Samorządowcy z całej Polski przeciwko rządowym planom centralizacji szpitali

14

Nie cichną głosy po zapowiedziach płynących z Ministerstwa Zdrowia dotyczących przejęcia szpitali powiatowych i dalszej centralizacji ochrony zdrowia. Jaka przyszłość czeka system opieki zdrowotnej w Polsce? O tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 lutego w Warszawie rozmawiali przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczące restrukturyzacji systemu opieki zdrowotnej budzą niepokój zarówno samorządów, jak i przedstawicieli samych szpitali. Minister Zdrowia powołał specjalny zespół do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych. W jego składzie nie ma jednak ani przedstawicieli samorządów, ani szpitali powiatowych.

– Sama idea odebrania powiatom szpitali powiatowych w naszej ocenie jest propozycją diaboliczną, która prowadzi do tego, że mieszkańcy lokalnych wspólnot samorządowych nie będą mieli już żadnego wpływu na dostępność publicznych świadczeń opieki zdrowotnej a powiaty stracą tak naprawdę jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą realizować zadania z zakresu szeroko rozumianej ochrony zdrowia”mówił podczas konferencji Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Zwrócił również uwagę na czas, w jakim pojawia się rządowa propozycja – dzieje się to w środku pandemii, gdy liczba zakażonych osób ciągle rośnie. Podkreślony został również fakt ogromnych nakładów finansowych, jakie na odbudowę szpitali wniosły samorządy w ostatnich dwudziestu latach.Dzisiaj zamiast podziękowania za lata pracy kolejnym zarządom powiatów, radnym, mieszkańcom a przede wszystkim dyrektorom tych szpitali, którzy przez ostatnie dwie dekady podejmowali wspólny wysiłek, żeby szpitale w tzw. Polsce powiatowej wreszcie wyglądały i świadczyły usługi na poziomie europejskim, zamiast dania nam większej odpowiedzialności za sprawy zdrowia niż tylko lecznictwo szpitalne, dostajemy mówiąc kolokwialnie „z liścia” od Ministerstwa Zdrowia– podsumował Andrzej Płonka. Podkreślił też, jak dużą rolę odgrywają środki finansowe przeznaczane na system opieki zdrowotnej.

Obaw w związku z pomysłem nie kryje też Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. To właśnie współpraca dyrektorów szpitali na poziomie regionalnym pozwoliła na sprawną walkę z pandemią.

– Od momentu powstania Związku naszym hasłem jest „w regionach siła”, a nie w centrali siła. (…) Do rozwiązania konfliktu potrzebne są trzy strony. Jeżeli były próby konsolidacji, to musi w nich brać udział także płatnik. Konieczne jest szukanie rozwiązań także finansowych – zaznaczał Waldemar Malinowski, Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Odniósł się też do ministerialnego zespołu i wyraził zdecydowany sprzeciw prowadzeniu rozmów bez udziału samorządów i przedstawicieli szpitali. Prezes OZPSP przedstawił też obawę związaną z likwidacją części szpitali.

Pomysł centralizacji szpitali powiatowych rodzi wiele znaków zapytania, wśród nich ten dotyczący dotychczasowych inwestycji samorządów w szpitale. O tym aspekcie na przykładzie swojego powiatu mówił Józef Swaczyna, Starosta Strzelecki i przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego.

– Nie wyobrażam sobie, że miałbym ogłosić moim mieszkańcom, że szpital zostanie zlikwidowany. Zdajemy sobie sprawę, że reforma służby zdrowia jest potrzebna ale wymaga przeorganizowania całego systemu opieki zdrowotnej. Traktowanie sprawy wybiórczo i wskazywanie tylko na szpitale powiatowe jako te, które rzekomo sobie nie radzą, jest lekką przesadą ze strony pana ministra – mówił. Podał również przykład centralnego zarządzania, które mogliśmy obserwować podczas pandemii na przykładzie sanepidów.

