Samorząd Kędzierzyna-Koźla na półmetku kadencji. Prezydent Sabina Nowosielska zwróciła się do mieszkańców

22

Przez ostatnie dwa i pół roku działo się naprawdę wiele. Przy okazji półmetku obecnej kadencji warto pokusić się o podsumowanie najważniejszych działań samorządu.  

Przedstawiamy wykaz zakończonych i trwających inwestycji w mieście, a także felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej:

Szanowni Mieszkańcy!

Właśnie mija połowa trwającej kadencji samorządowej, a półmetek to doskonały moment na bilans tego, co już zrealizowaliśmy i co wymaga od nas dalszej wytężonej pracy. Od samego początku postawiliśmy przed sobą ambitne cele i konsekwentnie dążymy do ich realizacji. Chcemy, aby nasze miasto zmieniało się na lepsze i było coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Już na starcie sfinalizowaliśmy inwestycje, o których w Kędzierzynie-Koźlu mówiło się od wielu lat. Zakończyliśmy budowę hospicjum, oddaliśmy do użytku „Wodne oKKo”, a lokalną historię możemy odkrywać w nowoczesnym Muzeum Ziemi Kozielskiej. Daliśmy również impuls do rozwoju Pola Południowego pozyskując pierwszego dużego inwestora.  

Na liście naszych priorytetów znajdują się przede wszystkim potrzeby mieszkańców. Inwestujemy w infrastrukturę, bezpieczeństwo, oświatę, sport, ekologię i tereny zielone. Przybywa kilometrów wyremontowanych ulic, a obecnie pracujemy nad łącznikiem do obwodnicy północnej, który będzie dofinansowana ze środków zewnętrznych. Dzięki naszym staraniom rozpoczęto prace nad ostatecznym uszczelnieniem systemu przeciwpowodziowego. W najbliższych planach chcemy także ruszyć z budową nowych mieszkań. Dbamy również o naszych strażaków. Druhowie z Miejsca Kłodnickiego i Kłodnicy nowiutkie wozy parkują w przestronnych remizach.

W mieście przybyło również miejsc do rekreacji i aktywnego wypoczynku. Z nowych boisk sportowych korzystają uczniowie szkół podstawowych nr 6 i 16, a młodzież może spożytkować energię na bezpiecznych urządzeniach w skateparku. Zabytkowa lokomotywa, rzeźby koziołków, kolejne skwery i Centrum Ochrony Bioróżnorodności w Azotach sprawiają, że w mieście robi się coraz ładniej. Niebawem oko cieszyć  będą także tzw. „zielone podwórka”. Impulsem do działania są również pomysły mieszkańców. W ramach budżetu obywatelskiego w mieście powstała druga tężnia, a w planach mamy już trzecią. Stawiamy także na ekologię. Dopłacamy mieszkańcom do wymiany kopciuchów. Miejskie ulice coraz częściej oświetlają energooszczędne lampy ledowe. W przyszłym roku podróżować będziemy też dwoma w pełni elektrycznymi autobusami.

Długo można by jeszcze wyliczać zmiany, które zrealizowaliśmy w niespełna dwa i pół roku. Druga połowa kadencji zapowiada się równie, jeśli nie bardziej ambitnie. Rozwój miasta to praca, która zdaje się nigdy nie kończyć i co rusz stwarza nowe wyzwania. Tym bardziej jest ona satysfakcjonująca i motywuje do ciągłego podnoszenia poprzeczki. Dla miasta warto!

