Samochody elektryczne to przyszłość. Kędzierzyn-Koźle będzie ważnym punktem produkcyjnym

22

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w sławęcickim Hotelu „Hugo” odbyła się konferencja dotycząca elektromobliności. Poruszano wiele ważnych kwestii dotyczących miejsca Polski na rosnącym światowym rynku aut elektrycznych. Głos w debacie zabrał m.in. znany ekonomista Marek Zuber.

Czy jesteśmy świadkami rewolucji związanej z przemieszczaniem się? Czy Polska jest w stanie zaistnieć w tej rewolucji? Jakie bariery są do pokonania i jakie nowe wyzwania? To jedne z wielu pytań, na które próbowano odpowiedzieć podczas konferencji inwestycyjnej „Elektromobilność w Polsce – szanse i zagrożenia inwestycyjne”, która odbyła się w hotelu „Hugo”.

– Elektromobilność to temat wciąż bardzo żywy i z ogromnym potencjałem w Polsce, Unii Europejskiej i świecie. Jednak dla nas mieszkańców miasta to zagadnienie szczególnie ważne, ponieważ firma Foosung Poland, produkująca komponent akumulatorów, zdecydowała się ulokować swoją działalność właśnie na terenach inwestycyjnych gminy Kędzierzyn-Koźle – mówi Alicja Górska, prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, organizatora obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w naszym mieście.

Konferencję otworzył znany ekonomista Marek Zuber, który jest często pojawiającym się  w mediach ekspertem i felietonistą. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, dlaczego dla Polski rynek samochodów elektrycznych jest szczególnie istotny.

– Fabryki związane z elektromobilnością to są takie same fabryki, jak każde inne. Jeśli jakaś fabryka produkuje baterie, to mamy do czynienia z przemysłem chemicznym. Jeśli dzisiaj świat ma z czymś problem, to przede wszystkim z tym, co zrobić ze zużytymi bateriami. Mamy jeszcze trochę czasu, aby sobie z tym poradzić, bo samochody elektryczne dopiero zaczynają się rozwijać. Fabryka nie jest niebezpieczna dla ludzi, a tworzy nowe miejsca pracy. Pamiętajmy też o tym, że inwestycja jest bardzo duża i może przyciągnąć inne. To wielka szansa – mówi Marek Zuber.

– Cały czas się zastanawiamy, czy produkcja i użytkowanie samochodów elektrycznych jest faktycznie bardziej ekologiczne od samochodów spalinowych. Dyskusja wciąż trwa i trochę zależy od tego, kto robi dane badania. W Polsce podstawowym problemem jest to, że 80 procent prądu produkujemy z węgla, a to nie jest najczystsza produkcja. Z drugiej strony smog też jest kłopotem, a przecież wpływ na niską emisję mają też samochody. Jeżeli w to miejsce wejdą samochody elektryczne, które też nie są super czyste ze względu na produkcję prądu w Polsce, to jednak są wysoką emisją, łatwiejszą do opanowania. Tak czy inaczej, zmiana jest korzystna – dodaje ekonomista.

Podczas konferencji swój plan na rozwój przedstawiła firma Foosung Polska, wśród prelegentów znaleźli się m.in.: wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego oraz przedsiębiorcy.

22 KOMENTARZE

  1. ciekawe jak długo ładowanie tych samochodów będzie darmowe (m.in. na stacjach benzynowych) oraz co najciekawsze skąd tak właściwie pochodzi energia do zasilania tych samochodów? z kosmosu? a może z naszych elektrowni węglowych?

  2. Do problemów z benzenem w powietrzu dojdą problemy ze związkami fluoru, dzięki nowej fabryce Foosung. Oława się wybroniła przed podobną inwestycją chińską. Czyżby zemsta PIS-u na K-K, za to że ciągle przewalają w naszym mieście ???

  3. tak logicznie myśląc, analizując to co napisałeś, to wbrew słowom Kaczyńskiego, że zemsty nie będzie. Idąc dalej, znaczy, że pis zamiast rozwiązać swoje struktury w K-K, woli je zlikwidować poprzez zatruwanie ich członków związkami fluoru. No nieźle kubuś, nieźle.

  4. Pan Zuber już w TVP się nie pokazuje, to ściągnęli go do K-K, aby walną referat jak to fajnie mieć taka fabrykę pod nosem. Ciekawe czy by pozwolił na wybudowanie takiego truciciela obok siebie.

  5. Przyszłość to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez ograniczenie populacji ludzkiej i jej nieograniczonego pędu do niszczenia tej planety.

Skomentuj