Samorządowcy i menadżerowie debatowali, jak usprawnić opiekę medyczną na Opolszczyźnie

0

Funkcjonowaniu służby zdrowia w regionie poświęcony był dzisiejszy konwent starostów województwa opolskiego. Do Kędzierzyna-Koźla zjechali samorządowcy z Opolszczyzny i dyrektorzy szpitali. W rozmowach uczestniczyła wicewojewoda Violetta Porowska, wicemarszałek Roman Kolek, poseł Ryszard Wilczyński i Beata Cyganiuk, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Głównym problemem, z którym od lat zmagają się szpitale w całym kraju, są niewystarczające nakłady na służbę zdrowia. Dyrektorzy placówek muszą mocno nagłowić się, aby dopiąć budżety. W większości wypadków sztuka ta im się udaje.

– Kondycja finansowa opolskich szpitali na tle placówek w innych częściach kraju wygląda dobrze. Martwią nas natomiast ogólne tendencje i trendy, które są niepokojące dla wszystkich. Zaprezentowane dziś materiały ze szpitali powiatowych pokazują, że wzrastają zobowiązania, a wyniki finansowe placówek są gorsze – opowiadał wicemarszałek województwa Roman Kolek.

Podczas spotkania Kolek zaprezentował dane dotyczące szpitali powiatowych i wojewódzkich w całej Polsce. Jego zdaniem środki, które rząd zamierza przeznaczyć w najbliższych latach na służbę zdrowia, będą niewystarczające, przez co utrzymanie szpitali w jeszcze większym stopniu będzie obarczało samorządy.

– Decyzje o zmianach w polityce dotyczącej zatrudnienia personelu, warunków pracy i ilości kadry są kosztownymi wyzwaniami, którym trzeba sprostać. Dobrze by było, gdyby resort zdrowia zaczął upatrywać w samorządach wojewódzkich i powiatowych partnerów w rozwiązaniu problemów – mówił wicemarszałek.

Jak na tle innych placówek w regionie prezentuje się szpital w Kędzierzynie-Koźlu?

– Mamy dobre wskaźniki finansowe, ale tak jak i inne szpitale w regionie borykamy się z szeregiem problemów. Rozmawialiśmy o trudnościach ze skompletowaniem personelu pielęgniarskiego, ale problemem jest również brak lekarzy – opowiada starosta Małgorzata Tudaj.

Najważniejszymi zadaniami, przed którymi obecnie stoją szpitale jest reorganizacja systemy ratownictwa medycznego, która ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia.

Skomentuj