Sabina Nowosielska
Prezydent Kędzierzyna-Koźla

22 KOMENTARZE

 1. Wcale Pani nie dba o miasto wszędzie syf śmieci na ulicach brud nie zamiecione chodniki nie jest Pani wstyd

  • Niestety, Pani Prezydent Nowosielska to dla mnie osobiście największa porażka tego miasta. Podsumujmy
   1. Całe miasto zakorkowane, katastrofa logistyczna to mało powiedziane…. „pozabierane” pasy ruchu na rzecz kwietników, albo betonu. Wybudowanie rond i „rondeczek” nikomu nie potrzebnych, a bardzo zwalniających ruch. Miało być bezpieczniej, natomiast ścieżki rowerowe na rondach w centrum miasta doprowadzają do wielu kolizji. Tylko patrzeć jak dojdzie śmiertelnego potracenia jakiegoś rowerzysty.
   2. Pani Nowosielska nie zrobiła absolutnie nic, żeby zatrzymać wycinkę lasu na os. Piastów. Ostatnia „zapora” między miastem a Zakładami. Chcą wycinać płuca naszego miasta pod płaszczykiem „kosmetyki lasu”
   3. Pani Nowosielska potrafi tylko rozkładać ręce i twierdzi, że nic nie potrafi zrobić z trucicielem, który benzenem zabija nas i nasze dzieci.
   4. Świetnie natomiast wychodzi Pani Nowosielskiej stawianie rzeźb koziołków, szkoda, ze nie nowych inwestycji w Strefie Ekonomicznej.
   5. Gigantyczne podwyżki za wywóz śmieci, które trzeba często samemu dowozić do centrum miasta (ul.Grunwaldzka), stojąc w korkach nawet po parę godzin.

   Brawo Pani Prezydent….. Poprosimy jeszcze jeden uśmiech do kamery.

 2. Pani Nowosielska chyba nie ma samochodu bo w kompletnym poważaniu ma stan dróg w naszym mieście.
  A ten jest beznadziejny,chyba w dziejach K-K nigdy nie doszło do ich zaniedbania,aż w takim stopniu.
  To interesuje mieszkańców a nie wodne okko.

 3. Na pewno kadencja Pani Prezydent Nowosielskiej jest bardziej owocna w inwestycja w porównaniu do poprzedników. Lecz czy wszystkie inwestycje do końca są trafem w dziesiątkę ? cytat z powyższego tekstu: ….” Już na starcie sfinalizowaliśmy inwestycje, o których w Kędzierzynie-Koźlu mówiło się od wielu lat. Zakończyliśmy budowę hospicjum,” … No właśnie czy jest ono rzeczywiście otwarte ? Czy już przebywają tam hospitalizowani ? Dalszy ciąg tekstu z powyższego tekstu : …. ” oddaliśmy do użytku „Wodne oKKo”, a lokalną historię możemy odkrywać w nowoczesnym Muzeum Ziemi Kozielskiej. Daliśmy również impuls do rozwoju Pola Południowego pozyskując pierwszego dużego inwestora.” ….. Czyli rynek o który nie jest wymieniony w powyższym tekście jest swoistym placem defilad bez roślinności która do tej pory w jakiś sposób wypełniała tą pusta przestrzeń. Natomiast Pole Południowe i jeden inwestor z branży chemicznej jak by dookoła było jej czyli chemii za mało. To raczej nie poprawi braku pracy i czystości powietrza….
  Dalszy ciąg tekstu :…. ” Na liście naszych priorytetów znajdują się przede wszystkim potrzeby mieszkańców. Inwestujemy w infrastrukturę, bezpieczeństwo, oświatę, sport, ekologię i tereny zielone.”…. Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Bezpieczeństwo czyli brak policji na ulicach po godz 22-ej. Za mało kamer do tego w nieodpowiednich miejscach. Ekologia czyli co ? Benzen, CO2, SO2 i inne substancje chemiczne w powietrzu.
  Kolejny cytat : ….” Przybywa kilometrów wyremontowanych ulic ” … Tak to prawda lecz nie wszystkie ulice są bezpieczne. Np. D.W.418 nadal ciężki tranzyt przejeżdża ulicami Koźla pomimo czynnej obwodnicy.
  Kolejny cytat : …” W mieście przybyło również miejsc do rekreacji i aktywnego wypoczynku ” …. Takim miejscem oryginalnym i niepowtarzalnym na skalę europejską jest kozielski park. A w nim zrobione owszem ścieżki lecz za mało ławek wzdłuż nich do tego niektóre nadal zniszczone. Nie wspomnę o placu zabaw.
  Następny cytat : … ” kolejne skwery i Centrum Ochrony Bioróżnorodności w Azotach sprawiają, że w mieście robi się coraz ładniej.”….. Oczywiście jest to efekt przerzucenia finansów z Koźla na m.in. Azoty, a w
  szczególności z przebudowy kozielskich plantów. Tu uczknąć tam dodać.
  Kolejny cytat : … ” Stawiamy także na ekologię. …… W przyszłym roku podróżować będziemy też dwoma w pełni elektrycznymi autobusami. ” …. Tylko dwa i poruszać się będą na krótkich trasach po Kędzierzynie. Energia która zasili oba pojazdy nadal pochodzić będzie z konwencjonalnych węglowych elektrowni.