Podczas konferencji padło pytanie o nakłady finansowe na system opieki zdrowotnej w Polsce – czy coś w tym zakresie należałoby zmienić. Do kwestii odniosła się mec. Bernadeta Skóbel kierująca Działem Monitoringu Prawnego Biura Związku Powiatów Polskich. Nawiązała do raportu, jaki opublikował ZPP, ukazującego nakłady na ochronę zdrowia w Polsce na tle innych krajów OECD. W 2019 roku nakłady te w Polsce wyniosły 4,3% PKB, natomiast w innych krajach średnia jest o 2% wyższa. Realne nakłady na ochronę zdrowia w Polsce są niższe niż te, które wskazywało Ministerstwo Zdrowia, dlatego że nakłady PKB liczone są przez Ministerstwo Zdrowia według metodologii, w której porównuje się przykładowo nakłady z 2019 roku do tych z dwóch lat wstecz. Żaden inny kraj w Europie nie liczy w taki sposób nakładów na ochronę zdrowia. Co więcej, w tej chwili do systemu ochrony zdrowia obywatele dopłacają około jednej trzeciej. Zmiana szyldu na szpitalach niestety jedynie pogorszy, zamiast poprawić sytuację.

Pytano również o to, czy realizacja rządowych planów może w praktyce oznaczać zmniejszoną dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów. Zdaniem Waldemara Malinowskiego taki scenariusz jest możliwy. Co odbędzie się jednak z niebywałą szkodą dla pacjentów, gdyż to szpitale powiatowe są bazą diagnostyczną w regionach. Są wyposażone w świetne sprzęty, pozwalają na szybką diagnostyką. Z kolei Andrzej Płonka zwracał uwagę na utrudnioną dostępność dla pacjentów bez koronawirusa, jaka występuje już w tej chwili. W razie przejęcia szpitali powiatowych, dostępność będzie o wiele mniejsza.

Związek Powiatów Polskich przedstawił też swoją propozycję na zmiany w systemie ochrony zdrowia. W ocenie Związku, system ten na poziomie lokalnym powinien być ściśle powiązany z powiatem i przechodzić przez budżet powiatów. Zaletą takiego rozwiązania byłby impuls do tego, by prawidłowo realizować zadania na poziomie lokalnym i żeby jednostki samorządu powiatowego mogły się normalnie ze sobą dogadywać. Dziś nie można obarczać winą szpitali za to, że przychodzi do nich wielu pacjentów. To odpowiedzialność centralnego płatnika.

Pytanie padło też o zarzuty ministerstwa dotyczące upolitycznienia w zarządzaniu szpitalami. W ocenie MZ planowana reforma miałaby zmienić taką sytuację. Józef Swaczyna zwrócił uwagę, że zapewne w szpitalach zarządzanych przez wojewodów, pierwszymi decyzjami będą te kadrowe i wymiana dyrektorów. Dopiero taka sytuacja rodzi ryzyko upolitycznienia.

Krytycznie w sprawie centralizacji szpitali wypowiedziała się także starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj:

Starosta Małgorzata Tudaj krytycznie o rządowych planach centralizacji szpitali

Źródło: starostwo powiatowe 

14 KOMENTARZE

 1. Nie jestem zwolennikiem polityki w polskim wydaniu. Bo jest to kolesiostwo i nic nie jest robione dla społeczeństwa. Ale to co PIS robi to wszelkie pojęcie przechodzi. Centralizacje już przerabialiśmy w minionym okresie i widać ludzie już zapomnieli. Ci co żarliwie popierają PIS nie myślą konstruktywnie co może się stać jak to rządzący wprowadzą. Na pewno spowoduje że szpital Kędzierzyna-Koźla będzie dziadowski gdyż pieniądze przede wszystkim zostaną w Warszawce. To co skapnie przejdzie do województw a takie szpitale jak Nasz jest na końcu łańcucha… Owszem nie popieram PO ale w tym przypadku należy krytycznie podejść do zawłaszczania przez PIS:sądownictwa, służby zdrowia, mediów, kobiet i należy z tym walczyć !

 2. To chyba oczywiste że to jest głupi pomysł. Tak samo jak z rządowymi hotelami czy restauracjami, trzeba walczyć z pisowską komuną.

