika z niego, że na chwilę obecną ścieki z kozielskiego szpitala w żaden sposób nie uzdatnione trafiają do systemu kanalizacyjnego, który nie jest hermetyczny.

Przypomnijmy, decyzją wojewody opolskiego szpital w Koźlu został wyznaczony do roli regionalnego ośrodka zakaźnego wyprofilowanego pod kątem koronawirusa. To oznacza, że będą do niego trafiać zarażeni pacjenci z całego województwa. Dla pozostałych placówka będzie niedostępna. Mieszkańcy wymagający hospitalizacji, jeśli nie ma u nich podejrzenia zarażania, muszą szukać pomocy w innych miastach.

Decyzja budzi ogromne kontrowersje ze względu na to, że to jedyny szpital w Kędzierzynie-Koźlu, drugim co do wielkości mieście na Opolszczyźnie. Tymczasem w Opolu jest ich kilka. Liczne obawy wzmaga także pismo prezesa MWiK, z którego wynika, że kozielski obiekt może nie być właściwie przygotowany w zakresie odprowadzania ścieków.

„(…) Ścieki komunalne przedmiotowego szpitala trafiają wprost do urządzeń kanalizacyjnych bez jakiegokolwiek procesu dezynfekcji. Następnie ścieki przepływają urządzeniami grawitacyjnymi niezapewniającymi szczelności gazowej przez całe Koźle wzdłuż ulic Roosevelta, 24 Kwietnia, Racławickiej, Łukasiewicza, Gazowej do przepompowni ścieków i stamtąd tłoczone są do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków (…)” – czytamy w piśmie.

MWiK wnioskuje do szpitala o wprowadzenie higienizacji ścieków przed wprowadzeniem ich do sieci, aby ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa. Kopię pisma otrzymały prezydent, starosta, Sanepid oraz wojewoda.

Między innymi temu problemowi będzie poświęcona nadzwyczajna sesja rady miasta, która odbędzie się we wtorek.

26 KOMENTARZE

 1. Dziękujemy tym którzy głosowali :) jesteście świetni i niestety głupi… robić non stop to samo i spodziewać się innych efektów… masakra

 2. Dopóki nie było internetu nie wiedziałem, że w naszym mieście jest tylu idiotów, myślących tylko o sobie.
  Przypominam wasze wpisy na temat wieku mieszkańców, że młodzież ucieka, że mieszkają tu tylko starzy ludzie. Więc wojewoda wsłuchał się w te wasze słowa i zorganizował nam szpital na miejscu, żebyśmy nie musieli się włóczyć na starość po całym województwie w razie zarażenia koronawirusem. Bo na zarażenie najbardziej podatni są właśnie seniorzy.

  • Rozumiem że starsi zachoruja TYLKO na koronę, nie grozi im złamanie, ból brzucha czy jakis inny drobny uraz wymagający lekarza specjalisty (a nie POZ z nocnej pomocy), będą jechali do innych szpitali i czekali w kolejce zasmarkanych i kaszlacych pacjentow na lekarza ktory moze byc zajety innymi przypadkqmi. Jak myslisz kartetka bedzie czekała 2-3 godziny na zalozenie gipsu czy rodzina (a nie każdy senior ja ma na miejscu) odbierze babkę czy dziadka z Opola?

  • Dopóki nie było Internetu nie wiedziałem że jest tyłu i….ów myślących tylko o własnej opcji politycznej a nie o dobru spolecznym

 3. od d..y strony wszystko się odbywa, tzn.decyzja podjęta przez wojewodę -czwartek, szpital zakaźny – od poniedziałku, więc teoretycznie mozliwość zainfekowanych ścieków też od poniedziałku a sesja na której będą debatować nad sprawą – wtorek. Czy ktokolwiek na stanowiskach począwszy od wojewody ma włączoną możliwość myślenia??? Czy wojewoda podejmując taką decyzję nie miał całokształtu wiedzy, jakie warunki muszą być spełnione, żeby wytypować szpital zakaźny? Starosta? Dyrektor szpitala? Nikt. Takich mamy rządzących i zarządzających. I teraz, gdy w poniedziałek będziemy mieli zakażonych w szpitalu to dopiero we wtorek będą radzić nasi radni co zrobić? Nie za późno? Gratulacje i powodzenia. Mieszkańcom życzę zdrowia a rządzącym rozumu