 4. Z czego tych troje tak się cieszy? Nieuzasadnione niczym samozadowolenie przewyższa zdecydowanie skuteczność i pożyteczność ich działań.

 5. Pozyskiwanie pieniędzy z UE na idiotyczne cele do których i tak trzeba dodać z naszych podatków to nie rządzenie. A te szemrane konkursy które wygrywa K-Koźle to tylko dlatego że Pani Prezydent przyłączyła się do totalnej opozycji samorządowców.
  Byle do następnych wyborów!

 6. Pani prezydent S.Nowosielska już zapomniała o obietnicy wydrążenia tuneli po obu stronach wiaduktu dla rowerzystów lub pieszych dla ich bezpieczeństwa.Ale…to było hasło wyborcze i co p.prezydent,udało się omamić mieszkańców i wygrać wybory.Ale taki numer na „tunel”już się nie uda p.Prezydent!

  • Teraz już tunelu z jednej strony nie da się zbudować bo stoi pomnik Lokomotywa, jak miś z filmu Barei.
   Nie jestem budowlańcem, ale ta lokomotywa to chyba koszt przekopu dla pieszych i rowerzystów.
   A jeszcze bieżące koszty efektów multimedialnych. To też pewnie tysiące zł.

   • Masz rację – nie jesteś budowlańcem, więc zamilcz i zacznij leczyć to natręctwo jakim jest konieczność komentowania każdego artykułu. Okna lepiej umyj i pranie zrób, brudasie!

    • O ile wiem to na kk24 jeszcze nie wprowadzono cenzury chroniącej władzę. I za to ich cenię. A komentarze wg mnie powinny być merytoryczne a nie obrażające i wyszydzające jak Twoje (95%alk.)

     • Co głupolu dałeś się Rychowi bo to on te brednie wypisuje również o jakiś rowach kopanych czy cóś takiego. Ma próchnice czaszki i stąd ten bulgot.

   • Ta lokomotywa to symbol kolejarskiego trudu. A tobie wkrótce oczy ? kosztami zarosną. Nie wszystko na pieniądze ? się przelicza pani A!

 7. O ile wiem to na kk24 jeszcze nie wprowadzono cenzury, która kazałaby pisać komentarze wg buraczanej Aliny. I za to ich cenię. Pisanie prawdy o tobie nie jest obrażaniem ani wyszydzaniem.
  ***** a*i*ę

 8. Jest tyle dróg do naprawy więcej do modernizacji i wzmocnienia a czym zajmuje się urząd Miasta i starostwo? Pierdółami, pieniądze na modernizację z uni kiedyś się skończą, zamiast teraz wysyłać wiosek za wnioskiem do marszałka, rządu, czy Brukseli to betonuja płacę alba zielone dachy garaży, hallo panowie i panie wsiądzie w auta i zobaczcie jak wyglądają drogi w mieście, obwodnica nie jest lekiem na wszystkie dziury w mieście.

  • Podszywaczu pisz pod swoim nickiem.
   Miasto powinno zająć się tworzeniem możliwości miejsc pracy, warunków bytowych dla młodych mieszkańców by nie wyjeżdżali z tego miasta, tworzeniem możliwości rozwoju dla ludzi w każdym wieku itd. Za to zajmuje się pudrowaniem chylącego do upadku miasta.

Skomentuj