  • Spieprzaj na front to będziesz walczyć ale chyba z platfusami, bo już im palma odbija z tego szaleństwa.

   • Ja tu widzę że palma odbiła komu innemu. Branice czekają z otwartymi rękoma na takich jak ty maślak.

 3. POwiaty (i miasta możliwości) to nie cała Polska. Czas przyzwyczaić się autorze wiadomości o nazwie „Redakcja”.
  W powiatach, które nie są POwiatami pomysł podoba się. w tych miastach powiatowych nie było też jesiennych zlotów czarnych macic, ani zdziczałych i wulgarnych wyć i ataków na kościoły.

 4. Bełkot, U nas w Powicie za opiekę zdrowotną odpowiada obecnie powiat i Pani ze zdjęcia. Lekarze są już po szczepieniach i powinni po postu przyjmować paci entów. Spróbujcie się dostać do specjalisty na badania inne niż teleporady. Powodzenia.

 5. A może trzeba sięgnąć głębiej i przypomnieć pomysł likwidacji powiatów.
  One dublują niepotrzebnie zadania samorządu lokalnego i tworzą ogromne, dodatkowe i niepotrzebne koszty budżetowe.
  A szpitale powinny być i prywatne i państwowe (jak w Niemczech) a pacjenci powinni mieć wybór kas chorych do których wpłacają składkę. Szpitale oczywiście finansowane są z opłat kas chorych do których należą pacjenci.

  • Znowu niemra z ciebie wychodzi. W Niemczech to w Niemczech tam to. Jesteśmy w Polsce i tyle i przestań już judzić. Jeśli ci źle to droga wolna ! A kasy chorych już były i nawet to działało. Tylko u góry scentralizowali w formie NFZ a teraz to chcą przekształcić. Czemu nie powiesz że biurokracja w NFZcie zżera nasze składki na zdrowie ? Tylko cały czas marudzisz. Owszem powiaty czy marszałek województwa powinny być zlikwidowane ale jednak służba zdrowia powinna pozostać w rękach władz lokalnych. Bo jak scentralizują to będzie piramida im niżej tym mniej na szpitale.

   • Ale ja dokładnie napisałam to co Ty piszesz. Mogę się tylko poprawić i powiedzieć, że oprócz prywatnych i państwowych mogą być również szpitale samorządowe. Ale też i inne np prowadzone przez zakony wyznaniowe czy organizacje wolontariuszy.
    Przykład Niemiec przywołuję bo na naszym terenie najlepiej wiemy jak to jest u nich. Ale oczywiście krajów o takim systemie ochrony zdrowia jest więcej.

    • Ja nie wiem jak jest w Niemczech nie byłam i nie chce wiedzieć. To że tu jest kupę pseudo Niemców to nie znaczy że muszą się tym afiszować. A czy to ja napisałam to co ty….? Kłóciłabym się z tym stwierdzeniem. Natomiast ja swojego zdania nie zmieniam i jest tak jak napisałam wyżej.

 6. A co zmieni że państwo przejmie szpitale, to lekarze stali się pazerni, w przychodni teleporady a w prywatnym gabinecie za 2-3stowy z otwartymi rękami zapraszam. Nigdy i nigdzie centralne zarządzanie się nie sprawdziło co wiedzą wszyscy poza pajacami pisu którzy dalej chcą stanowisk dla swoich miernot.

 7. Czy biedne powiaty stać na utrzymywanie szpitali? Za rządów PO wszystko chcieli sprzedać, bo sobie nie radzili. Może gminy przejmą szpitale? Czas pokaże. kto ma rację.

 8. Uważam, że biorący udział w dyskusji powinni przede wszystkim przedstawiać swoje poglądy na temat komentowanego artykułu.
  Po drugie oczywiście mogą również merytorycznie dyskutować z poglądami innych.
  Ale chamskie i prymitywne obrażanie innych bez najmniejszego odniesienia się do dyskutowanych treści to podłość i kołtuństwo.
  „Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”

Skomentuj