 4. Drodzy eksperci, morfologiczna i chemiczna struktura wirusa SARS-CoV-2 jest podobna do innych koronawirusow, przy ktorych dowiedziono, ze woda nie jest forma ich rozprzestrzeniania. Koronawirusy zachowuja sie tak jak enterowirusy, ktore wykazuja jeszcze mniejsze przetrwanie w wodzie niz Noro- i Adenowirusy. W miejscu, w ktorym ma powstac szpital zakazny, funkcjonuje od lat placowka szpitalna, ktora regularnie odprowadza scieki do kanalizacji miejskiej, a co za tym idzie rowniez wirusy, nie wykluczajac koronawirusow. „WHO przypomina, że koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków i odpowiadają za 10 – 20 proc. przeziębień i tzw. infekcji grypowych. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy mają niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru, które są powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody.” Biorac pod uwage te wszystkie aspekty, powyzszy wniosek pani prezes jest bardzo zastanawiajacy, a Panstwa inwektywy co najmniej nie na miejscu.

  • Siedzi w Ameryce Południowej. Na kedzierzynkozlenaszemiasto jest napisane że może mieć problemy z powrotem i zasuwać na kwarantannę.

 5. Zapytajcie cyklopa i wadzisza jakie jest ich zdanie na ten temat. Społeczna asystent cebulowej „wice posel” też powinna miec coś do powiedzenia. Szefowa baru też powinna mieć swoje zdanie, a siedzi cicho. Wychodzi na to, że PiS pod wezwaniem babci Uli siedzi cicho jak mysz pod miotła. Nie widać jakiegokolwiek działania. Katastrofa.

 6. Czyli ścieki od wielu lat płyną niezabezpieczone i nie dezynfekowane. I teraz jest panika. Dlaczego nikt z tym nic wcześniej nie zrobił. Kto o tym wiedział? Jeśli władze miasta wiedząc o tym nic nie zrobiły to jest kryminał…

 7. Proszę napiszcie, ale prawdę, co może się wydarzyć gdyby nastąpiła awaria kolektora, rozszczelnienie, a może podczas powodzi? napiszcie co z chorym lekarzem z K-K. dzieckiem w szkole, księdzem, który wrócił jak cała trójka z Włoch?

 8. Jeżeli władzom powiatu-jak twierdzą-zależy na dobru mieszkańców powinno tak jak w czasie powodzi otworzyć całodobowe punkty (Harcerska, Azoty??)pomocy ze SPECJALISTAMI , teraz to pewnie bedzie wygladalo tak ze calodobowa pomoc bedzie odsylala do opola/strzelec/glubczyc/prudnika, szkoda czasu i pieniedzy. A nasi lekarze beda siedzieli na 4 literach i „czekali” na koronawirusa, zyc nie umierac. A w tamtych osrodkach lekarzy nie przybyło i nasi pacjenci będą musieli czekać bo nałoża się na pacjentów z tamtych powiatów, czy ktoś o tym pomyślał?

 9. Jestem dumny, że mieszkam w mieście tylu specjalistów od organizacji służby zdrowia, uzdatniania wody i neutralizacji ścieków, „prokuratorów” obarczających wyimaginowaną winą wszystkich, tylko nie siebie.
  Może ci specjaliści wymyślą sposób na zatrzymanie koronawirusa przed granicami naszego powiatu, bo w województwie mamy już potwierdzone 4 zarażenia, więc musztarda PO obiedzie.

 10. Do wszystkich wszystko wiedzących: powódź nam nie grozi bo zbiornik Racibórz jest skończony,ścieki które trafiają do naszej oczyszczalni w procesie chemiczno-biologicznym wypływają do Odry czystsze niż sama rzeka,woda do picia jest pobierana ze złóż podziemnych,krasowych.podsumowojac przestańcie pieprzyć głupoty

 11. Przecież do sieci cały czas trafiają ścieki szpitalne, nie poddawane jakiejkolwiek obróbce sanitarnej. I spływają do oczyszczalni wirusy zapalenia wątroby, wirusy zapalenia płuc i inne koronawirusy. Bakterie wszelkiego rodzaju po zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych.
  I one nie wywołują żadnego zagrożenia?!
  Czy prezesa MWiK nie mógł już wcześniej o tym pomyśleć, gdy była modernizowana i wymieniana cała sieć kanalizacyjna w Koźlu?!

  • „Bakterie wszelkiego rodzaju po zabiegach chirurgicznych” Co po zabiegach??? Człowieku, jak masz pierniczyć bzdury, to lepiej nic nie pisz. Jakież to ścieki po zabiegach są produkowane, bo 35 lat w szpitalu pracuję i nie wiem.

Skomentuj